Μετάβαση στο περιεχόμενο

Να προσφύγουμε ή όχι στο ΔΝΤ;


parist43

Να προσφύγουμε στο ΔΝΤ?  

16 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Να προσφύγουμε στο ΔΝΤ?

    • Ναί.εδώ που φτάσαμε δεν υπάρχει αλλη καλύτερη επιλογή
      1
    • Οχι.Τα πράγματα δεν ειναι τόσο σοβαρά όσο παρουσιάζοντε.
      8
    • Δεν ξέρω και είμαι προβληματισμένος
      7


Recommended Posts

Οι εξελιξεις το ειχα πει και προ μηνων, θα ειναι τοσο γρηγορες, που θα εχει προβλημα προσαρμογης και ο πλεον ευπροσαρμοστος. Υπομονη σε 1 χρονο θα ζουμε σε μια αλλη χωρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 452
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Πολύ φοβάμαι ότι και σε 1, και 2, και σε δεκαδύο χρόνια, στην ίδια χώρα θα ζούμε.

Βέβαια με μικρότερη αγοραστική δύναμη, και (ελπίζω) με λιγότερες σπατάλες, αλλά (δυστυχώς) με την ίδια και απαράλλακτη νοοτροπία...

 

BAS, πάντα εύστοχος...

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ Κώστα ..

 

Εκείνο που δεν κατάλαβα είναι γιατί πήγε ο ΓΑΠ στο Καστελλόριζο και ανήμερα της γιορτής του μάλιστα και θα ανακοινώσει από εκεί την προσφυγή μας στο ΔΝΤ .

 

Μήπως είναι θέμα βεληνεκούς ?

 

Των ζαρζαβατικών εννοώ ...

Link to comment
Share on other sites

Ιδεα δεν εχω πως θα ειμαστε σε 1-2 χρονια... Εδω θα ειμαστε ολοι και θα το ζησουμε για τα καλα το πανηγυρι..

 

Εγω παντως εβαλα στον κηπο αυτες τις μερες ντοματιες, αγγουριες, πιπεριες, μαρουλια κτλ.

Θα πουμε το ψωμι ψωμακι οπως παει, να εχουμε να φαμε κανενα λαχανικο τουλ.

Link to comment
Share on other sites

Μη σας ακούω (διαβάζω μάλλον) απαισιόδοξους.

 

Το χρηματιστήριο ανεβαίνει, το spread πέφτει, είμαστε όλοι έτοιμοι να αγκαλιάσουμε την πράσινη ανάπτυξη (βλέπε μήνυμα ckiriako στο σημείο για τον κήπο).

 

Τι άλλο θέλετε δηλαδή;

 

Που και που, εμείς οι Πολιτικοί θα κάνουμε κανά στατικό για να μη ξεχάσουμε την τέχνη, οι Τοπογράφοι θα αποτυπώνουν τη γειτονιά τους, κτλ κτλ...

 

Χρόνια (πολλά) είναι, θα περάσουν.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ, καλωσηρθαν

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11379&subid=2&pubid=11346955

Αν και αρκετοι οροι δεν καταλαβαινω τι σημαινουν υποψιαζομαι οτι για καλο δεν θα ειναι..

Link to comment
Share on other sites

Τώρα ποιά η δημοσκόπηση αποτελεί παρελθόν..

Ταυτοχρονα αρχισε ο ποταμος διορισμων στο δημοσιο. Απο 280.000 δ.υ το 1981 ο Παπανδρεου παρεδωσε 890.000 το 1989 δλδ τους αυξησε κατα 350%. Το δημοσιο χρεος απο το 23% το 1981 εφτασε το 1989 το 104% δλδ υπερτετραπλασιαστηκε μεσα σε 8 μολις χρονια!!!!!!

Αν ισχύουν αυτά είναι να τρελένεσαι..Τζάμπα χαιρότανε τότε η θεία μου που διορίστηκε έπειτα από 15 χρόνια που είχε τελιώσει μόλις το γυμνάσιο.Χαιρόταν που δε δούλευε και ήταν χαλαρή και πληρωνόταν.Καλά δεν ξέρανε όλοι αυτοί το κακό που έκαναν στα παιδιά τους;Γιατί δεν είναι μόνο τα εισοδήματα που προσέφεραν, αλλά η καταστραμένη ψυχολογία των νέων εξαιτίας της δαμόκλειας σπάθης της ανεργίας.

Link to comment
Share on other sites

Μερίδιο για το χάλι μας έχουν όλοι οι πολιτικοί από την μεταπολίτευση και μετά. Και φυσικά η χούντα.

 

το 1968, 33 δις δραχμές

το 1981, 163 δις δραχμές

το 1990, 2 τρις δραχμές

το 1997, 30 τρις δραχμές ή 114 δις Ευρώ

το 2003, 179 δις Ευρώ

το 2004, 198 δις Ευρώ

το 2009, 299 δις Ευρώ

 

από τον epicurus: "Δημόσιο χρέος (οι μοιραίοι)"

xreos81-90.jpg

 

 

xreos_aep.png

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα:

1. Το έλλειμμα στο 14% ----> αύξηση του χρέους σε απόλυτους αριθμούς

2. Ύφεση ----> μείωση του ΑΕΠ σε απόλυτους αριθμούς

 

θα φτάσει το 113,4% στο 140%.

 

Το διάβασα στο troktiko:

Πατέρα εσύ τα έφαγες, εγώ θα τα πληρώσω.

Link to comment
Share on other sites

Να ήταν μόνο ο πατέρας καλά θα ήταν. Τα 100 δις του μπούλη ποιος θα τα πληρώσει; Τα δίδυμα είναι ακόμη μικρά.

 

Του εκσυγχρονιστή; Των συνταγματαρχών (τουλάχιστον αυτοί μπήκαν φυλακή).

Κανένας θα μπει φυλακή; Μιλάμε για εσχάτη προδοσία της χώρας εδώ που δεν παραγράφεται!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.