Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δωρεάν υπολογισμός αμοιβής μηχανικών και δημιουργία xml


Gousgounis

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 705
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1-Μ Π Ρ Α Β Ο

για την πολυ καλη δουλεια

 

2-Μ Π Ρ Α Β Ο

που το δίνεις δωρεαν και μαλιστα παρατηρω οτι εχεις ενα site καθαρο από διαφημισεις pop-up κλπ που θα μπορουσαν να σου δωσουν καποια φραγκα

 

 

πολυ καλος συνεχισε την προσπαθεια

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να απευθύνω μια παράκληση προς τους συναδέρφους moderators.

 

Γίνεται να "ξεκλειδώσει" το 1ο post για τροποποίηση ώστε:

1. Να προσθέσω στον τίτλο την εξαγωγή xml που πλέον λειτουργεί κανονικά

2. Να υπάρχει στο 1ο post γενικές πληροφορίες και ένα ανανεώσιμο chanelog ώστε να μπορούν όσοι επισκέπτονται το thread να βλέπουν συγκεντρωτικά τι αλλαγές έχουν γίνει.

Link to comment
Share on other sites

1. Να προσθέσω στον τίτλο την εξαγωγή xml που πλέον λειτουργεί κανονικά

2. Να υπάρχει στο 1ο post γενικές πληροφορίες και ένα ανανεώσιμο chanelog ώστε να μπορούν όσοι επισκέπτονται το thread να βλέπουν συγκεντρωτικά τι αλλαγές έχουν γίνει.

Τα παραπάνω πραγματοποιήθηκαν.

 

Στην πρώτη δημοσίευση θα προστίθενται μελλοντικές ενημερώσεις του προγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Καταρχάς θα ήθελα να δώσω τα συγχαρητήριά μου στον δημιουργό της εφαρμογής για αυτή του τη προσπάθεια!

 

Εγώ, ως ένας απλός web developer θα ήθελα να καταθέσω την άποψή μου.

 

Δυστυχώς στη χώρα αυτή υπάρχει γενικότερα η άποψη πως όταν κάποιος προσφέρει κάποιο αγαθό έναντι ενός αντιτίμου είναι απατεώνας και θα έπρεπε να το δίνει δωρεάν, ή είναι υπερτιμολογημένο κ.ο.κ. Κάποιοι αρνούνται να κατανοήσουν πως για να παραχθεί αυτό το αγαθό υπάρχουν έξοδα και χιλιάδες ανθρωποώρες δουλειάς. Το αναφέρω αυτό επειδή έχω παρατηρήσει πως γίνεται πάρα πολυ συχνά λόγος για τις κακές εταιρείες τεχνικού λογισμικού που μας κλέβουν και πουλάνε το 1+1=2 για εκατοντάδες ευρώ και πάει λέγοντας.

 

Δυστυχώς μια εφαρμογή σαν κι αυτή (meleth.gr) δεν θα μπορέσει να καλύψει τις ανάγκες τις υπάρχουσας αγοράς για διάφορους λόγους. Ο κύριος είναι το γεγονός πως υπάρχει ένας άνθρωπος πίσω απο την εφαρμογή αυτή, ο οποίος δεν πληρώνεται οπότε η ανάπτυξη και η συντήρηση της εφαρμογής αυτής εξαρτάται αποκλειστικά απο την καλή του την διάθεση και τον ελεύθερο χρόνο που διαθέτει. Σε διαφορετική περίπτωση θα έπρεπε αυτή η εφαρμογή να έχει κάποια τιμή οπότε πάμε αμέσως στο φαινόμενο το κακό meleth.gr που μας κλέβει και ζητάει λεφτά.

 

ΥΓ: Πιστεύω πως τουλάχιστον το meleth.gr κατανόησε πόση δουλειά χρειάζεται για αυτό το υπερτιμολογημένο 1+1=2 ....

Link to comment
Share on other sites

Σε διαφορετική περίπτωση θα έπρεπε αυτή η εφαρμογή να έχει κάποια τιμή οπότε πάμε αμέσως στο φαινόμενο το κακό meleth.gr που μας κλέβει και ζητάει λεφτά.

Υπάρχει ακόμη μια περίπτωση, να ανοίξει τον κώδικα και να μπορούν και άλλοι να διαθέτουν τον χρόνο τους για να συνεισφέρουν και να αναπτύσσουν την εφαρμογή.

 

Αξίζει συγχαρητήρια ο Gousgounis για την δουλειά που κάνει. Αν άνοιγε και τον κώδικα θα γινόταν πολύ πιο χρήσιμο και λειτουργικό για όλους και θα επεκτεινόταν να καλύπτει και άλλες ανάγκες.

 

Βέβαια είναι καθαρά δική του επιλογή ποιον από όλους τους δρόμους θα διαλέξει για τον κόπο του.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς στη χώρα αυτή υπάρχει γενικότερα η άποψη πως όταν κάποιος προσφέρει κάποιο αγαθό έναντι ενός αντιτίμου είναι απατεώνας και θα έπρεπε να το δίνει δωρεάν, ή είναι υπερτιμολογημένο κ.ο.κ. Κάποιοι αρνούνται να κατανοήσουν πως για να παραχθεί αυτό το αγαθό υπάρχουν έξοδα και χιλιάδες ανθρωποώρες δουλειάς. Το αναφέρω αυτό επειδή έχω παρατηρήσει πως γίνεται πάρα πολυ συχνά λόγος για τις κακές εταιρείες τεχνικού λογισμικού που μας κλέβουν και πουλάνε το 1+1=2 για εκατοντάδες ευρώ και πάει λέγοντας.

 

Απατεώνες με τη νομική έννοια του όρου δεν είναι, αλλά μερικοί που πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες υπάρχουν.

 

Μη μου πείτε ότι η αντίστοιχη εφαρμογή του ΤΕΕ (με την οποία θέλεις κάπου τρία μεροκάματα για να βγάλεις μια αμοιβή) έχει πίσω της χιλιάδες ανθρωποώρες δουλειάς.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφε petsagouris δεν θέλω να κατηγορηθώ ως εγωιστής, όμως έχω δει sniplets μου (άσχετα με το αντικείμενο του επαγγέλματος) να κυκλοφορούν υπό το όνομα άλλων και αναγκαστικά έγινα επιφυλακτικός στο θέμα του ανοικτού κώδικα.

Όντως έχουν επενδυθεί πολλές ώρες από τον ελεύθερο χρόνο μου στην ανάπτυξη της εφαρμογής χωρίς κάποιο οικονομικό όφελος εκτός από την πιθανή διαφήμιση την οποία έμμεσα καρπώνομαι μόνο στην κοινότητα των συναδέρφων μηχανικών. Δεν υπάρχουν banners ή paypal donation links και όσο υπάρχουν περιθώρια προς βελτίωση και διαθέσιμος ελεύθερος χρόνος, θα συνεχιστεί η ανάπτυξη.

 

Όποιος προτίθεται να βοηθήσει ενεργά υπάρχει μία απλούστατη λύση:

Το αρχείο εισαγωγής δεδομένων "amoibes.html" είναι ανοικτό. Όποιος θέλει μπορεί να δημιουργήσει αυτόνομα php modules που να πατάνε στις Post requests του συγκεκριμένου αρχείου και να εξάγουν τα αντίστοιχα αποτελέσματα.

πχ πρόσφατα έγραψα το dilosi.php και ετοιμάζω και τα υπόλοιπα εκτυπώσιμα έντυπα (δηλώσεις ανάθεσης, ανάληψης) που θα ανέβουν σύντομα.

Όποιος θέλει διευκρινήσεις ή υπόδειγμα ας επικοινωνήσει μαζί μου με PM.

 

Κύριε Domik δεν κατηγόρησα καμία εταιρία ως απατεώνες, ούτε επεκτάθηκα σχετικά όταν μου ζητήθηκαν λεπτομέρειες. Το κόστος παραγωγής το κατανοώ, το κόστος συντήρησης το καταλαβαίνω εάν εμπλέκονται συχνά updates. Αυτό που θεωρώ απαράδεκτο και αντιεπαγγελματικό είναι να σου συμπεριφέρονται σαν να μην είσαι πελάτης όταν θέλεις να ζητήσεις τηλεφωνικά κάποιες διευκρινήσεις και να το κλείνουν επειδή έχει λήξει η συνδρομή. Εξάλλου υπάρχουν και εταιρίες που εμπορεύονται λογισμικό σε λογικότατες τιμές και δε ζητούν συντήρηση.

 

Το έχω αναφέρει και σε προηγούμενο post. Σκοπός του προγράμματος (αν και ο όρος πρόγραμμα δεν είναι 100% ακριβής) δεν είναι να καλύψει κομμάτι της αγοράς. Κύριος στόχος είναι η φορητότητα που δε μπορεί να προσφέρει κανένα λογισμικό μέχρι στιγμής.

Σε μία μικρή επαρχιακή πόλη, το 80% των πελατών θα σε δει στο δρόμο και θα σε ρωτήσει πόσο κοστίζει μια άδεια. Η έκφραση: "Είναι αρκετά πολύπλοκο, πέρνα από το γραφείο μου να το συζητήσουμε" δεν εκτιμάται ιδιαίτερα. Μέσω της συγκεκριμένης σελίδας, αρκεί ένα κινητό με σύνδεση δεδομένων για να μπορείς να δώσεις μία πρώτη απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφε petsagouris δεν θέλω να κατηγορηθώ ως εγωιστής, [...]

gousgounis όποιος σε πει εγωιστή με έχει απέναντι του. Καταλαβαίνω ως παθών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.