Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

Αυτο ακουγεται μελο......Οταν κλεινατε τον ΗΧ ή κανατε το υπογειο γκαρσονιερες ΞΕΡΑΤΕ τι κανατε... Αυτο και σαν συμπληρωμα περι παλαιοτερων που σας λεγανε "ελα μωρε κλειστο, ολοι αυτο κανουν, ποιος θα το δει"..

γι΄αυτό και μόνο θα έπρεπε να αφαιρέσουν το δικάιωμα ρύθμισης των Η/Χ από τους μηχανικούς που ασχολήθηκαν με την μελέτη, η επίβλεψη, ή κατασκευή του έργου.

Τίθεται ζήτημα ηθικής... γιατί σήμερα ο εργολάβος που πούλησε τους παράνομα κλειστούς Η/Χ πάει και δίνει προσφορές για την ρύθμιση των Η/Χ!!! άκουσον άκουσον!!! και οι ιδιοκτήτες που στο κάτω κάτω την πατήσανε, το σκέφτονται αντί να τους πάρουν με τις ντομάτες...

Βέβαια υπάρχουν και οι ιδιοκτήτες που τους κλείσανε μόνοι τους...αλλά το σωστό είναι αυτό (η αφαίρεση του δικαώματος) όπως άλλωστε έγινε και με το ενεργειακό πιστοποιητικό που τους αφαίρεσαν το δικαίωμα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι, δυστυχώς θα καταργηθούν ΟΛΕΣ οι ελάχιστες αμοιβές και ο καθένας θα ζητάει ό,τι θέλει και αυτό θα γίνει απ' ό,τι λένε πάρα πολύ σύντομα (φθινόπωρο) άρα αναζητώντας ποιά θα είναι η ελάχιστη αμοιβή για τους Η/Χ μάλλον κοιτάμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος.

Άλλωστε είπαμε ο καθένας μπορεί να ζητάει για τους Η/Χ όσα θέλει το ΕΛΑΧΙΣΤΟ θα ορίσει το ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος ορίζει την επιβολή προστίμων ανέγερσης και διατήρησης για τα αυθαιρετάκια σου έως ότου γκρεμιστούν όπως και την ελάχιστη νόμιμη αμοιβή για οποιαδήποτε μελέτη αναλαμβάνω έστω και αν μου πάρει 1 λεπτό.

 

Δε κατάλαβα συνέταιρο θα σε πάρω στο τζίρο που κάνει η επιχείρηση μου παλικάρι μου, γιατί έχω και έξοδα, ξέρεις πόσους ανέργους πλήρωσα μέσω των εισφορών και των φόρων μου πέρυσι; Σε άλλους πόσους έδωσα δουλειά δια μέσω της εργασίας μου; Στα έξοδα έρχεσαι συνέταιρος;

 

Εξυπνάδες μπορείς να λες όσες θες στην παρέα σου αλλά όχι σε επαγγελματίες μηχανικούς για την εργασία τους. Δεν πας να γίνει εκπρόσωπος των "παλιών" μηχανικών ΕΜΠ(ειροτεχνών);

 

---------------------------------------------------------------

 

akius και arcgeo έχετε καταμπερδευτεί για την ίδια εργασία προκύπτει η ίδια αμοιβή με το άρθρο του 696 για μηχανικούς διαφορετικής εμπειρίας.

------------------------------------------------------------------

 

terry δεν κάνουμε συνεταίρους στα κέρδη μας γιατί δεν έχουμε αποσβέσει ακόμη τους κόπους για τις επενδύσεις που κάναμε τελείως λάθος η αντιμετώπιση του θέματος που οφείλεται στην απειρία σου.

------------------------------------------------------------------

 

ΜΠΑΛΑΚΑΚΗΣ το ελάχιστο ορίζεται στο ΠΔ 515. Το ΤΕΕ δεν νομοθετεί ήμαρτον πια!

Link to comment
Share on other sites

@ kasvan Σε ποιους αναφερθηκα καταλαβες....Δεν τους εθιξα ολους και φυσικα οχι εσενα...

 

Εγω με ιδιωτες δεν ξανασχολουμαι...Αν ψαξουν και με 50Ε κανουν την δουλεια τους..(με την αναλογη ποιοτητα βεβαια)..

Link to comment
Share on other sites

Γιατί συνεχίζει να γράφει ανενόχλητος ο "νερι" σε τομέα που δε θα έπρεπε και εφόσον ήδη του υποδείχθηκε να αναγράψει την ειδικότητά του άμεσα;

Link to comment
Share on other sites

για όποιον ενδιαφέρεται το κέιμενο το έβαλα και εδώ:

 

Επιστολή προς το ΤΕΕ σχετικά με το θέμα της αποζημίωσης των μηχανικών για τακτοποίηση

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=1248

Link to comment
Share on other sites

εχουμε και την πρωτη αγγελια με τιμη: χε:

 

 

ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ - αρχιτέκτων με πολυετή πείρα, αναλαμβάνει την τακτοποίηση - δήλωση ημιυπαίθριων χώρων, στην περιοχή Ν. Αττικής, με συνέπεια, καλές τιμές, τιμή 150 ευρώ 69*********, 69********, 09:00 - 21:00

• Τιμή: 150,00 €

Αγγελία Ιδιώτη

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαρεθει να τους παιρνω τηλεφωνο στο ΤΕΕ και να μου λενε αυριο και αυριο...θα ακουσουν κανα γαλλικο σιγα σιγα..το κρατικο μυστικο θα μας ανακοινωσουν????

 

Παρατήρηση: Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.