Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

@steffag3

δεν είναι πρόβλημα, αν ο μηχανικός έχει να ρυθμίσει κάτι δικό του...

απλά χρησιμοποιεί αυτό το παράβολο για πάρτη του, βγαίνει ένα άλλο στο όνομα του ιδιοκτήτη και όλα καλά.

 

κανονικά το παράβολο δεν εξαργυρώνεται, ούτε φυσικά μπορεί να χρησιμοποιηθεί αυτό το παράβολο, αφού έχει λάθος όνομα και λάθος ΑΦΜ... (άρα τα λεφτά αυτά :cry: μάλλον πήγαν υπέρ πατρίδος)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα και συγνώμη αν έχει απαντηθεί ήδη το ερώτημα, αλλά εάν έχει γίνει λάθος στο παράβολο και έχει το όνομα του μηχανικού και όχι του ιδιοκτήτη είναι πρόβλημα και πώς λύνεται; Ευχαριστώ.

 

Δε λύνεται. Χάθηκαν τα λεφτά. Εκτός αν πρόλαβες αυθημερόν να το ακυρώσεις (που προφανώς για να θέτεις το ερώτημα δεν έγινε) ή ο Μηχανικός έχει κάτι δικό του για τακτοποίηση οπότε το χρησιμοποιεί αυτός...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δε διορθώνεται, και ούτε επιστρέφονται τα χρήματα, άλλωστε το λέει ρητά και ο 3843 (Παράβολο υπέρ του ελληνικού Δημοσίου ... επί ποινή απαραδέκτου, για κάθε αυτοτελή ιδιοκτησία, το οποίο σε καμία περίπτωση δεν επιστρέφεται...). Για να διορθωθεί θα έπρεπε να γίνει πριν πληρωθεί. Το έπαθε ένας πελάτης μου που έκαναν λάθος το τελευταίο ψηφίο του ΑΦΜ, και έκοψαν το παράβολο σε άσχετο όνομα, αυτός το προσεξε ενώ περίμενε στο ταμείο, και έγινε διαδικασία ακύρωσης και τελικά όλα καλά. Αν το είχε πληρώσει, του είπαν τότε δυστυχώς δε θα γινόταν τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

steffag3 - θα πας στη πολεοδομία με το παράβολο όπου θα γράψουν πάνω στο παράβολο ( έστω στην πίσω σελίδα ) ότι δεν χρησιμοποιήθηκε για το σκοπό που εκδόθηκε. Η πολεοδομία θα βάλει την σφραγίδα της και μετά θα πάς με αυτό στην δ.ο.υ που το έχει εκδόσει , θα κάνεις αίτηση ζητώντας αντικατάσταση γράφοντας τα λανθασμένα στοιχεία και τα σωστά στοιχεία που πρέπει να γραφτούν στο παράβολο , και θα στο αλλάξουν ( έχουν ήδη ενημερωθεί με εγκύκλιο ) εφαρμόζονται οι διατάξεις του άρθρ. 105, του Π.Δ/τος 16/1989 «κανονισμός λειτουργίας δημοσίων οικονομικών υπηρεσιών (δ.ο.υ), .

δες εγκύκλιο 17 –19/10/2010 θα το βρεις εδώ http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=1594 και στο http://www.ypeka.gr/?tabid=512&language=el-GR

αν δεν τα καταφέρεις βάση νόμιμης διαδικασίας τότε υπάρχει η μη σωστή διαδικασία αλλά την κάνουν στη δ.ο.υ. ( την προτιμούν ) , πας στην εφορία με το παράβολο ,βρίσκουν το αντίγραφο το ( στέλεχος ) και το διορθώνουν με το χέρι γράφοντας το σωστό όνομα και ΑΦΜ και στα δύο φύλλα του διπλότυπου. αλλά ρώτα πρώτα στην πολεοδομία που θα καταθέσεις αν θα το δεχτούν με χειρόγραφη διόρθωση , εδώ στη Θεσσαλονίκη μόνο αυτό δέχονται στην κεντρική πολεοδομία.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά? Μπράβο τους! Δεν την είχα δει αυτή την εγκύκλιο! Στην αρχή ήταν όλοι κατηγορηματικοί στο "μην κανετε λάθος στο παράβολο, τα λεφτά δεν επιστρέφονται", αλλά μάλλον θα μαζεύτηκαν αρκετοί με λάθος όνομα στο παράβολο!... Σε ευχαριστούμε TOPOAKIS!

Link to comment
Share on other sites

Mπράβο στο συνάδελφο TOPOAKIS που έδωσε λύση στο πρόβλημα (απορώ ωστόσο γιατί απαντάμε με τόση σιγουριά, από τη στιγμή που υπάρχει λύση στο πρόβλημα - την οποία και αγνοούμε). Βάζω 1ο πληθυντικό γιατί με το 2ο, θα είχαμε παρεξηγήσεις από μερικούς ...

Link to comment
Share on other sites

Να μην απορείς, γιατί ο καθένας απαντά με βάση τα δικά του βιώματα. Και τα δικά μου βιώματα λένε ότι αυτό που προτείνει ο TOPOAKIS δεν γίνεται. Δεν ξέρω ποιός σε ποιά ΔΟΥ του το έκανε, πάντως τα διπλότυπα παραμένουν καταχωρημένα από όσο ξέρω στο σύστημα της ΔΟΥ. Αλίμονο αν μουτζουρώναμε και τροποποιούσαμε τα στοιχεία (έστω και στο στέλεχος) και εκεί που είχε πληρώσει (και είχε καταχωρηθεί πληρωμή στο ΑΦΜ του) ο Directionless, αυθαίρετα βάζαμε ότι πλήρωσε ο tpanag... Η λύση που ξέρω εγώ είναι ακύρωση του διπλοτύπου και έκδοση νέου για τον σωστό φορολογούμενο, πράγμα το οποίο γίνεται μόνο αυθημερόν.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, το ότι μπορεί να μουτζουρώνεται όπως λες και να σφραγίζεται για να επικυρώσει την όποια αλλαγή η ΔΟΥ, μοιάζει απίθανο ... ;

 

Εν τω μεταξύ, η εγκύκλιος 17 περιγράφει πολύ αναλυτικά τη διαδικασία. Εκτός tpanag, αν ψάχνουμε να βρούμε το τι είναι λογικό και τι όχι σε αυτό το Νόμο (λογική μου μοιάζει η παραπάνω διαδικασία), τη στιγμή που έχουμε επανειλημμένως "συμφωνήσει" ότι σε πολλά πράγματα οι νομοθέτες "παραλογίζονται" (πάντα σε σχέση με το συγκεκριμένο Νόμο) .....

Link to comment
Share on other sites

έχω λύση σαν σωστός μηχανικός.

 

Έκοψα παράβολο σε λάθος όνομα.

 

Η πολεοδομία με έστειλε αδιάβαστο.

 

Ξανα πίσω στην εφορία και με ελάχιστο παρακαλητό, ο υπάλληλος μου μουτζούρωσε το όνομα και ΑΦΜ, σημείωσα πάνω στο παράβολο τα ορθά και μετά το σφράγισε με δικιά του και με στρογγυλή.

 

Ξανά στη πολεοδομία όπου το δεχτήκαν αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, το ότι μπορεί να μουτζουρώνεται όπως λες και να σφραγίζεται για να επικυρώσει την όποια αλλαγή η ΔΟΥ, μοιάζει απίθανο ... ;

 

Έκοψα παράβολο σε λάθος όνομα.

... ο υπάλληλος μου μουτζούρωσε το όνομα και ΑΦΜ, σημείωσα πάνω στο παράβολο τα ορθά και μετά το σφράγισε με δικιά του και με στρογγυλή.Ξανά στη πολεοδομία όπου το δεχτήκαν αμέσως.

 

Μα καλά, μάγος είμαι ... ; :razz:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.