Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

Συναδελφοι επιτελους και με ολο τον σεβασμο,το θεμα της ελαχιστης αμοιβης για την ΡΥΘΜΙΣΗ των η/χ/ κλπ εκλεισε! Το ΤΕΕ με ανακοινωση του το οριστικοποιησε και μου φαινεται κ κατανοητο! Λειτουργουμε ως εχει μεχρι τωρα,

οπου για την καθε εργασια υπηρχε το πλαφον της ελαχιστης αμοιβης με ολα τα παρελκομενα (φ.π.α. - φεμ κλπ ) και αναλογως την εκτιμηση μας προς τον ογκο εργασιας, τον πελατη κ αν θελετε, για να ειμαστε ρεαλιστες, τον ανταγωνισμο που θα υπαρξει και ευλογα, οριζουμε και την τιμη μας...Σαφως δεν ευτελιζει κανεις το πτυχιο του, την ιδιοτητα του και τους κοπους του... δεν ξεχναμε ομως

οτι δεν εχουμε να κανουμε με μελετη αλλα με μια, να το πω,"εξυπηρετηση" ρυθμισεων που μπορουμε να λαβουμε θετικα αν σκεφτουμε την κριση στην οικοδομη και γενικοτερα της χωρας μας! μη γκρινιαζουμε, η ανακαμψη παντα ερχεται της πτωσης!:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συναδελφε akius εχεις δίκαιο. 157 θα είναι τα καθαρά.

Συνάδελφε eliso δεν κάνουμε "εξυπηρέτηση" γιατί ο νόμος απαιτεί εγρασία μηχανικού και πρέπει ο Μηχανικός να αμειφθεί για την συγκεκριμμένη εργασία.

Εχουν υπολογίσει ότι περίπου 1.150.000 ιδιοκτήτες θα κάνουν δήλωση για τακτοποίηση. Ας δούμε λίγο τι θα εισπράξουν το δημόσιο , το ΤΕΕ και το ΤΣΜΕΔΕ απο την αμοιβή των 232,53 ευρώ της τεχνικής έκθεσης των Μηχανικών.

Απο ΦΠΑ 232,53*21%=48,83*1.150.000=56.154.500,00

Απο ΦΕΜ 232,53*10%=23,25*1.150.000=26.737.500,00

Το ΤΕΕ 232,53*2%=4,65*1.150.000=5.347.500,00

Το ΤΣΜΕΔΕ 232,53*3%=6,98*1.150.000=8.027.000,00

Το Δημόσιο απο το χαρτόσημο σε ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ 2,4% (4,65+6,98)*2,4%=0,28*1.150.000,00=322.000,00

και εάν υπολογίσουμε ότι το καθαρό εισόδημα των Μηχανικών θα φορολογιθεί με 20% τελικα όπως σωστά λέει ο συνάδελφος akius το Δημόσιο θα εισπράξει επι πλέον 1.150.000*23,25=26.737.500,00ευρώ.

Οι Μηχανικοί απο την παραπάνω εργσία θα εισπράξουν συνολικά μικτά 232,53*1.150.000=267.409.500,00 απο τα οποία τα 67.171.500,00 ποσοστό 25% είναι φόροι.

Ο κύκλος των εργασιών λοιπόν είναι πολύ μεγάλος για να κάνουμε εμείς "εξυπηρέτηση"

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το μεγαλύτερο πρόβλημα δεν είναι οι αμοιβές αλλά κατά πόσο τα στοιχεία της έκθεσης που θα κάνουμε θα είναι αυτά της αδείας η τα πραγματικά οπότε θα χρειασθεί αποτύπωση και επομένως η ανάλογη αμοιβή. επίσης εάν υπογράψουμε την έκθεση θα είμαστε υπεύθυνοι και για τις υπερβάσεις αδείας που έχουν γίνει η όχι?

Ας πούμε για παράδειγμα πως έχουμε μία σοφίτα η οποία έχει υπολογιστεί στον όγκο της οικοδομής αλλά υπάρχει υπέρβαση ύψους, την ευθύνη για την υπέρβαση αυτή θα την έχουμε εμείς μετά την έκθεση? Εκτός άν στην έκθεση γράφουμε πως τα στοιχεία είναι αυτά της εγκεκριμένης άδειας και για τυχόν υπερβάσεις δεν φέρουμε καμμία ευθύνη. Όλα αυτά θα καθορίσουν και την αμοιβή μας

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα στην πολυκατοικία που μένω , μοιράστηκαν φέιγ - βολάν από μεσιτικό γραφείο που αναλαμβάνει την "νομιμοποίηση των ημιυπαίθριων" , με τον μηχανικό του γραφείου τους .

 

Ασχετο ,τα σχέδια της πολεοδομίας λέει ότι δεν χρειάζεται να είναι επικυρωμένα . Γνωρίζετε αν ισχύει αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

γνησια αντιγραφα πολεοδομιας......

 

 

οσο για το μεσιτικο......τι να πω?

το τεε κοιμαται ....

 

 

στο κτηματολογιο εγινε μηνυση απο δικηγορους οτι ειμαστε αναρμοδιοι οι μηχανικοι....

 

να ξερουμε ποιος προσεχει τα δικαιωματα του ακομα και εκει που δεν υπαρχουνε....

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες,το ΤΕΕ δεν μπορεί να κάνει κάτι γι' αυτα.

 

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ.

 

Το να κράζετε το ΤΕΕ δεν έχει νόημα,είστε γραφικοί.Αυτό που κατάφερε το ΤΕΕ ήταν να βουτήξει τα δαχτυλάκια του για άλλη μια φορά στον κουβά με το μέλι,ΧΩΡΙΣ να προβλέπεται αυτή τη φορά η μεσολάβησή του από το ΦΕΚ της ρύθμισης.Σε κάτι τέτοια,το ΤΕΕ είναι πρώτο.

 

Και γιατί παρακαλώ κοροϊδεύετε το μεσιτικό?Μηχανικός δεν είναι αυτός που θα εισπράξει?

 

Τέλως πάντων,φροντίστε όσοι μπορείτε να σώσετε το τομάρι σας.

 

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

Αν αντί για τι μεσιτικό γραφείο, το έκανε κάποιος μηχανικός, θα μπορούσε να επέμβει το ΤΕΕ.

Το μεσιτικό γραφείο είναι μια επιχείρηση που μπορεί να έχει μηχανικούς υπαλλήλους ή συνεργάτες.

Εδώ υπάρχουν κατασκευαστικές εταιρείες που που δεν αποτελούνται από μηχανικούς, τι ψάχνουμε να βρούμε τώρα....

Link to comment
Share on other sites

από μεσιτικό γραφείο που αναλαμβάνει την "νομιμοποίηση των ημιυπαίθριων" , με τον μηχανικό του γραφείου τους .

ο πληρης εξευετελισμος του επαγγελματος.ευτυχως στην επαρχια δεν εχει φθασει αυτο το φαινομενο.

Εδώ υπάρχουν κατασκευαστικές εταιρείες που που δεν αποτελούνται από μηχανικούς, τι ψάχνουμε να βρούμε τώρα....

και μαλιστα ,να συμπληρωσω ,γινοντε μελη ΤΕΕ ,κανωνικοτατα,με τις ευλογιες του ΤΕΕ.οι εταιρειες με μη μηχανικους.

Link to comment
Share on other sites

ωραια να πω σεναν γνωστο μου που μοιραζει φυλλαδια μαζι με των φροντιστηριων-πιτσαριων να ριχνει και μια καρτα μου......

 

α ναι να πω και στον λογιστη μου οσους μου φερνεις 15% για σενα.....

 

 

ΕΛΕΟΣ.....

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ akius,κανείς μας δεν γουστάρει,όμως έχουμε βρωμίσει από μηχανικούς.

 

Στο Ο.Τ. που είναι το γραφείο μου είναι άλλα 7 Τεχνικά γραφεία,με μένα είμαστε 8.

 

Αν δεν κλείσουν τα 6,όχι μόνο μεσίτες θα τακτοποιούν ημιυπαιθρίους,αλλά ακόμα και φουρναραίοι.

 

Το συγκεκριμένο θέμα της ρύθμισης για μένα είναι εντελώς αστείο,καθόμαστε 36 σελίδες και ξεψειρίζουμε τη μαϊμού.

 

Από κει να καταλάβετε σε τί εξαθλίωση ζούμε,που κοτζάμ μηχανικοί σφάζονται για να ζήσουν από μια τέτοια *******.

 

Προς όλους τους συναδέλφους γενικά:

 

Πάρτε όσα γουστάρετε και τέλος,το ξαναείπα,η συγκεκριμένη υπηρεσία είναι Υ=Π=Ο=Σ=Τ=Η=Ρ=Ι=Κ=Τ=Ι=Κ=Η προς τους πελάτες μας.Μην περιμένετε να ζήσετε από τους ημιυπαιθρίους.Αν θέλετε το κάνετε,αν δεν θέλετε δεν το κάνετε.Αυτό που βλέπω εγώ από το θρεντ είναι 36 σελίδες ΜΙΖΕΡΙΑΣ ελλήνων μηχανικών που προσπαθούν να πείσουν τον εαυτό τους ότι η συγκεκριμένη δουλειά είναι επιστημονική.

 

Άποψή μου,κράχτε με όσο θέλετε.Να δούμε ποιά λογική θα αποδειχθεί σωστή εκ των πραγμάτων σε 1-2 χρονάκια.......

 

Εγώ θα τη γλυτώσω,γιατί θα πουλάω και καλσόν,με κάθε 10 καλσόν δώρο μια τακτοποίηση ημιυπαιθρίων!:lol:

 

Αύριο πάω να κάνω την πρώτη μου τακτοποίηση,να δεις πώς θα τον τακτοποιήσω εγώ τον ημιυπαίθριο,ΚΟΥΚΛΟ θα τον κάνω!:lol:Το βγάλαμε το μεροκάματο!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.