Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

Συμφωνώ απόλυτα [email protected].Στη ζωή όλα δανεικά είναι.Αυτός πού σήμερα θα σου δώσει 232,5 αύριο μπορεί να σού φέρει μία δουλειά καλή

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ θα υπενθυμίσω μόνο ότι αυτή η λογική, η οποία επικρατεί εδώ και 2 αιώνες σε αυτή την χώρα, οδήγησε στην καταστρατήγηση των ελάχιστων αμοιβών ούτως ή άλλως. Με αυτή την λογική γιατί να πάρω 230 ευρώ και να μην πάρω 130;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα υπενθυμίσω μόνο ότι αυτή η λογική, η οποία επικρατεί εδώ και 2 αιώνες σε αυτή την χώρα, οδήγησε στην καταστρατήγηση των ελάχιστων αμοιβών ούτως ή άλλως. Με αυτή την λογική γιατί να πάρω 230 ευρώ και να μην πάρω 130;

 

Πάρε όσα θες,αν βγαίνεις.

 

Εγώ δεν συμφωνώ με τις ελάχιστες αμοιβές,αφενός γιατί δεν τηρούνται (αν πάω να καταγγείλω συνάδελφο δεν πρόκειται να περάσει πειθαρχικό ΠΟΤΕ ΤΟΥ-καθώς με το δελτίο που έχει κόψει δεν μπορώ να αποδείξω τίποτε),αφετέρου διότι σε καθεστώς ελεύθερου ανταγωνισμού δεν επιτρέπεται να μου καθορίζει το ΤΕΕ πόση εφορεία θα πληρώσω.

 

Οπότε,συμβιβαζόμενος και ελισσόμενος,ΑΥΤΗ που παρέθεσα είναι η γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως ότι πρέπει να χρεώνουμε παραπάνω από την ελάχιστη αμοιβή - το πόσο θα διαμορφωθεί ανάλογα με την προσφορά και τη ζήτηση. Άλλωστε πρέπει σιγά - σιγά να συνηθίζουμε όλοι μας στο γεγονός ότι από Γενάρη και μετά όπως όλα δείχνουν ελάχιστες αμοιβές δε θα υπάρχουν και μόνοι μας θα απαντούμε στο ερώτημα "πόσο να χρεώσω" για κάθε εργασία.

 

Η ελάχιστη αμοιβή που προτείνει το ΤΕΕ είναι τόσο μα τόσο πολύ ελάχιστη που νομίζω ότι μόνο κακό μας κάνει και μόνο που ορίστηκε - ίσως να ήταν καλύτερα να άφηναν τις τιμές να διαμορφωθούν ελεύθερα.

Διότι τώρα ο κάθε ιδιώτης ακούει ότι η αμοιβή του μηχανικού είναι 1000λ=232,53 ευρώ και ήδη θεωρεί ότι είναι ένα ακόμη άδικο χαράτσι (βλ.ΜΜΕ), και κολλάει εκεί. Το ότι είναι ΕΛΑΧΙΣΤΗ και ΜΟΝΟ για 5ωρη απασχόληση, το ότι ΔΕΝ εμπεριέχει το ΦΠΑ, το ότι μηχανικοί άνω 10ετίας θα πρέπει υποχρεωτικά να λάβουν και να φορολογηθούν για 1500λ ή 2000λ είναι ζητήματα που περνούν στα ψιλά....

 

Για την ολοκλήρωση της διαδικασίας κάθε φακέλου περιέγραψα πιο πάνω 8 βήματα - μπορεί να είναι και πολύ παραπάνω. Η 5ωρη απασχόληση είναι ανέκδοτο - με μέτριους υπολογισμούς χρειάζεται 3πλάσιος χρόνος, μπορεί και περισσότερο, ο καθένας θα κρίνει.

 

Γι΄αυτό λέω ότι μάλλον είναι κακό που το ΤΕΕ όρισε μια τέτοια ελάχιστη αμοιβή - όταν πρέπει δικάιως να υπολογίσεις πχ τρία 5ωρα θα είναι αμέσως

3*232 ευρώ*ΦΠΑ 21%= περίπου 850 ευρώ.

Θα έχει ακούσει ο κάθε ιδιοκτήτης στην TV ότι το χαράτσι για το μηχανικό, οι "κρυφές χρεώσεις του νέου Νόμου" είναι 230 ευρώ και θα έρχεσαι μετά εσύ κλαι θα του λες 850 ευρώ!

Χίλιες φορές καλύτερα να μην υπήρχε ελάχιστη να συγκρίνει, και να πασαρεύει...

σωστα και δεν θα πω παλι οτι οι δημοσιογραφοι και η τηλεοραση τα εχουν κανει μπαχαλο σε αυτη την χωρα δεν ειναι δυνατον εγω να τρεχω 10 φορες για ενα κτιριο με 5 η/χ και 2 φορες για ενα με εναν και να χρεωσω το ιδιο καλυτερα να κατσω στο γραφειο να μην εχω και το αγχος του καθε πελατη στο κεφαλι μου να με τρελαινει αν το πηγα και τη εκανα και ποτε θα το παρω δεν ειναι δυνατον να μην το σκεφτονται αυτο καποιοι απο τους μεγαλους σε ηλικια μηχανικους εγω ειμαι 10 χρονια στην δουλεια και εχω δει τη θα πει αγχος ποσο μαλλον αυτοι βλεπω και τον πατερα μου που ακομα και τωρα το βραδυ δεν κοιματε μετα απο 40 χρονια που κανει την δουλεια

Link to comment
Share on other sites

να υπενθυμίσω ότι πέρα από την χρησιμότητα ή μη των ελαχίστων αμοιβών, έναν από τους ρόλους που επιτελούν είναι να εισπράττονται οι απαιτούμενοι (ελάχιστοι) φόροι (κρατήσεις ΤΕΕ/ΦΕΜ/ΦΠΑ κ.α.) προς το κράτος και τρίτους φορείς.

 

Σε περίπτωση απελευθέρωσης ή οπως τώρα συζητάμε να μην ισχύουν, είμαι περίεργος να δω τι αμοιβές θα κόβονται και τι ΦΠΑ θα εισπράττεται.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι ο μηχανικός παρέχει υπηρεσία και ουσιαστικά πουλάει την γνώση του, όπως ο ίδιος την εκτιμά , αλλά άλλο είναι αν εκτιμάτε μια εργασία στα 200 και άλλο επειδή κάποιοι τρίτοι την τιμολογούν στα 200 για να μη χάσουμε τον πελάτη που θα μας φέρει κάποτε μια καλή δουλειά , αφού επί τούτου ο πελάτης πάλι θα ψάξει , θα ρωτήσει και θα μάθει τι χρεώνει ο χ και πάλι θα πρέπει να μειώσεις την τιμή, αλλιώς θα τον χάσεις …..

Η κατάργηση της αμοιβής έρχεται , αν δεν κρατάμε εμείς το επίπεδο μας με σεβασμό στις σπουδές , την εμπειρία , τον κόπο , την γνώση και την ευθύνη μας , και κοιτάμε τι κάνει ο κάθε χ και τι χρεώνει σας βλέπω σε λίγα χρόνια να δουλεύετε για ψυχούλα ,

Η δική μου λογική λέει άς έχω λίγη δουλειά αλλά ποιοτική τόσο στην αμοιβή όσο και στο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

να επανέλθω λίγο στο θέμα των αμοιβών.

έλαβα σήμερα ένα ενημερωτικό email από τη civiltech που έλεγε ότι κυκλοφόρησε η εγκύκλιος του ΤΕΕ σχετικά με το θέμα την παραθέτω ως έχει :

 

ΤΕΧΝΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ

ΤΜΗΜΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ

 

Θέμα : «Αμοιβή Μηχανικού για τις περιπτώσεις ρυθμίσεων του Ν.3843/10»

 

 

Για όλες τις υπηρεσίες Μηχανικού που τυχόν απαιτηθούν σχετικά με τις

ρυθμίσεις του Ν.3843/10 (ΦΕΚ 62 Α’), υπολογίζεται αμοιβή κατά το

άρθρο 102 του Π.Δ.696/1974, όπως ισχύει, αναλόγως του χρόνου

απασχόλησης.

Ενδεικτικά αναφέρουμε ότι, σύμφωνα με την ανωτέρω διάταξη, η

ημερήσια αποζημίωση για Μηχανικό έως 10ετούς εμπειρίας (για

απασχόληση 5 τουλάχιστον ωρών και λ=0,23253), ορίζεται σε

1000.λ=232,53 ευρώ.

Επισημαίνεται ότι το όριο αυτό (1.000λ) αποτελεί και την ελάχιστη

αμοιβή για τις παραπάνω υπηρεσίες μηχανικού, ανά ιδιοκτησία.

Η αμοιβή κατατίθεται, ως γνωστόν, στην υπό του ΤΕΕ εξουσιοδοτημένη

Εθνική Τράπεζα της Ελλάδας και οι Πολεοδομικές Υπηρεσίες ελέγχουν

σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις και την από 20/05/2008 σχετική

εγκύκλιο του ΥΠΕΚΑ, τα σχετικά παραστατικά.

Η έκδοση εντολών πληρωμής θα γίνεται μέσω του μηχανογραφικού

συστήματος του ΤΕΕ από 11/06/2010.

Έως την ως άνω ημερομηνία η έκδοση εντολών θα πραγματοποιείται

κατόπιν αίτησης του Μηχανικού στο αρμόδιο Τμήμα του ΤΕΕ (Αίτηση -2)

Σχετ. πληροφ. Τηλ : 2103291662, 2103291552.

 

πρακτικά αυτό που κρατάω εγώ είναι ότι μέχρι τις 11 Ιουνίου που θα λειτουργήσει (άν λειτουργήσει) το σύστημα κάθε φορά που θα θέλουμε κωδικό θα πρέπει να τρέχουμε στο ΤΕΕ γιατί αν περιμένουμε να πάρουμε απάντησει στο φαξ ζήτω που καήκαμε.....

Link to comment
Share on other sites

Τιμές πιάτσας (καθαρό κέρδος):

Νταντά (babysitter): Από 6€ την ώρα

Ιδιαίτερα μαθήματα/φροντιστήρια σε μαθητές δημοτικού - γυμνασίου: Από 10€ την ώρα

Ιδιαίτερα μαθήματα/φροντιστήρια σε μαθητές λυκείου: από 15€ την ώρα (και λίγα λέω)

Ιδιαίτερα μαθήματα/φροντιστήρια σε φοιτητές: Από 25€ την ώρα (έχω ακούσει και για >60€).

Ιατρός: εκτός κλίμακας

 

Όποιος θέλει να βγάζει την ώρα λιγότερο και από babysitter ας προχωρήσει όπως νομίζει.

Οι αμοιβές μηχανικών περνάνε στα έξοδα ως "παροχή υπηρεσιών". Όχι μόνο θα μας ζητάνε απόδειξη για όλο το ποσό αλλά θα θέλουν να γράψουμε και παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

υδραυλικός.. αλλαγή μηχανισμού απ'το καζανάκι (5min): 50-150ε

ξυλουργός.. κατασκευή μικρού ντουλαπιού (1 ώρα?): 100-200ε

μηχανικός.. διαδικασία και τακτοποίηση η/χ (κάτι μέρες): 230ε (γιατί τόσο θα πάρουν τελικά οι περισσότεροι δυστυχώς για όλη τη διαδικασία)

-ρεζίλι γίναμε..-

και οι εφημερίδες γράφουν ότι ένα από τα μειονεκτήματα της ρύθμισης είναι το πρόσθετο κόστος αμοιβής του μηχανικού, χα χα χα

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σας προσβάλλω αγαπητοί συνάδελφοι αλλά.......

 

ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΩΣ ΚΥΡΙΑ ΑΣΧΟΛΙΑ ΤΟΥ ΤΟΥΣ ΗΜΙΥΠΑΙΘΡΙΟΥΣ.

 

Η υπηρεσία αυτή είναι υποστηρικτική για τον πελάτη.Είναι η αρπαχτή της χρονιάς.Κάντε 100 ημιυπαίθριους και βγάλτε 23.250 ευρώ.ΔΩΡΟ το κάνει η Μπιρμπίλω,δεν προσπαθεί να θρέψει και τα εγγόνια μας..........

 

ΚΑΝΕΙΣ δεν σας είπε να κάνετε τη διεκπεραίωση με 232 ευρώ,τόσα χρεώνεται η ΕΚΘΕΣΗ.

 

Αν μέσω αυτού του φόρουμ προσπαθείτε να συγκρατήσετε την απαξίωση του επαγγέλματος,το χάσατε το παιχνίδι.Ο μόνος τρόπος να συγκρατηθεί η απαξίωση είναι να αλλάξουν επάγγελμα 100.000 συνάδελφοι,όχι να λέμε για την αμοιβή των ημιυπαιθρίων.Είμαστε πλέον πάρα πολλοί,και οι αμοιβές στην ελεύθερη αγορά θα απαξιώνονται ολοένα και περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.