Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι, έχω τονίσει πολλές φορές, να μην απαντάμε σε προκλητικά σχόλια.

Δυστυχώς, μάλλον άδικα επαναλαμβάνω τα ίδια και τα ίδια, συνεχώς.

 

Οι εκτός θέματος δημοσιεύσεις διεγράφησαν (γι' αυτό δεν υπάρχει λόγος να γίνονται).

 

Από τους Κανόνες Συμμετοχής:

"Διαφωνία σχετικά με αποφάσεις Συντονιστών/Διαχειριστών δεν μπορεί να είναι θέμα δημόσιου

διαλόγου, αλλά επιλύεται μόνο με π.μ. σ' αυτούς."

 

Γι' αυτό διεγράφησαν οι προτροπές - υποδείξεις προς τους συντονιστές.

 

 

Είναι αυτονόητο ότι το forum δεν είναι λαϊκό δικαστήριο και -ως εκ τούτου- τα σχετικά μηνύματα διεγράφησαν.

 

 

Από τον Κανόνα 9: "Φυσικά και μπορούμε να εκφράζουμε ελεύθερα την όποια άποψή μας ακολουθώντας

τους άγραφους κανόνες της ευγένειας και της καλής συμπεριφοράς, κόσμια, χωρίς βωμολοχίες,

σεβόμενοι παράλληλα τους Όρους Εγγραφής, τους Κανόνες του Michanikos.gr και πρωτίστως τους

συνομιλητές μας."

 

Οι φράσεις και οι δημοσιεύσεις με τις οποίες παραβιάστηκαν τα παραπάνω· διεγράφησαν.

Link to comment
Share on other sites

------------------- ψέλλισε επί τούτου πως θεωρήθηκε υπερβολικό το ποσό της ελάχιστης αμοιβής 1200ευρώ

Aπό ποιον θεωρήθηκε υπερβολική?

Από όλους αυτούς φαντάζομαι που ΔΕΝ αντιμετωπίζουν πρόβλημα επιβίωσης γι αυτούς και τα παιδιά τους, από αυτούς που μας πετάξαν έξω από τις ενεργειακές επιθεωρήσεις, από αυτούς που υπερασπίστηκαν τα φορολογικά μας δικαια, από αυτούς που ξεπουλούν τα δικαιώματα και τις γνώσεις μας για να τοποθετηθούν αργότερα σε επιτελικές θέσεις με 10 χίλιαρα μισθό.

 

Δεν υπάρχει αυτό ρε παιδιά ε όχι ε ΟΧΙ

Link to comment
Share on other sites

Kasvan

Δεν αναφέρομαι στην γενική συζήτηση και στον 696, αλλά στην εισήγηση του ΤΕΕ Επομένως κάποιος άλλοςεχει μπερδευτεί (ίσως θα πρέπει να διαβάζεις πιό προσεκτικά).

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι η κλιμακωτή αμοιβή ανάλογα με τα χρόνια εμπειρίας για δουλειές κατά κύριο λόγο τυποποιημένες και διεκπεραιωτικές, είναι προσβολή για όλους μας (παλιούς και νέους). Το επιχείρημα ότι ένας παλιός θα χρειαστεί λιγότερο χρόνο και έτσι θα χρεώσει λιγότερο, είναι αστείο

 

ο νομοθέτης όπως και εγώ έχουμε διαφορετική άποψη γι' αυτό

 

ναι θα χρειαστούμε διαφορετικό χρόνο αλλά θα πληρωθούμε τελικά το ίδιο και εσύ και εγώ (με διαφορετική εμπειρία) για την ίδια διαδικασία

 

η εισήγηση του ΤΕΕ είναι όντως για κλάματα γιατί εφαρμόζουν επιλεκτικά τμήματα άρθρων της ελλ. νομοθεσίας

 

αν εφαρμόζεις το συμφέρον του κόμματος πρώτα από όλα αντί για τους νόμους και το συμφέρον του συναδέλφου σου αυτά γίνονται, καλά να πάθουμε με αυτούς που εκλέγουμε να μας αντιπροσωπεύουν και θα τα καταφέρουν τελικά να καταργηθούν οι ελ. αμοιβές μας μια ώρα αρχύτερα για να εισπραχθούν τα "τέλη" σε μια νομικά διάτρητη διαδικασία "τακτοποίησης" με αμοιβές της πλάκας.

Link to comment
Share on other sites

. +φ.ε.μ. +τσμεδε

 

 

Δεν υπάρχει περίπτωση...........

 

Ούτε το ΦΕΚ,μήτε η Εγκύκλιος,προβλέπουν αμοιβή.

 

ΞΑΝΑδιαβάστε το.Το έχω ρωτήσει ήδη σε 2 πολεοδομίες κ μου είπαν ''ό,τι θα χρεώνατε για μια τεχνική έκθεση 1 σελίδας.''

 

Άρα,ούτε φόρο μελέτης διατίθεμαι να πληρώσω,ούτε οι πολεοδομίες έχουν πάρει εντολή να μη δέχονται φακέλους αν λείπει το αποδεικτικό κατάθεσης στην τράπεζα.

 

Οπότε,ξεκινήστε με 1000 λ κ αφήστε στην άκρη τα υπόλοιπα.Κ να λέτε κ ευχαριστώ,γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι.

Link to comment
Share on other sites

 

ναι θα χρειαστούμε διαφορετικό χρόνο αλλά θα πληρωθούμε τελικά το ίδιο και εσύ και εγώ (με διαφορετική εμπειρία) για την ίδια διαδικασία

 

η εισήγηση του ΤΕΕ είναι όντως για κλάματα γιατί εφαρμόζουν επιλεκτικά τμήματα άρθρων της ελλ. νομοθεσίας.

 

Αγαπητέ Kasvan

Ειλικρινά δεν βλέπω που διαφωνούμε.

Link to comment
Share on other sites

για όποιον ενδιαφέρεται το κέιμενο το έβαλα και εδώ:

 

Επιστολή προς το ΤΕΕ σχετικά με το θέμα της αποζημίωσης των μηχανικών για τακτοποίηση

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=1248

 

Το υπέγραψα και το έστειλα ήδη και το προωθώ σε συναδέλφους.

Αν συμφωνείτε και εσεις, δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος να διαμαρτυρηθούμε από αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.