Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δόμηση κοντά σε ρέματα


Recommended Posts

O κτιριοδομικός αναφέρεται σε οριογραμμές ρέματος (οριοθέτηση) ενώ ο Ν4258/14 σε γραμμές πλυμμήρας (προσωρινή οριοθέτηση). Δεν καταργείται κάτι.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα στην ομάδα... να ρωτήσω κι εγώ κάτι που μου έτυχε περί ρεμάτων?

έχω οριοθετημένο ρέμα (ΦΕΚ 2008) σε εκτός σχεδίου περιοχή. Με τον Ν. 4258/2014 άρθρο 5 παράγραφος 3Β ( όπως προστέθηκε με τον Ν4602/2019 , αναφέρει ότι "Η οριοθέτηση των υδατορεμάτων με οποιονδήποτε από τους προβλεπόμενους τρόπους δε συνεπάγεται απαλλοτρίωση ιδιοκτησιών στην εδαφική περιοχή που περικλείεται από τις οριογραμμές του υδατορέματος, η οποία αποτελεί περιοχή εκτός πολεοδομικού σχεδιασμού και χαρακτηρίζεται ως ζώνη υδατορέματος". Καταλαβαίνω ότι παραμένει στην ιδιοκτησία μου, αλλά κρατώ δυσμενέστερες αποστάσεις (γραμμή πλημύρας κτλ). 

Με το Ν.4964/2022 αντικαθίσταται η παραπάνω παράγραφος και αναφέρει ότι "3β. Κατά την οριοθέτηση των υδατορεμάτων με οποιοδήποτε από τους προβλεπόμενους τρόπους, τίθεται εκτός συναλλαγής η ζώνη που προσδιορίζεται από τη φυσική κοίτη όπως αυτή έχει αποτυπωθεί με τις όχθες και τη βαθιά γραμμή του ρέματος στο εγκεκριμένο τοπογραφικό διάγραμμα της μελέτης οριοθέτησης, η οποία αποτελεί περιοχή εκτός πολεοδομικού σχεδιασμού". 

Η ΥΔΟΜ εδώ θεωρεί ότι καθίσταται κοινόχρηστη η έκταση χωρίς διαδικασία απαλλοτρίωσης. Δεδομένου ότι έχω 4000+κάτι τ.μ. ιδιοκτησία, με καθιστά στα 3700 άρα μη άρτιο η συγκεκριμένη διαδικασία (γιατί ήμουν τυφλός) . Έχει κάποιος/α αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο?

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο άρθρο αναφέρεται σε σχέδια πόλης και σε οικισμούς. Συγκεκριμένα η 3β συνεχίζει "Εκκρεμείς πράξεις αναλογισμού που έχουν συνταχθεί για εκτάσεις ή τμήματα εκτάσεων της ζώνης αυτής ανακαλούνται αυτοδίκαια και χωρίς άλλη διατύπωση, κατά το μέρος που δεν έχουν συντελεστεί."

Εσύ ως εκτός σχεδίου θεωρώ πως δεν επηρεάζεσαι απο αυτή την παράγραφο. Εδώ βλέπουμε περιπτώσεις που το ρέμα διέρχεται μέσα απο μια ιδιοκτησία και συμπεριλαμβάνεται στο εμβαδόν της.

Γενικά εγώ πάντα προτείνω να μην συμπεριλαμβάνεται η κοίτη στο εμβαδό του γηπέδου αλλά υπάρχουν και οι περιπτώσεις που "δεν βγαίνουν τα στρέμματα" και οι ιδιοκτήτες  προσθέτουν και το ρέμα στο εμβαδό.

Προσπάθησε να πείσεις την ΥΔΟΜ ότι δεν αφορά τα εκτός σχεδίου η παράγραφος, εγώ αυτό θα έκανα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, giorgosv said:

Το συγκεκριμένο άρθρο αναφέρεται σε σχέδια πόλης και σε οικισμούς. Συγκεκριμένα η 3β συνεχίζει "Εκκρεμείς πράξεις αναλογισμού που έχουν συνταχθεί για εκτάσεις ή τμήματα εκτάσεων της ζώνης αυτής ανακαλούνται αυτοδίκαια και χωρίς άλλη διατύπωση, κατά το μέρος που δεν έχουν συντελεστεί."

Εσύ ως εκτός σχεδίου θεωρώ πως δεν επηρεάζεσαι απο αυτή την παράγραφο. Εδώ βλέπουμε περιπτώσεις που το ρέμα διέρχεται μέσα απο μια ιδιοκτησία και συμπεριλαμβάνεται στο εμβαδόν της.

Γενικά εγώ πάντα προτείνω να μην συμπεριλαμβάνεται η κοίτη στο εμβαδό του γηπέδου αλλά υπάρχουν και οι περιπτώσεις που "δεν βγαίνουν τα στρέμματα" και οι ιδιοκτήτες  προσθέτουν και το ρέμα στο εμβαδό.

Προσπάθησε να πείσεις την ΥΔΟΜ ότι δεν αφορά τα εκτός σχεδίου η παράγραφος, εγώ αυτό θα έκανα.

Σ' ευχαριστώ πολύ. Παρ όλα αυτά και υπάλληλοι του ΥΠΕΝ δεν ήταν σε θέση να απαντήσουν για το "εκτός συναλλαγής", αλλά η ΥΔΟΜ επιμένει ότι από φυσικό φρύδι σε φυσικό φρύδι χάνεται ως κοινόχρηστο. Τώρα φυσικά ψάχνω να βρω την αποτύπωση του ρέματος (που δεν έχουν στο Δήμο), για να δω που είχε οριστεί το φυσικό φρύδι και κατά πόσο αυτό με επηρεάζει... Σωστό επάγγελμα, λάθος χώρα... και πάλι ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.