Μετάβαση στο περιεχόμενο

Insoft - Αμοιβές Μηχανικών


terry

Recommended Posts

Η διαδικασία είναι όπως τη λες.

Πληρώνεις πρώτα το παράβολο και μετά διαλέγεις τρόπο.

Στο εφάπαξ γίνεται πρώτα ο πολ/σμος με το 0,80 και μετά αφαιρείς το παράβολο.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι και το insoft έχει κάνει διόρθωση και το υπολογίζει στο αρχικό ποσό.

 

Όσο για το θέμα της εμφάνισης όντως λύθηκε με την 7.7.2 όπως και κάποια από τα προβλήματα που είχα επισημάνει σε προηγούμενα posts μου.

Edited by ilias
Link to comment
Share on other sites

ssouanis, η απορία μου επί ποιου ποσού γίνεται η έκπτωση και αναφέρομαι στο πρόγραμμα του τεε και όχι στο insoft είναι στη εικόνα από το βιντεακι του τεε http://imageshack.us/photo/my-images/846/n4014.jpg/ . αν η έκπτωση ήταν επί όλου του ποσού το νούμερο έπρεπε να ειναι 5606,4€ ( όπως γράφει και στην αρχή απο το βιντεάκι) και οχι 5806,4 που δίνει το πρόγραμμα του τεε. αυτό με μπερδεύει εμένα, και γιαυτό ρώτησα αν έχει αλλάξει κάτι μέσα στο πρόγραμμα

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να άλλαξαν το πρόγραμμα τότε, δεν το ξέρω αυτό. και δυστυχώς δεν μπορούμε να στέλνουμε δοκιμές ώστε να το δω.

Link to comment
Share on other sites

Πλέον στο πρόγραμμα υπάρχει η δυνατότητα εισαγωγής έως 5 αναλυτικών για το ίδιο αρχείο αυθαιρέτου.

Κάτι πολύ χρήσιμο σε περίπτωση που έχουμε παραπάνω από ένα είδος αυθαιρεσιών που υπολογίζονται με αναλυτικό.

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποίησα χθες το πρόγραμμα και προσπαθώ να καταλάβω πως δουλεύει. Θέλω να υπολογίσω αμοιβή μόνο για αποτύπωση αρχιτεκτονικών. Πάτησα νέα μελέτη, έβαλα τα στοιχεία μηχανικού, πελάτη κλπ, έβαλα τα τετραγωνικά των 2 διαμερισμάτων (2x58,5=117τμ), του υπογείου (45τμ) και του κοινόχρηστου χώρου (21,5τμ), τσέκαρα το "είναι αποτύπωση", ξετσέκαρα την "επίβλεψη" (και άφησα τικαρισμένη μόνο τη "μελέτη") και πάτησα στο "αμοιβές μελετών" όπου μου βγάζει 1162,65 ευρώ. Μια φίλη και συνάδελφος που χρησιμοποιεί το πρόγραμμα αμοιβών της civiltech το υπολόγισε στα 641,32 ευρώ, ακριβώς όσο βγαίνει και με το online πρόγραμμα του amoives.gr οπότε πιστεύω ότι εγώ κάνω κάτι λάθος στα δεδομένα που έχω εισαγάγει στο πρόγραμμα της insoft. Στη βοήθεια αναφέρει τα εξής:

'Όταν έχουμε μόνο αποτύπωση (χωρίς προσθήκη) αρχιτεκτονικών - στατικών και έλεγχο στατικών υπάρχοντος, εργαζόμαστε ως εξής:

  • Δίνουμε στους χώρους τα m2 του κτιρίου προς αποτύπωση.
  • Επιλέγουμε το "Είναι αποτύπωση".
  • Τσεκάρουμε μόνο μελέτες σε αρχιτεκτονικά και στατικά.
  • Τα πεδία "Αποτύπωση αρχιτεκτονικών" και "Αποτύπωση στατικών" τα αφήνουμε κενά.
  • Στο "Έλεγχος στατικών υπάρχοντος" βάζουμε τον προϋπολογισμό των στατικών.
  • Έχουμε δυνατότητα επιλογής "όχι" στην προσαύξηση αντισεισμικού.
  • Το xml που παράγεται στην περίπτωση αυτή γίνεται δεκτό στο ΤΕΕ και εγκρίνεται αυτόματα.
     
    Έκανα τα παραπάνω με εξαίρεση στον "έλεγχο στατικών υπάρχοντος" όπου δεν έβαλα τίποτα (τι εννοεί να βάλω τον προϋπολογισμό των στατικών, τι σχέση έχουν τα στατικά?). Φταίει αυτό ή κάνω κάτι άλλο λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Στο τελος της λιστας μελετων-επιβλεψων λεει "Να υπολογιζεται ελαχιστη αμοιβη"..

ΞΕτσεκαρε το..

 

 

Αν μιλας για αυθαιρετα, πηγαινε μεσα απο το "υπο-προγραμμα" για τον 4014..

Εχει αναλυτικο υπολογισμο αμοιβων...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση terry! Η επιλογή που λες είναι "να μην υπολογίζεται η ελάχιστη αμοιβή" οπότε το τίκαρα και τώρα μου βγάζει 475,27 ευρώ (πάλι λάθος δηλαδή).

Δεν έχει να κάνει με αυθαίρετα αυτή η αποτύπωση που θέλω να κάνω αλλά τώρα που το λες ίσως εκεί να είναι το λάθος. Επειδή στο amoives.gr το έκανα με το πρόγραμμα για τις αμοιβές αυθαιρέτων απλώς απενεργοποίησα αυτοψίες κλπ και επέλεξα μόνο "αποτύπωση κτιρίου". Προφανώς οι αποτυπώσεις για τον 4014 υπολογίζονται διαφορετικά από τις σκέτες -ανεξάρτητες του 4014- αποτυπώσεις. Δεν καταλαβαίνω το λόγο αλλά είναι έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Οι αμοιβες ειναι ακριβως ιδιες...

 

Τα τμ τα βαζεις στην κεντρικη οθονη..

Επισης τσεκαρεις το "ειναι αποτυπωση"

 

 

Τα τμ των διαμερισματων μηπως τα βαζεις στο τμημα που λεει "ΣΕ ο.6"??

 

Εμενα 641.32Ε μου βγαζει...(βαλλε τα τμ στην κατηγορια 40-150τμ)

 

Προσεξε αν ειναι ανεξαρτητα διαμερισματα θα υπολογισεις αμοιβες σε ξεχωριστο αρχειο...

(κανε και στην πολεοδομια μια ερωτηση γιαυτο...)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.