Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γιατί έχουμε ξεχάσει την φέρουσα τοιχοποιία;


acnt

Recommended Posts

Mα εγώ από την αρχή ανάφερα κάπου για διαζώματα τα οποία είναι απαραίτητα αν θες πλάκες από ΟΣ...

 

Elpinor, με έπιασες!!! :lol:

Πάντως θεωρώ οτι ανοίγματα έως 2μ βγαίνουν άνετα σε Φ/Τ ... Τώρα αν ο άλλος θέλει παράθυρο-καραγκιόζμπερντε, λυπάμαι...

Κτίριο από φέρουσα τοιχοποιία έχεις κατασκευάσει και ήσουν ικανοποιημένος?
Όχι, δεν έτυχε... Προφανώς κάτι ξέρεις εσύ, πονηρό παιδί! :lol: Για πες, τι "παίζει" στην κατασκευή;

 

Edit: Επειδή μιλώ για Φ/Τ από οπτίπλινθους ΜΟΝΟ, μπορεί κάποιος Mod να αλλάξει τον τίτλο κατάλληλα;

Link to comment
Share on other sites

Μα έχεις δει τα διώροφα τι ανοίγματα έχουν?

Έχεις δει πως τα χτίζουν?

Θεωρείς ότι το γμ=2,5 είναι αρκετό?

Χάλια όλα.

 

Ο ΕΚ6 σου επιτρεπει να χρησιμοποιήσεις και μεγαλυτερο γμ=2.7...

 

Αν πας παραπανω δε σου βγαινει ουτε 80εκ τοιχος...

 

Στο σεισμο σου επιτρεπει να παρεις και (2/3 *γμ)...

Link to comment
Share on other sites

μια και πέρα από την πλάκα, το θέμα με ενδιαφέρει, ένας κάνναβος σχεδίασης 4x4 και πρόβλεψη 50εκ εξωτερικούς, 40εκ εσωτερικούς, με 2μετρα ανοίγματα max ανά πλευρά καννάβου, είναι μια καλή βάση για να κάνει άνετα ο ΠΜ την μελέτη του?

σε δημιουργία χώρου 4x8 ή 8x8 το/τα κεντρικό/α στοιχεία θα είναι της τάξεως του 50x50 ή πάμε παραπάνω στο 100x100 πχ?

θα μπορούσε το/τα στοιχείο/α αυτό να έχει διατομή πιο σύνθετη από ένα απλό τετράγωνο ή κύκλο?

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Συνάδελφοι, θέλω λίγο την βοήθειά σας….

 

Σε περιοχή με σεισμικότητα ΙΙ έχω καταθέσει άδεια για κτίριο από φέρουσα τοιχοποιία, μονώροφο με στέγη, εμβαδού 90τ.μ, από άοπλη τοιχοποιία. Τώρα είμαι στην φάση της ΜΕΑ, οπότε πρέπει να δω τον τρόπο δόμησης και την μόνωση.

 

Προβληματίζομαι σχετικά με την μόνωση που θα εφαρμόσω και το πάχος των δομικών υλικών. Σύμφωνα με τον ΕΑΚ (ΕC6 όχι ακόμα) το πάχος της τοιχοποιίας πρέπει να είναι 30 cm.

 

Στο πρόβλημα τώρα.

 

Συνάδελφοι μου λένε για μπατική τοιχοποιία 19 cm (μέσα)– μόνωση –τοιχοποιία πάχους 6 cm(έξω). Στατικά όμως με προβληματίζει… Να σημειώσω ότι το κτίριο είναι απλό σε κάτοψη οπότε ισχύουν οι διατάξεις για τα απλά κτίρια.

 

Εγώ σκέφτομαι για υπερμπατική μόρφωση της τοιχοποιίας (19-6) και εξωτερική μόνωση τύπου θερμοπρόσοψης, ούτως ώστε να μην μειωθεί πολύ ο καθαρός χώρος του κτιρίου και επιπλέον να μην υπάρχει πρόβλημα στατικότητας…..Βέβαια το κόστος της θερμοπρόσοψης είναι αρκετά μεγαλύτερο από αυτό της συμβατικής θερμομόνωσης….

 

Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Εξέτασε και το ενδεχόμενο YTONG/ALFABLOCK. Ίσως να βγαίνουν και φθηνότερα...

 

Όσο για το ερώτημά σου, σαφώς υπερμπατική και θερμοπρόσοψη...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και γιατί η πλειοψηφία των κατασκευών στις Κυκλάδες κατασκευάζετε με φέρον σκελετό?

Αφού θέλουμε το παραδοσιακό χονδρό ντουβάρι, και οι κατασκευές δεν ξεπερνούν τους δύο ορόφους, γιατί κατασκευάζετε φέροντες σκελετούς?

Αυτοί και στοιχίζουν, και δεν κρατάτε το παραδοσιακό χονδρό ντουβάρι.

Χτίζουμε μία άλλη Αθήνα στις Κυκλάδες.

Link to comment
Share on other sites

στην παρακάτω προσθήκη (~44μ2) επί ισογείου (120μ2) , τί προτείνετε τελικά από θέμα κόστους αλλά και χρήσης?

 

1) Ω.Σ. και τοιχοποιία

2)Φέρουσα τοιχοποιία

3) Φ.Ο. και τοιχοποία από Ω.Σ. (όλο μπετόν)

(C.pdf

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχουμε ξεχάσει την φέρουσα τοιχοποιία;

Γιατί δεν έχει πολλά μπετά, και δεν συμφέρει?

Γιατί δεν είναι το ίδιο γερή όπως τα μπετά? ( τον φέροντα )

Πότε συμφέρει η φέρουσα τοιχοποιία?

Link to comment
Share on other sites

@glargkatzis : Το 2)

 

@Γιάννης-Ίος: Η φέρουσα τοιχοποιία έχει πολλούς περιορισμούς...

Κατά τ' άλλα ισχύει χρησιμοποιείται αρκετά νομίζω στα χωριά... Τώρα για Κυκλάδες δεν ξέρω! Ίσως τα μονώροφα να συμφέρει να γίνονται από Φ.Τ. όλα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.