Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οι Επιστήμονες στη χώρα μας είναι πολλοί;


howard_roark

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 118
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2. Παλιά με τις πανελλήνιες, κάναμε φροντιστήριο για τα 4 μαθήματα της δέσμης (ίσως και για τα αρχαία), και τα υπόλοιπα τα διαβάζαμε μόνοι μας. Με το νέο σύστημα που κάνουν φροντιστήριο στα πάντα, έχουν ξεχάσει οι νέοι να διαβάζουν.

 

Eδω εισαι λαθος.

 

13 μαθηματα εδωσα, τα 5 φροντιστηριο+διαβασμα και τα 8 μονο διαβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που υπάρχουν εξαιρέσεις στον κανόνα, αλλά δυστυχώς ξέρω παιδιά που ξεκινάνε φροντιστήρια από το δημοτικό.

Link to comment
Share on other sites

άμα ξεκινήσεις φροντιστήρια από το δημοτικό το έχασες το παιχνίδι

κρίνοντας από μια ξαδέλφη μου

μετά από μερικά χρόνια επαναπάυεται τόσο το παιδί, που δε δείχνει κανένα εδιαφέρον για τίποτα

θεωρεί πως θα υπάρχει πάντα κάποιος που θα στα βάζει μεσα στο κεφάλι και δεν προσπαθεί καθόλου

ενώ τατόχρονα χάνει την ικανότητα της συγκέντρωσης-εστίασης ακόμη και σε χόμπυ

 

και το παραπάνω δεν έχει να κανει ούτε με την εξυπνάδα ούτε με την ικανότητα

είναι αποτέλεσμα ενός τρόπου ζωής

Link to comment
Share on other sites

Στο δημοτικο σχολειο μας εδιναν τα βιβλια της επομενης χρονιας το καλοκαιρι οταν τελειωναμε το σχολειο. Εγω καθομουν μονος μου και τα ξεφυλλιζα/διαβαζα, επειδη μου αρεσαν πολυ τα περισσοτερα, και οταν ξεκιναγαμε την νεα χρονια η δασκαλα με κατσαδιαζε και φωναζε στην μανα μου επειδη αρκετα τα ηξερα και ελεγε πως δεν ειχα ενδιαφερον στο μαθημα κτλ.

Μου ειχαν αγορασει μια εγκυκλοπαιδεια (με οικονομιες τοτε..) και μεχρι να τελειωσω το δημοτικο την ειχα ξεκοκκαλισει. Γυρναγα απο το παιχνιδι, επαιρνα στη τυχη ενα τομο, τον ανοιγα στην τυχη παλι και διαβαζα. Τοσο απλο.

 

Και παω στο γυμνασιο. Ενα ανουσιο κυνηγι να παρεις βαθμους, να γραψεις καλα, να μαθεις την ιστορια οπως την λεει το βιβλιο (για αυτο εγραψα 12 στην 3η λυκειου ιστορια), μια χαζομαρα και μιση. Εκανα φοντιστηρια 2η+3η λυκειου σε μαθηματικα-φυσικη-χημεια κατευθυνσης και αυτο ηταν.

 

Για μενα, οπως τα εζησα δηλαδη ο τροπος που ειναι στημενη η διδασκαλια στο γυμνασιο-λυκειο ηταν μια βλακεια και μιση. Ο τροπος που γινοταν το μαθημα, οι απαιτησεις, η εμμονη στους βαθμους (οχι τοσο απο την οικογενεια αλλα απο τον τροπο που καθηγητες το προβαλλαν ως το μοναδικο σκοπο)

 

Δεν ηταν ολοι οι καθηγητες ετσι, ειχα και καθηγητες οπως τον Φιλιππο τον Κ. που μας ξεστραβωσε στην 1η λυκειου και μας εμαθε φυσικη.

Γενικα παντως μου εμεινε η εντυπωση οτι δεν ξεραμε γιατι καναμε τα οσα καναμε.

 

Η παιδεια μας εχει αποτυχει οικτρα. Ειναι ντροπη να τελειωνεις το σχολειο και να μην ξερεις βασικα πραγματα περι Ελληνικης ιστοριας, να κανεις 5 μαθηματικες πραξεις σε ενα χαρτι, να μπορεις να διαβασεις εστω μεσες-ακρες ενα αρχαιο Ελληνικο κειμενο.

 

Αυτα απο μενα, συγνωμη για το μεγεθος του κατεβατου μου..

Link to comment
Share on other sites

Να τους χαιρόμαστε του "επιστήμονες"

Αφαίρεση υποστυλώματος από ιδιοκτήτη

 

Ρε συ erling,τί ζόρι τραβάς?

 

Επιβλέπων είσαι,ή η οικοδομή είναι δική σου?

 

Άστους να κάνουν ό,τι γουστάρουν,καλύτερο για εμάς που θα μείνουμε είναι.Να καθαρίσει κ λίγο η αγορά.

 

Καλό είναι αυτό για τον ανταγωνισμό.Εγώ ήμουν έτοιμος να του προτείνω να κόψει κ τις υπόλοιπες για να έχει καλύτερη θέα.

 

Μα καλά,βαλτός είσαι ρε φίλε?:confused:Ό,τι γουστάρει ο πελάτης,μέχρι να καθαρίσει η αγορά.Θα έχουμε κ δουλειά μετά τους μελλοντικούς σεισμούς.:D

 

Άμα πια.........:D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.