Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Αποκλειστική χρήση της πρασιάς


Recommended Posts

Εγώ δεν εμπλεκόμουν καθόλου με αυτή την περίπτωση, δικηγόρος με πληροφόρησε όταν συζητούσαμε για μια περίπτωση μεζονετών με πολλές αποκλειστικές χρήσεις.

Το μυστικό - όπως μου είπε ο δικηγόρος - είναι η κάθε Ο.Ι. να έχει και από μία αποκλειστική χρήση κάπου, ώστε να μην είναι κανένας παραπονούμενος (ώστε να εγείρει θέμα).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

ο χ ι...

 

διοτι παρεβησαν τον "χρυσο κανονα"

Οταν εχουμε καταστηματα...φροντιζουμε να δινουμε εξ αρχης...με τον κανονισμο

το δικαιωμα της αποκλειστικης χρησης του ακαλυπτου τμηματος του οικοπεδου...

 

¨καθολο το πλατος της προσοψης του καταστήματος εως την οικοδομικη γραμμή..."

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Γειά σας! Έχω παρόμοιο πρόβλημα.. Ως ιδιοκτήτης υπερηψομένου  Ισογείου διαμερίσματος και βάσει καταστατικού της πολυκατοικίας, μου ανήκει ολόκληρη  η πρασιά μπρος απ'το διαμέρισμα (όπου συμπεριλαμβάνεται κ' μιά ανοιχτή θέση στάθμευσης μου) και μεγάλο  μέρος του ακάλυπτου  στο πίσω μέρος(όπου δεν έχω απ'εθείαν πρόσβαση, αλλά μέσω μιάς πόρτας που βρίσκεται στον κοινόχρηστο χώρο). έχουν δικαίομα να τινάζουν ή να πετάνε νερά οι από πάνω σ'αυτούς τους χώρους? Λεκτικά, το'χω πει αρκετές φορές, δεν υπακούει δεν το αποδέχεται μόνο ένας ιδιοκτήτης....  Τι μπορώ να κάνω?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ που μ' απαντήσατε! Πήγα σε δικηγόρο, αφού είδε συμβόλαιο-σχέδια ισογείου, είπε "δεν ανησυχείς για τίποτα, είσαι δικαιούχος σ' αυτούς τους χώρους...."! το ερωτημά μου είναι: Φωνάζω το 100, κλειδώνω την πόρτα, (είχα κάποια τσάπα κ.α. που καθάριζα εκεί έξω και τα' χουν πάρει, καθώς μου ξήλωσαν κ 1 δέντρο).

 

 

Edited by Τmos3
πρόσθεση στοιωείων
Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις τη αποκλειστική χρήση αυτών των χώρων, για τα προβλήματα που αντιμετωπίζεις με τους συνιδιοκτήτες πρέπει να συμβουλευτείς ένα δικηγόρο και όχι μηχανικό.

Αυτό σου είπε ο Pavlos.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Τmos3 said:

...Φωνάζω το 100, κλειδώνω την πόρτα,.....

Η πόρτα που αναφέρεις να κλειδώσεις αφορά τον πίσω ακάλυπτο που λες ότι έχεις δικαίωμα αποκλειστικής χρήσης?

ο πίσω ακάλυπτος του οικοπέδου έχει άλλο τρόπο ή τμήμα του προσβάσιμο ως κοινόχρηστος χώρος από τους άλλους συνιδιοκτήτες ή μόνο αυτή η πόρτα υπάρχει?

Αν ναι η Πολεοδομική Άδεια της πολυκατοικίας σου είναι μετά το 1985 ή πριν?

Link to comment
Share on other sites

;Καλή Μέρα! Σας Ευχαριστώ!

Ναι, ο διπλανός συνιδιοκτήτης έχει δικαίωμα αποκλειστικής χρήσης (το μισό), μ' αυτόν δεν έχουμε θέματα... Μόνο αυτή η πόρτα υπάρχει, για τον πίσω ακάλυπτο. Δεν βγαίνει εκεί έξω, δε καθαρίζει, κ' γενικά δεν δίνει σημασία μόνο εγώ καθαρίζω εκεί.. Το θέμα είναι με τους πιο πάνω, … μέχρι κ ψαροκόκαλα βρίσκω εκεί έξω. (δηλ ο καθένας τα αποφάγια του τα τινάζει ανεξέλεγκτα εκεί να μην πω κ για τα νερα, ή τα ΄ρούχα που πέφτουν κάτω, κ δε μπορώ να ξέρω πότε αποτελούν Εστία Μικροβίων ) το ίδιο γίνεται κ μπρος όπου μου ανήκει η πρασιά 100%. Η Αδ Οικοδ, 2/2002.

Edited by Τmos3
ορθογραφικό λάθος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.