Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

Ζαβι φίλε μου,

  • είμαι η τελευταία που θα κατηγορήσεις πως χαλώ την πιάτσα
  • το πως λειτουργεί η ελευθερη αγορά στην Ελλάδα σε ότι αφορά το μηχανιλίκι το ξέρουμε πολυ καλά απο τα Τοπογραφικά
    οπότε θα έλεγα όσοι ονειροπολούν να προσγειωθούν στην πραγματικότητα του εδω και τώρα
  • επίσης, σαν τον βλάκα καθόμουν και έγραφα επιστολές στο ΤΕΕ για να προλάβω το καρακιοζιλίκι με την αμοιβή
  • επιπλέον έχω τσακωθεί χιλιάδες φορές εδωμέσα για θέματα αμοιβών είτε κατ'αποκοπή, είτε με την ώρα , είτε με το μήνα
    και έχω εξηγήσει παμπολες φορές πως φτάσαμε σε αυτό το επίπεδο του αθέμιτου ανταγωνισμού
  • κάθομαι και εξηγώ (εφόσον γνωρίζω) στον κάθενα που ρωτα κάτι εδωμέσα διότι θεωρώ πως βοηθωντας τους συνάδελφούς μου βοηθώ τον κλάδος μας και να αποκτήσει το κύρος που θα επερεπε να έχει
    και πως ταυτόχρονα επαιδεύεται ο μη-μηχανικός που διαβάζει το Forum και αντιλαμβάνεται επιτέλους την επιστήμη μας

--------

Τώρα όταν ακούω απόψεις του τύπου "όποιος αντέξει" το λαμβάνω ως μια πρόθεση κρυψινισμού, ατομικισμού κλπ που στην πιο ακραία του έκφραση γινεται αθέμιτος ανταγωνισμός κλπ ο οποίος ήδη υπάρχει στον κλάδο αλλά δεν ταιριάζει σε αυτο το forum, που είναι ακριβώς το αντίθετο ....... διαφορετικά να το κλεισουμε

--------

Αποδεικνύεται περίτρανα και μέσα από αυτή την κουβέντα, πως για τα χάλια μας δε μας φταίει το ΤΕΕ (ούτε και οι ΔΥ , με τους οποίους ορισμένοι έχουν ψύχωση) φταίμε εμείς και μονο εμείς που δε μπορούμε να συμφωνήσουμε σε 2-3 προφανή πράγματα αλλά κοιτάμε μέχρι τη μύτη μας αυτό που νομίζουμε πως μας συμφέρει τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή

 

Αυτή η εμμονή ορισμένων για την καταργηση των ελάχιστων αμοιβών και την έλευση του επίγειου παράδεισου

μπορώ να την ερμηνεύσω μόνο μέσα από την ψυχολογία του θύματος που όταν δεν μπορεί να ελένξει μια δυάσρεστη κατάσταση

εκλογικευει και στο τέλος αποδέχεται το παράλογο.

 

-------

Και μη ξανακούσω ανόμοιες συγκρίσεις με το εξωτερικό διοτι φίλοι μου άλλες οι συνθήκες άλλο το βιωτικό είπεδο. Εδώ είμαστε πολύ πίσω ακόμη.

(μεσαιωνικές εργασιακές συνθήκες, σπασμένα λογισμικά, ατιμωρισία, λαδώματα κλπ).

Όταν λύσουμε μερικά από αυτά τα προβλήματα το ξανασυζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

απόλυτα συμφωνώ με myri, το πως διαμορφώθηκε η αγορά με τα τοπογραφικά είναι ενδεικτική για το τι θα γίνει και με μας.

Είναι τραγικό να λέγεται :

"Πρώτα ανοίξτε τα ματάκια σας λοιπόν νέοι συνάδελφοι,και μετά να εκφέρετε χύμα στο κύμα απόψεις.Ματώστε και λίγο,όπως ματώσαμε όλοι μας-και ακόμα ματώνουμε-και μετά ελάτε να κλαφτείτε για την καραμελίτσα της Μπιρμπίλως που σας φαίνεται και πικρή,παρερμηνεύοντας τα πάντα"

Απίστευτα τραγικό..

Κυρίως γιατι ο νέος τραβάει τρελλό κουπί, έχοντας να συναντήσει την αδιαφορία της πολεοδομίας, την δυσπιστία του πελάτη και το αβέβαιο οικονομικό καθεστώς, αντίθετα με την ευμάρεια και ευημερία που ζήσατε την δεκαετία του '80. Λυπάμαι πολύ που θα το πω αλλα οι κάποιοι παλιοί μηχανικοί ΔΙΕΛΥΣΑΝ ΚΑΙ ΔΙΕΣΥΡΑΝ ΚΑΘΕ ΕΝΝΟΙΑ ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑΣ στο επαγγελμά μας, με απίστευτες αυθαιρεσίες, με παράνομες σφραγίδες πολεοδομίας Και πλήθος άλλων παρανομιών, πράγματα που δεν διανοείται κανένας νέος μηχανικός να κάνει.

 

Και τώρα που οι δουλειές είναι πεσμένες που υπάρχει μεγάλη οικοδομική κρίση, δεν μπορεί να έρχεται ο φτιαγμένος μηχανικός που εισπράττει τα ενοίκια του και κάνει απλή συντήρηση να σχολιάσει τους νέους μηχανικούς και τον τρόπο που αυτοί ζητούν από το ΤΕΕ να αμείβονται...

 

Σας παρακαλώ δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Ζαβι φίλε μου,

 

1.είμαι η τελευταία που θα κατηγορήσεις πως χαλώ την πιάτσα

 

2. Τώρα όταν ακούω απόψεις του τύπου "όποιος αντέξει" το λαμβάνω ως μια πρόθεση κρυψινισμού, ατομικισμού κλπ που στην πιο ακραία του έκφραση γινεται αθέμιτος ανταγωνισμός κλπ

 

3.φταίμε εμείς και μονο εμείς που δε μπορούμε να συμφωνήσουμε σε 2-3 προφανή πράγματα αλλά κοιτάμε μέχρι τη μύτη μας αυτό που νομίζουμε πως μας συμφέρει τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή

 

4.Αυτή η εμμονή ορισμένων για την καταργηση των ελάχιστων αμοιβών και την έλευση του επίγειου παράδεισου

 

1.Δεν σε κατηγόρησα καθόλου βρε myri,απλά δεν συμφωνώ με τη δήλωσή σου.Δεν υπάρχει περίπτωση να ετοιμαστώ εγώ για τέτοια πράγματα που δήλωσες.

 

2.Καθόλου αθέμιτος,ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ.Την αγορά πρόλαβαν κ τη χάλασαν άλλοι.Όποιος δεν αντέξει,απλά θα κάνει κάτι άλλο,ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ.

 

3.Καμία περίπτωση.Εγώ πρώτος απ' όλους χαλάω τέτοια περίπτωση κουβέντας.Το χαλάω ρε παιδί μου,ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΑΜΟΙΒΩΝ.Με τσάκισαν τόσο καιρό στην πιό δύσκολη περίοδό μου,ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ PAYBACK,διότι με συμφέρει να τους τσακίσω τα πόδια,για να λιγοστεύουμε σιγά-σιγά.Συνάδελφοι είμαστε μόνο στα τεχνικά θέματα,στα οικονομικά ο θάνατός σου η ζωή μου.Τ-Ε-Λ-Ο-Σ.

 

4.Πειθαρχικό και φοροδιαφυγή δεν φαίνεται να περνάνε αυτοί που με χτύπησαν,οπότε η κατάργηση μόνο ΘΕΜΙΤΗ αύξηση του ανταγωνισμού θα επιφέρει.Όχι να δίνει ο άλλος ο γύφτος εκπτώσεις κ εγώ να μην μπορώ να τον χτυπήσω λόγω τεκμηρίων..........Γι' αυτό κ μόνο ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ στην Κυβέρνηση που καλείται να εφαρμόσει τις Ευρωπαϊκές Οδηγίες.Να φύγουν από τον κλάδο οι μανάβηδες μηχανικοί,να μείνουμε όσοι όντως μπορούμε να αντέξουμε.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι γνωρίζει κανείς τι θα ισχύσει για την αμοιβή στην περίπτωση που έχει κατατεθεί ο φάκελος με το νόμο Σουφλιά αλλά δεν έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία?

Δηλαδή ο πελάτης που μας έχει πληρώσει μια φορά για την τακτοποίηση του χώρου του το καλοκαίρι τώρα θα πρέπει να μας ξαναπληρώσει?

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε..Ναι μεν εχεις δικιο, αλλα τυπικα τουλαχιστον 232,53ευρω κοστιζει η προετοιμασια του φακελου.. Οχι το παραπλευρο τρεξιμο.. Οπως νομιζεις λοιπον χρεωνεις.. Ελαχιστη αμοιβη ειναι.. Δεν σου απαγορευει κανεις να χρεωσεις και 2325,3ευρω..

Link to comment
Share on other sites

Εμείς οι νέοι ούτε σκοτώνουμε τη δουλειά, ούτε καίμε την αγορά των μηχανικών.. αυτά τα κάνουν κάποιοι παλιοί που τόσα χρόνια έχουν βγάλει καλά λεφτά και τώρα θα βγάζουν άδειες τζάμπα, προκειμένου να έχουν τους περισσότερους πελάτες..(βρίσκοντας άλλους τρόπους να τους τα πάρουν βέβαια).

Και δε θέλουμε να μας κάνουν τεμενάδες, θέλουμε απλά να μην απαξιώνεται η δουλειά μας. Και αυτή η απαξίωση,ναι όντως, ξεκίνησε από κάποιους μηχανικούς, αυτούς που προανέφερα..

Φυσικά και δεν έχουμε συνδέσει την διεκπεραίωση με την αμοιβή που ανακοινώθηκε κ δε κλαιγόμαστε για μια έκθεση 230ε.. αλλά ξέρουμε πολύ καλά ότι εκεί θα καταλήξει, αφού όλος ο υπόλοιπος κόσμος αυτό πληροφορείται απ'τα μμε καθώς και απ'τον α,β,γ 'ρακοσυλλέκτη' μηχανικό.. οπότε για αυτό το ζήτημα, καθώς και το θέμα της ελάχιστης αμοιβής των αμοιβών, εμείς οι νέοι έχουμε 2 επιλογές.. α)να πάρουμε κ εμείς τόσο προκειμένου να έχουμε πελατία κ κάποια χρήματα, β)να ζητάμε όσο πραγματικά αξίζει, πέρνωντας αρχικά τίποτα μέχρι να τύχει να αποδείξουμε την αξία μας και να αποκτήσουμε μία ποιοτική πελατία. Κατά συνέπεια αν πεινάς κάνεις το πρώτο, αν είσαι πιο άνετος το δεύτερο.

Όσο για το αν ματώνουμε.. πιστεύω οι περισσότεροι. Και εγώ ως νέα και 'άσχετη' δουλεύω πολλές ώρες τη μέρα, και κάνω όσα περισσότερα μπορώ χωρίς να διαμαρτύρομαι, προκειμένου να αποκτήσω όσο το δυνατόν περισσότερες γνώσεις και εμπειρία.

 

Για το θέμα των πτυχίων.. μακάρι να είχαν όλοι πτυχίο ανωτατων σχολών!. όχι για το χαρτί, αλλά για τη μόρφωση, το επίπεδο, τον πολιτισμό της κοινωνίας, το βιωτικό επίπεδο,κλπ. Το πανεπιστήμιο και το χαρτί, αυτό καθε αυτό, δε κάνουν τίποτα, αλλά σου ανοίγουν ένα δρόμο.. να γνωρίσεις, να παιδευτείς, να αναρωτηθείς, να μάθεις να κρίνεις κλπ κλπ και αν όλοι το εκμεταλλεύονταν αυτό σωστά, δε θα είχαμε κάνει θέμα αμοιβής-αξίας-ποιότητας, ούτε κάποιοι θα γίνονταν υποχείρια κάποιων ''πονηρών'' κακως μορφωμένων.

Link to comment
Share on other sites

τότε να το κλείσουμε το forum

 

γιατί εγώ να ρωτώ και ο συνάδελφος να μου αποκαλύπτει τα μυστικά του επαγγέλματος;;;

για να του πάρω τη δουλειά και να μην έχει να φάει το μεσημέρι;;;

 

"καθένας για την πάρτη του" όπως τόσα χρόνια

Link to comment
Share on other sites

AsiM θα διαφωνήσω με την τελευταία σου παράγραφο. Όλο και περισσότεροι έχουν πλέον πτυχίο ανώτατης σχολής αλλά στην πραγματικότητα όλο και περισσότεροι κάνουν εκπτώσεις στην αξιοπρέπειά τους. Κλασσικό παράδειγμα η εργασία με μπλοκάκι και πριν αρχίσετε τα "Μα οι εργοδότες" εγώ θα σας πω ότι αν δεν έβρισκαν οι εργοδότες "θύματα" τότε όλοι θα εργάζονταν με σύμβαση ορισμένου ή αορίστου χρόνου.

Όπως και να έχει όλα αυτά που αναφέρεις στην τελευταία σου παράγραφο θα έπρεπε να παρέχονται στου πολίτες μέχρι και το Λύκειο. Η τριτοβάθμια εκπαίδευση υπάρχει για να βγάζει επαγγελματίες και όχι πολίτες. Ένας πολίτης που έχει ένα ελάχιστο επίπεδο παιδείας δεν χρειάζεται να γίνει Αρχιτέκτονας για να καταλάβει ότι όταν κάποιος του κάνει έκπτωση 40% στις αμοιβές τότε και η παρεχόμενη ποιότητα υπηρεσιών θα είναι μειωμένη.

Link to comment
Share on other sites

φότρωσέ τα τώρα στα νέα παιδιά

 

που ρωτούν πόσο να ζητησω για την πρώτη μου δουλειά (πχ εδωμέσα) και οι καλοθελητές τους λένε

α!!!! δεν έχεις εμπειρία ΤΖΑΜΠΑ ΤΖΑΜΠΑ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.