Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρτιότητα εκτός σχεδίου χωρίς πρόσωπο


Recommended Posts

Δυο είναι οι επιλογές σου

α) θα αναγράψεις άρτιο εφόσον προϋφίσταται την 31-12-2003

β) Το βγάζεις μη άρτιο λόγω έλλειψης τίτλων που αποδεικνύουν την ύπαρξη του γηπέδου ως έχει πριν την ανωτέρω ημερομηνία.

 

Αλλιώς να κόψουν το λαιμό τους και να πάνε να φτιάξουν τίτλο. Μη τους "χαιδεύεις" θα βρεις τον μπελά σου στο τέλος.

 

Ο παππούς είναι ο κλασσικός ιδιοκτήτης "παλαιάς κοπής", ο οποίος έχει επιδοθεί στην υψηλή "κοπτική και ραπτική" γηπέδων.

Υ.Γ μυρίζει δασικό τμήμα από χιλιόμετρα η κατάσταση και προφανώς κάποιος το σφύριξε στον γέροντα ότι δεν πρέπει να δείξει το λογκομένο τμήμα γιατί μπορεί να του το βγάλουν όλο δασικό. (σωστό κατά μια έννοια).

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 141
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παυλος

Υ.Γ μυρίζει δασικό τμήμα από χιλιόμετρα η κατάσταση και προφανώς κάποιος το σφύριξε στον γέροντα ότι δεν πρέπει να δείξει το λογκομένο τμήμα γιατί μπορεί να του το βγάλουν όλο δασικό. (σωστό κατά μια έννοια).

 

σωστα

"μυριζει πευκο και θυμαρι ".... :smile: :-) :smile:

μεχρι εδω πανω

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

<<εχω>> και την αλλη περιπτωση  με το ποιμνιοστασιο οπου εβγαλε ως αρτιο κ οικοδομησιμο αδεια και του λειπουν  τωρα 300τμ(αποκλιση εμβαδου σε τοπογραφικο)

Θα κατσει κανενας " καθαρος"??

σας ευχαριστω ολους για τις πολυ ευστοχες παρατηρησεις σας 

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Εσύ όπως το είδες το χωράφι, πιστεύω πως πήγες και το είδες, σου μύρισε πεύκο και πουρνάρι?? Σου βγάζει υποψία ....δάσους, κατάλληλο και για μελίσσια?  

Πάντως κακά τα ψέματα: Δεν διπλασιάζεται(???) η έκταση, έτσι απλά, σε ένα γήπεδο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Σας έχει τύχει κάτι τέτοιο;

Το γήπεδο εμβαδού 7.000 τ.μ. παραχωρήθηκε από την άλλοτε Νομαρχία κατ’ αυτό τον τρόπο το 2008… πολύ μετά το 2003 δηλαδή.

Υπάρχει ένα μεγάλο κομμάτι (δεν ξέρω τον χαρακτήρα του, κοινόχρηστο, χερσολίβαδο ή τι άλλο) αλλά η νομαρχία έκοψε ένα κομμάτι χωρίς πρόσωπο και το παραχώρησε. Στη συνέχει εκδόθηκε και οικοδομική άδεια.

Έχετε καμία άποψη;

Πως προκύπτει η αρτιότητα;  

post-16383-0-77091500-1479375754_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι έχω απορία σχετικά με τον χρόνο δημιουργίας αγροτεμαχίων. Έχω συμβόλαια αγοραπωλησίας ιδιοκτησιών (όχι κληροτεμαχίων), από το 30 περίπου τα οποία περιγράφουν αγροτεμάχια (εκτός σχεδίου, τυφλά) τα οποία μετρημένα σημερα προκύπτουν 10%-12% μεγαλύτερα σε εμβαδόν. Όλα τόσο στο συμβόλαιο όσο και στο μέτρημα είναι πάνω από 4στρ αλλά χωρίς πρόσωπο σε δρόμο...

Για το χρόνο δημιουργίας μου αρκούν τα συμβόλαια αγοραπωλησίας για να είναι κατα παρέκκλιση άρτια και οικοδομήσιμα, ή πρέπει να πάρω την ημερομηνία θανάτου του ιδιοκτήτη όπως περιγράφει η υπ αρ.γνωμ-113/9/26-2-92 του Κεντρικού Συμβουλίυ Χωροταξίας, Οικισμού και Περιβάλλοντος που διάβασα κάπου;

Π.χ. αγοραπωλησία 30 θάνατος ιδιοκτήτη πριν 2003

Π.χ. αγοραπωλησία 30 θάνατος ιδιοκτήτη μετά το 2003

Τι ισχύει στην κάθε περίπτωση;

Εξακολουθεί να ισχύει η ημερομηνία αγοραπωλησίας για την αρτιότητα-οικοδομησιμότητα σαν παλαιότερος τίτλος ή παίζει ρόλο η ημερομηνία αποδοχής κληρονομιάς επομένως ενώ το τεμάχιο ήταν πριν άρτιο με την αποδοχή χάνεται η αρτιότητα;

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα ανάγεται στο αν η υφιστάμενη κατάσταση, μπορεί να ταυτιστεί με  την περιγραφή των τότε συμβολαίων. Αν τα συμβόλαια αυτά αντιστοιχούν στα γεωτεμάχια τα οποία μέτρησες φυσικά και ισχύει ο αρχικός χρόνος κτήσης τους. 

Εξάλλου, μετά το θάνατο των κληρονομούμενων, οι κληρονόμοι θα έκαναν αποδοχές κληρονομιάς. Στις μεταγενέστερες πράξεις υπάρχει ιστορικό κτήσης και τίτλων .

Link to comment
Share on other sites

Παύλο ευχαριστώ για την απάντηση,

Τα τεμάχια τα βρήκα σε συνεργασία με κατοίκους της περιοχής διότι στα συμβόλαια

1ον είχαν τουρκικά ονόματα

2ον δεδομένης της χρονιάς της σύνταξης τους δεν μετριούνταν για να έχουν ακριβή τετραγωνικά μετρημένα.

3ον οι γείτονες που περιγράφονται έχουν αλλάξει προ πολλού...

Το θέμα είναι αν τα παραπάνω επαρκούν για την αρτιότητα/οικοδομησιμότητα τους.

Αν ο ιδιοκτήτης πέθανε πριν το 2003 και εκκρεμεί η αποδοχή κληρονομιάς έχω θέμα ή αφού έχω συμβόλαιο αγοραπωλησίας είμαι καλυμένος σχετικά με την παλαιότητα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.