Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
STAVROSL

Ύψος υπογείου από τελική στάθμη εδάφους

Recommended Posts

 Εκτός σχεδόυ με βάση τον ΦΕΚ270 ειναι 0.80 έτσι?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο ΝΟΚ είναι πιο ισχυρός από κάθε κανονιστική πράξη της διοίκησης που ορίζει γενικά όρους δόμησης (όπως και το ύψος και την θέση του υπογείου). Εξαιρούνται διατάγματα που ορίζουν τοπικά όρους δόμησης. Όπως το βλέπω, το 1,20 του ΝΟΚ είναι πιο ισχυρό από το προγενέστερο 0,80 του 270Δ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To ύψος 0,80 του υπογείου από Δ.Ε ή Φ.Ε όπως αναφέρεται στο άρθρο 1 παρ. 11 του ΠΔ/24-5-85   (ΦΕΚ-270/Δ/31-5-85)  όπως αυτό τροποποιήθηκε και συμπληρώθηκε  με την παρ.4 Αρθ-10  του Ν-3212/03 ΦΕΚ-308/Α/31-12-03 ("Η δε στάθμη της οροφής του υπογείου δεν επιτρέπεται να είναι υψηλότερη των 0,80 μέτρων από το διαμορφωμένο γύρω έδαφος") συνεχίζει να ισχύει.

Στο άρθρο 1 παρ 5 του Ν. 4067/12 (ΝΟΚ) αναφέρεται ότι

5. α) Οι ειδικές πολεοδομικές διατάξεις, με την επιφύλαξη της επόμενης παραγράφου, κατισχύουν των γενικών διατάξεων, που περιέχονται στον παρόντα νόμο. 
β) Οι διατάξεις του παρόντος κατισχύουν των κανονιστικών πράξεων της Διοίκησης (όπως αποφάσεις Νομάρχη, πράξεις Δημοτικού Συμβουλίου κλπ), με τις οποίες θεσπίζονται όροι δόμησης (όπως ύψος, ποσοστό κάλυψης, αριθμός ορόφων, θέση υπογείου κλπ), εκτός από: 
1) οποιουδήποτε είδους διατάγματα
και 
2) πράξεις, με τις οποίες θεσπίζονται ειδικές και εντοπισμένες ρυθμίσεις (όπως για διατηρητέα κτίρια, μνημεία, ειδικά κτίρια κλπ). 
Με απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής μπορεί να διαπιστώνεται η μη εφαρμογή των παραπάνω κανονιστικών πράξεων της διοίκησης. 

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΝΟΚ αρθρο 2 παρ.87. Υπόγειο είναι όροφος ή τμήμα ορόφου, του οποίου η οροφή δεν υπερβαίνει την απόσταση 1,20 μ. από την οριστική στάθμη του εδάφους.

ΝΟΚ  αρθρο 1, πεδιο  εφαρμογης

Σε περιοχές εκτός εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου εφαρμόζονται οι ακόλουθες διατάξεις του παρόντος: 

α) το άρθρο 2, 
β) οι παράγραφοι 2, 4 και 5 του παρόντος άρθρου, 
 γ) το άρθρο 4, 
δ) το άρθρο 6, 
ε) η παράγραφος 3 του άρθρου 8, 
στ) το άρθρο 11 εκτός από την παράγραφο 2 και τις παραγράφους 6ιγ, 6ιζ, 6ιστ για το άρθρο 19 όπως αναφέρεται σε αυτήν, 
ζ) οι παράγραφοι 3 και 4 του άρθρου 12, η παράγραφος 14η όταν δεν ορίζεται διαφορετικά από άλλες διατάξεις, 
η) το άρθρο 13, 
θ) το άρθρο 16, 
ι) το άρθρο 17 εκτός από την παράγραφο 2α, 2β, 2στ, 6β και 8, 
ια) το άρθρο 21, 
ιβ) το άρθρο 23, 
ιγ) το άρθρο 25, 
ιδ) το άρθρο 26, 
ιε) το άρθρο 28, 
ιστ) τα άρθρα 29 έως 37.
υγ
απαντησε και ο παυλος [ τις καλησπερες μου]
πιο  αναλυτικα...
Αρα, εκτος ειναι "0,80"
 
Edited by dimitris GM

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 7/7/2015 at 5:06 ΜΜ, jedi.Yannis said:

Στους οικισμούς ο περιορισμός του ύψους του υπογείου στα επικλινή είναι μόνο σε οικόπεδα που είναι ανάντι ή κατάντι του δρόμου και είναι ανωφερικά ή κατωφερικά με κλίση 15%+ από τον δρόμο. Δεν ισχύει σε οικόπεδα με κλίση παράλληλα στο δρόμο γιατί δεν είναι ανάντι του ή κατάντι του.

Αυτό γιατί το ΦΕΚ έλεγε "στα ανωφερικά οικόπεδα - στο ανάντι του δρόμου" και "στα κατωφερικά οικόπεδα - στο κατάντι του δρόμου".

Αν το οικόπεδο δεν είναι στο ανάντι ή στο κατάντι του δρόμου (στάθμη πιο πάνω ή πιο κάτω από το δρόμο) δεν ισχύει ο περιορισμός.

Όταν ο δρόμος ακολουθάει την κλίση του εδάφους (ανηφορικά) και το οικόπεδο είναι σε αναβαθμίδα 4 μέτρα στο κάτω σημείο και 1 στο απάνω θεωρείται ανάτι :

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο δρόμος για να γίνει, διεκόπη η κλίση του φυσικού εδάφους. Το ψηλότερο πρανές είναι "ανάντι" του δρόμου, το χαμηλότερο "κατάντι". Για περαιτέρω λεπτομέρειες ανέβασε τοπογραφικό και φωτογραφίες.

Edited by Pavlos33

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλημέρα, να ρωτήσω και γω κάτι ?

με το 4-11-2011 ΑΑΠ  το μέγιστο ύψος ορίζεται σε 7.50 μ . από το φυσικό έδαφος .

όχι και το διαμορφωμένο σε  γήπεδο χωρίς κλίση? δηλαδή 7.50 μέχρι το Φ.Ε. ,  όχι την οριστική στάθμη εδάφους?

δεν μπορώ να κάνω ημιυπόγειο ( - 1.40 έως +1.20 ) και πάνω μεζονέτα συνολικού ύψους κτιρίου (με στέγη) 10.00 μ.

το μέγιστο 7.50 + 1.50 στέγη μετράει από το - 1.40 ( Φ.Ε ) ή από το 0.00 ( οριστική στάθμη εδάφους ).

ευχαριστω !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις το ημιυπόγειό σου, αν το -1,40 σου, είναι όλο κάτω από το Φ.Ε. Με το διάταγμα σε περιορίζουν από το να μπαζώσεις και να χτίσεις πιο ψηλά. Η στέγη είναι επιπλέον των 7,5. Αν έχει έντονη κλίση όμως το οικόπεδό σου, έχεις επιπλέον περιορισμό, το υπόγειό σου να είναι στο 0 από το Φ.Ε.
Σου επιβάλει δηλαδή να σκάψεις να πας πιο κάτω, για να έχεις το 1,20 του υπογείου σου.

Share this post


Link to post
Share on other sites

δεν έχω κλίση … 0% 

όμως με περιορίζει το 7.50 από κορφά σε φυσικό έδαφος !

δεν νομίζω πως μπορώ να πάω ποιο κάτω !

7.50 + στέγη ( 2.00 μέτρα)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το 7,5 από το Φ/Ε δεν σε εμποδίζει να πας πιο κάτω. Όταν μετράς από το Φ/Ε και όχι από την τελική στάθμη, πας όσο κάτω θες. Κάνεις εκσκαφή που να σε βολεύει και λύνεις το πρόβλημά σου. Στο σχήμα που ανεβάζω, είσαι κάτω από τα 7,5μ. Φ/Ε κάτω από τα 7,5μ. διαμορφωμένο έδαφος και ταβάνι υπογείου 0 από το Φ/Ε. Δεν ξέρω το δικό σου οικόπεδο, αλλά η λογική είναι παρόμοια. Αν βρεθείς να έχεις έδαφος ψηλότερα από το πάτωμα του υπογείου σε όλες τις πλευρές, θες μόνο να περάσεις τα όμβριά σου κάτω από το χώμα.

 

tomh2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.