Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
STAVROSL

Ύψος υπογείου από τελική στάθμη εδάφους

Recommended Posts

Eυχαριστώ Μανώλη, θα δω πως θα το χειριστώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στα εντός οικισμού 0.80 ή 1,50 εξέχει το υπόγειο?

 

το 1.50 που ισχύει για τα εντός σχεδίου ισχύει και για τα εντός οικισμού χωρίς σχέδιο?

Edited by Kapa

Share this post


Link to post
Share on other sites

για οριοθετημένους οικισμούς υπάρχει ο περιορισμός του υπογείου,στα επικλινή οικόπεδα, να μην υπερβαινει τη στάθμη του φυσικού εδάφους. Κατά τα άλλα, οι περιορισμοί ύψους όπως αναφέρονται στο άρθρ. 5 παρ. 4α κ' 4β όπως τροποποιήθηκε με το ΦΕΚ 289/4-11-11. Με τις διατάξεις του ΝΟΚ το υπόγειο κατοικίας δεν θα προσμετρά στο ΣΔ αν η οροφή του είναι έως 1.20 από την οριστική στάθμη. Με τον ΓΟΚ 85 ήταν 1.5.

Edited by Pavlos33

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συγγνώμη δεν το διευκρίνισα.... Δεν με ενδιαφέρει ΤΩΡΑ τι ισχύει.....με ενδιαφέρει η επιτρεπόμενη εξοχή του υπογείου σε εντός οικισμού κάτω των 2000 κατοίκων με τους προηγούμενους όρους δόμησης... δηλ.ΠΡΙΝ το ΦΕΚ 289/4-11-11....

 

Ήταν 1.50 (κατά ΓΟΚ) ή 0.80 (δηλ. θεωρείτο σαν εκτός σχεδίου εφόσον ήταν εντός οικισμού κάτω των 2000 κατοίκων χωρίς σχέδιο?)

Share this post


Link to post
Share on other sites

όπως ορίζονταν στο άρθρο 7 Β-β του ΓΟΚ 85. 1.5 μ. από την οριστικά διαμορφωμένη στάθμη. 0.80 για τα εκτος σχεδιου-εκτος οικισμου.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ!!!.... κι εγώ το ίδιο πίστευα αλλά είχε κολλήσει το μυαλό μου....

Share this post


Link to post
Share on other sites

τελικα με αυτο http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=dX%2bjYj2ujeE%3d&tabid=777&language=el-GR σε οριζοντια οικοπεδα ή επικλινη με κλιση μικροτερη από 15%, επιτρεπεται υπερυψωση του υπογειου και ποσο?

Share this post


Link to post
Share on other sites

κανεις?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Την ίδια ακριβώς ερώτηση ήθελα να κάνω και εγώ. ;)

 

Από την ερμηνεία του παραπάνω εγγράφου προκύπτει, οτι η δέσμευση για μη υπερύψωση της οροφής του υπογείου πάνω από το περιμετρικά φυσικό έδαφος, ισχύει μόνο για τα οικόπεδα με κλίση μεγαλύτερη του 15%.

 

Άρα για την υπερύψωση του υπογείου λαμβάνουμε υπόψιν τις διατάξεις του ΝΟΚ που αναφέρουν για μέγιστο το 1.20μ από το περιμετρικά φυσικό ή διαμορφωμένο έδαφος. Σωστά...;

Edited by nikoswrc_01

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σωστά..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.