Μετάβαση στο περιεχόμενο

Insoft - Αμοιβές Μηχανικών


terry

Recommended Posts

Νομοθεσία δεν μου είναι εύκολο να βρω τώρα. Αλλά γενικά σε όσες περιπτώσεις θέλει έλεγχο υπάρχοντος και το υπάρχον δεν έχει εγκεκριμένη στατική μελέτη. (Τώρα terry το απένταξα τελείως από τον 414)

Σαν να θυμάμαι πως πρέπει να υπάρχει και κάποιο ποσοστό θεμελίων, στύλων, δοκών. Δεν το θυμάμαι ακριβώς. Συγνώμη. :(

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να υπαρχει νομοθεσια...

 

Ξερω πολεοδομια που δεν ζηταει σε νομιμοποιησεις..

Ξερω πολεοδομια που ζηταει στατικη μελετη σαν να κατασκευαζεται τωρα το κτηριο, χωρις αποτυπωση και ελεγχο.. (ακουσον ακουσον..!!!!)

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα τη δοκιμαστική έκδοση του προγράμματος και πατώντας το εικονίδιο για να ξεκινήσω για πρώτη φορά το πρόγραμμα, μου έβγαλε παράθυρο σφάλματος "Syntax error in FROM clause" με μόνη επιλογή το κουμπί "ΟΚ". Το πάτησα και μου ξαναβγαλε το ίδιο error πάλι με επιλογή ΟΚ. Αφού το ξαναπάτησα για άλλες 5-6 φορές μου έβγαλε νέο παράθυρο (στα γερμανικά) που λέει "Zugriffsverlassung bei adresse 004CDDCB in Modul amo.exe. Lesen von adresse 00000000". Πατώντας ΟΚ αυτή τη φορά μου άνοιξε μια καρτέλα με "κινέζικα". Απ' ό,τι καταλαβαίνω αυτή είναι η καρτέλα όπου πρέπει να αναγράψω τα στοιχεία μου για να ενεργοποιηθεί η δοκιμαστική έκδοση όμως τα κείμενα είναι όλα "κινέζικα" στυλ "????d???t??a???". 'Εχω Win7, 64-bit. Ξέρει κανείς τι συμβάινει?

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες παρατηρήσεις-ερωτήσεις από την αρχική επαφή μου με το κομμάτι του Ν. 4014/11 του προγράμματος:

  1. Με βάση τα παραδείγματα του ΤΕΕ η έκπτωση (-20%) υπολογίζεται στο συνολικό ποσό και πριν την αφαίρεση του παραβόλου, ενώ στο πρόγραμμα η έκπτωση (-20%) εισάγεται όταν από το συνολικό ποσό αφαιρέσουμε το παράβολο. Τι ισχύει από τα δύο?
     
  2. Για κτίρια κάτω έως 20 m2 με βάση το νόμο μπορούμε να τα διευθετήσουμε με καταβολή συγκεκριμένου ποσού. Στο πρόγραμμα πως εισάγεται ο εν λόγω υπολογισμός?
     
  3. Υπάρχει πρόβλημα όταν στο τμήμα 3 "Είδος χρήσης" τσεκάρουμε πρώτα το «άλλη κατοικία 0,5 ή 0,6» και κατόπιν βάλουμε τιμή ζώνης π.χ. 1500 ευρώ (>1000 ευρώ), καθώς δεν ενημερώνεται αυτόματα το δεξιό τμήμα με το συντελεστή 0,6 και κρατάει λανθασμένα τον αρχικό συντελεστή 0,5.
     
  4. Δεν βγαίνει αυτόματα ο αριθμός των "Λοιπών παραβάσεων" όταν συμπληρώνουμε τον προϋπολογισμό και πρέπει εμείς να κάνουμε τη διαίρεση. Νομίζω ότι είναι εύκολη η διόρθωση.
     
  5. Δεν συμπληρώνονται αυτόματα στη δεξιά πλευρά κάποιοι συντελεστές όταν π.χ. βάζουμε ότι έχουμε "Παραβίαση Ο.Γ. στο προκήπιο", παρόλο που στον υπολογισμό τους εισάγει σωστά (δεν ξέρω ίσως δεν περνάει και άλλους συντελεστές δεξιά, οπότε θέλει τσεκάρισμα).
     
  6. Γιατί οι λοιπές παραβάσεις συμπληρώνονται μόνο στο πρώτο φύλλο και στη συνέχεια εάν δημιουργήσουμε φύλλο 2 ή και φύλλο 3 είναι απενεργοποιημένη η δυνατότητα του αναλυτικού προϋπολογισμού? Δεν θα ήταν καλύτερα οι λοιπές παραβάσεις να είχαν δικό τους φύλλο για να μην μπλέκονται τα πρόστιμα?
     
  7. Στο φύλλο του αναλυτικού προϋπολογισμού δεν εισάγονται αυτόματα τα στοιχεία του ιδιοκτήτη.
     
  8. Δε δουλεύει η ροδέλα του ποντικιού εντός των καρτελών και θεωρώ ότι είναι δύσχρηστη η μετακίνηση πάνω-κάτω με τη δεξιά κατακόρυφη μπάρα.

Edited by ilias
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα τη δοκιμαστική έκδοση του προγράμματος και πατώντας το εικονίδιο για να ξεκινήσω για πρώτη φορά το πρόγραμμα, μου έβγαλε παράθυρο σφάλματος "Syntax error in FROM clause" με μόνη επιλογή το κουμπί "ΟΚ". Το πάτησα και μου ξαναβγαλε το ίδιο error πάλι με επιλογή ΟΚ. Αφού το ξαναπάτησα για άλλες 5-6 φορές μου έβγαλε νέο παράθυρο (στα γερμανικά) που λέει "Zugriffsverlassung bei adresse 004CDDCB in Modul amo.exe. Lesen von adresse 00000000". Πατώντας ΟΚ αυτή τη φορά μου άνοιξε μια καρτέλα με "κινέζικα". Απ' ό,τι καταλαβαίνω αυτή είναι η καρτέλα όπου πρέπει να αναγράψω τα στοιχεία μου για να ενεργοποιηθεί η δοκιμαστική έκδοση όμως τα κείμενα είναι όλα "κινέζικα" στυλ "????d???t??a???". 'Εχω Win7, 64-bit. Ξέρει κανείς τι συμβάινει?

Problem solved!
Link to comment
Share on other sites

Οφείλεται σε κάποιο bug των windows 7 και ξεπερνιέται ακολουθώντας τις οδηγίες στο παρακάτω λινκ:

http://www.insoft.gr/glossa.htm

;)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωματική παρατήρηση:

  1. Σε περίπτωση που σε ένα οικόπεδο εντός σχεδίου άρτιο και οικοδομήσιμο υπάρχει τμήμα 80 m2 που είχε άδεια αποθήκης αλλά έχει μετατραπεί σε κατοικία και 80 m2 χωρίς άδεια, παρατηρώ ότι δεν μπορούμε να τα εισάγουμε παράλληλα σε φύλλο 1 ας πούμε τα 80 m2 που ήταν αποθήκη αλλά είχαν άδεια και σε φύλλο 2 τα 80 m2 που ήταν άνευ αδείας, διότι στο φύλλο 2 έχει απενεργοποιηθεί η επιλογή για την ύπαρξη αδείας ή όχι. Άρα τι κάνουμε φτιάχνουμε νέο αρχείο για τον ίδιο ιδιοκτήτη για να έχουμε την εντολή "όχι" για την άδεια?

Σε Windows 7 το παραθυρο για τα αυθαιρετα, στο κατω μερος, χανεται κατω απο την γραμμη εργασιων, μπορουμε να κανουμε κατι??

Αυτό γίνεται σε μένα τώρα με την εγκατάσταση της νέας έκδοσης 7.7.1 πράγμα που δε γινόταν στην 7.7!

Και δε διορθώνεται με μείωση του παραθύρου από την πάνω δεξιά γωνία όπως ειπώθηκε σε προηγούμενο μήνυμα.

Παιδιά το έλυσε κάποιος αυτό?

Edited by ilias
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς το ακίνητο?

Δηλαδή αν έχουμε άδεια μόνο για 15 μ2 και τα υπόλοιπα 100 είναι άνευ (δηλαδή έχουμε 115 αυθαίρετα) θα το βάλουμε 115 μ2 σαν κύριο χώρο?

Κάτι δε μ΄ αρέσει.

 

Mε το πρόβλημα τις εμφάνισης τι έκανες?

 

Μπορούμε να κάνουμε downgrade σε v 7.7 (αντί 7.7.1)?

Edited by ilias
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.