Μετάβαση στο περιεχόμενο

Fespa και αναβάθμιση σε EC


sundance

Recommended Posts

Θα κάνεις την μεγαλύτερη "πατάτα" ever!

Ποιός σου λέει οτι δεν υπάρχουν "μάτια" που βλέπουν;

 

Και εγώ διάβασα σε ένα "site" για την συντέλεια του κόσμου το 2012...

Link to comment
Share on other sites

Καλά εσύ με αυτό το πλευρό να κοιμάσαι τον ύπνο του δικαίου... Καλά ξυπνητούρια...

 

εννοούσα πως ξέρουμε ότι βλέπουν...τι λέμε εδώ

Link to comment
Share on other sites

Ok δώθηκαν αμοιβαίες εξηγήσεις, ώρα να λήξει εδώ. Η pushover ανάλυση είναι κάτι extra, κατά πόσο θα μπορέσει κάποιος μελετητής να δουλέψει χωρίς αυτήν με τους ευρωκώδικες;Αυτό είναι ένα θέμα που με απασχολεί.

Να ξεκαθαρίσω, ότι δεν έχω ασχοληθεί στο ελάχιστο με τους ευρωκώδικες, απλά μία υποτυπώδη παρουσίαση.

Link to comment
Share on other sites

Η pushover ανάλυση είναι κάτι extra, κατά πόσο θα μπορέσει κάποιος μελετητής να δουλέψει χωρίς αυτήν με τους ευρωκώδικες;Αυτό είναι ένα θέμα που με απασχολεί.

Να ξεκαθαρίσω, ότι δεν έχω ασχοληθεί στο ελάχιστο με τους ευρωκώδικες, απλά μία υποτυπώδη παρουσίαση.

 

Απο τα λίγα που ξέρω για τον ec8 και τον ec2 οι κανοισμοί προβλέπουν ανελαστικές αναλύσεις ΔΕΝ ΤΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΝΟΥΝ ΟΜΩΣ.Δηλαδή σε ότι έχει να κάνει με τον σχεδιασμό νέων φορέων μπορούμε να συνεχίσουμε να κάνουμε τις κλασσικές ελαστικές αναλύσεις με τα φάσματα σχεδιασμού (παρακαλώ αν λέω κάτι λάθος ας με διορθώσεται).

 

Σε ότι έχει να κάνει με την εκτίμηση αντοχής υπάρχουσας κατασκευής είτε με χρήση του ec8 part3 είτε με τον ΚΑΝ.ΕΠΕ. ενώ υπάρχει πάλι η επιλογή η εκτίμηση να γίνει μόνο με ελαστικές αναλύσεις εγώ προσωπικά πιστεύω πως και οι ανελαστικές αναλύσεις (βλ. pushover) πρέπει να γίνονται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά την Pushover την έχω εφαρμόσει αλλά μόνο για ερευνητικούς σκοπούς. Αν θυμάμαι (έχουν περάσει και κάποια χρόνια..:) ) την pushover τη χρησιμοποιούσα συνήθως για να προσδιορίσω το δείκτη πλαστιμότητας της κατασκευής ή για την υπεραντοχή της συνολικά.

Για δεδομένα συνήθων μελετών δε χρειάζεται απαραίτητα, καθώς δίνονται περισσότερες από μια εναλλακτικές μέθοδοι ανάλυσης των κατασκευών από τον ΕΚ8. Θα μπορούσα να μπω σε περισσότερες λεπτομέρειες αλλά δε θέλω να κουράσω, όποιος θέλει άλλωστε μπορεί ν'ανοίξει τον ΕΚ8 για να καταλάβει γιατί το λέω.

Εκεί που πιστεύω ότι μπορεί να φανεί χρήσιμη, είναι κυρίως η στατική αξιολόγηση υπαρχουσών κατασκευών.

Και για να μην ξεφεύγω από το θέμα του topic, θεωρώ υπερβολικές τις τιμές που ζητάει η LH, και ο λόγος είναι ο εξής : άλλες εταιρίες με ανάλογα προγράμματα, είχαν ενσωματώσει τους ΕΚ προ πολλού. Άρα λοιπόν η έλλειψη των ΕΚ από το Fespa ήταν -κατ'εμέ- μεγάλη έλλειψη του προγράμματος. Γιατί θα πρέπει να πληρώσω τόσα χρήματα για κάτι που όφειλε να υπάρχει ήδη στο πρόγραμμα μιας εταιρίας που θέλει να λέγεται σοβαρή; Κι όπως είπε ορθά και κάποιος συνάδελφος παραπάνω :

Φυσικά και μπορούμε να μάθουμε νέα προγράμματα!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

τελικα δεν εχω καταλαβει ειναι υποχρεωτικο η οχι η χρηση ευροκωδικεσ η μπορουμε να συνεχισουμε να δουλευουμε με το ΕΑΚ/ΕΚΩΣ

ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.