Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υψηλή αποχή στις εκλογές ΤΕΕ 2010


TheoTDM900

Recommended Posts

όχι αδιαφορία, μόνο η συμμετοχή μπορεί να δώσει λύσεις.

αν συνεχίζουν να παίρνουν 40% ο καθένας τους ( άσχετα αν η αποχή είναι 10 ή 50 % )

θα κάνουν τα ίδια. Μόνο αν πέσουν τα ποσοστά τους θα αρχίσουν να φοβούνται και τότε ίσως να δώσουν κάτι ψίχουλα και σε εμάς.

 

Εξάλλου το παρόν πολιτικό σύστημα χρεωκόπησε και τόσα χρόνια που έπερναν μεγάλα ποσοστά τι κατάφεραν ??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εντυπώσεις από τις εκλογές ΤΕΕ:

-Πλήθος μηνυμάτων στο κινητό και μέσω e-mail (αλλά και facebook) την προηγούμενη. Όλα κενά περιεχομένου με "αγωνιστικές" φανφάρες και "επαναστατικά" στερεότυπα.

-Ασύστολο "ψάρεμα" έξω από το ΣΕΦ (το οποίο έσφυζε κόσμου όταν πήγα εγώ) με θεμιτά και αθέμιτα (αλλά σε κάθε περίπτωση παρωχημένα έως εξευτελιστικά για το θεσμό ή υποψήφιο) μέσα.

-Κωμικοτραγικά σκηνικά ώριμων (?) ανθρώπων που αλληλοκατηγορούσαν ο ένας τον άλλο ότι είναι "******".

-Πλήρης παρανομία στον τρόπο παρκαρίσματος γύρω από το ΣΕΦ. Πεζοδρόμια, παρτέρια, πάρκα είχαν τσαλαπατηθεί από θηριώδη απαστράπτοντα τετρακίνητα.

 

Ξεχώρισαν οι δύο (2) περιπτώσεις συναδέλφων υποψηφίων οι οποίοι θυμήθηκαν να ζητήσουν τη ψήφο μου χάρη των δύσκολων στιγμών που περάσαμε μαζί στη στρατιωτική θητεία μας στο Μηχανικό του ΕΣ! Μπορεί να μην έχουμε ανταλλάξει ούτε ένα (ηλεκτρονικό ή άλλο) "γειά" από τότε αλλά μπροστά στη πιθανότητα να αρπάξουν "κάνα σταυρό" με θυμήθηκαν με γλοιώδη και πασιφανέστατα υποκριτικά μηνύματα. Αυτό που φρόντισαν να ξεχάσουν ήταν ότι ακόμη και τότε, αυτοί είχαν την "προστασία" του (κομματικού) βύσματος, με αποτέλεσμα να βγουν "ελεύθεροι (σχεδόν) των πάντων" ή να "βαρυστομαχιάζουν" από τις τιμητικές και φυσικά πάνω στις δικές μου πλάτες και όλων των άλλων που καλούνταν να κάνουν τις υπηρεσίες τους και τις αγγαρείες τους, γιατί δεν είχαμε "βύσμα". Ευτυχώς εγώ δεν ξέχασα...

 

Παρά τα παραπάνω όμως, πήγα και ψήφισα, γιατί αν δεν το έκανα δε θα είχα τουλάχιστον το δικαίωμα μετά να τους... κράζω. Για εμένα, η αποχή είναι (και ουσιαστικά) αποδοχή.

Link to comment
Share on other sites

Ontopic : Μπορεί να έχω ενδοιασμούς άλλου είδους για τη συμμετοχή στις εκλογές του ΤΕΕ, αλλά και εγώ θεωρώ ότι με την αποχή δε θα είχα το δικαίωμα να επικρίνω το οτιδήποτε.

 

offtopic : Πλέον, και μόνο το να καταχτείς για το Μηχανικό θέλει βύσμα, γιατί μέσα δε φτάνουν οι θέσεις για άτομα που είναι από κομμωτές και νοσηλευτές μέχρι "διοίκησης επιχειρήσεων" κλπ. άσχετους.

Για εμάς τους υπόλοιπους υπάρχει και η Καβύλη - Πεζικό πάντα.

Link to comment
Share on other sites

.....Όταν ολοκληρωθεί αυτή η διαδικασία (μετά την παρέλευση πολλών μηνών), με τη μορφή μιας συμφωνίας, αρχίζει η υλοποίησή της, με αλλεπάλληλες συνεδριάσεις της Α. ...

δηλ θέλουμε μήνες για να βγει προεδρίο;;;

και ποιός θα διοικεί;

Link to comment
Share on other sites

Οι "παλιοί" και έμπειροι, αυτό λένε. Ό,τι θα αργήσει πάρα πολύ η ανάδειξη προέδρου και όλα τα ενδεχόμενα παίζουν (ακόμα και ο τωρινός πρόεδρος).

Link to comment
Share on other sites

δηλ θέλουμε μήνες για να βγει προεδρίο;;;

και ποιός θα διοικεί;

 

Επειδή τραβάει αρκετά αυτή η διαδικασία, είχα ζητήσει στο μήνυμα #27 προβλέψεις αφενός για το πρόσωπο του νέου προέδρου αφετέρου για το χρόνο ανάδειξής του.

Link to comment
Share on other sites

γι'αυτό ξαναρώτησα!!!

Είναι από αυτά που τα διαβάζεις και νομίζεις πως δε μπορεί λάθος θα κατάλαβα!!!!!!

 

δηλ η συγχώνευση των ταμείων, η κατάργηση των ελάχιστων αμοιβών κλπ

θα γίνει χωρίς προεδρίο;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πριν που υπήρχε προεδρείο, ξεσκίστηκε για τα δικαιώματά μας. Άλλωστε όπως πάει τίποτα δε θα έχει νόημα.

Link to comment
Share on other sites

γι'αυτό ξαναρώτησα!!!

Είναι από αυτά που τα διαβάζεις και νομίζεις πως δε μπορεί λάθος θα κατάλαβα!!!!!!

 

δηλ η συγχώνευση των ταμείων, η κατάργηση των ελάχιστων αμοιβών κλπ

θα γίνει χωρίς προεδρίο;;;;;;

 

Είναι λάθος μου, που δεν απάντησα την πρώτη φορά που έθεσες το ερώτημα. Μέχρι να εκλεγεί η νέα ΔΕ, συνεχίζει να διοικεί η προηγούμενη. Το θέμα είναι ότι ενώ θα έπρεπε, θεωρητικά, να γίνουν γρήγορα οι διαδικασίες για την εκλογή της νέας ΔΕ, αυτές καθυστερούν, μερικές φορές υπερβολικά, μέχρις ότου καταλήξουν σε ... συμφωνία.

 

Παρά το γεγονός ότι φαίνεται να έχουν εκλεγεί στην Α πολλά νέα πρόσωπα, θεωρώ βέβαιο ότι, και αυτή τη φορά, τα περισσότερα μέλη της νέας ΔΕ θα είναι τα ίδια με την προηγούμενη. Ακόμη, παρά το γεγονός ότι, θεωρητικά, θα έπρεπε να εκλέγεται ο πρόεδρος από το πλειοψηφούν ψηφοδέλτιο, και τα λοιπά μέλη του προεδρείου από τα άλλα ψηφοδέλτια, με βάση τη σειρά εκλογής τους, όπως συμβαίνει, συνήθως, σε όλους τους φορείς και τις οργανώσεις, στην πράξη αυτό ουδέποτε συμβαίνει στο ΤΕΕ.

 

Παρουσιάζει, λοιπόν, ενδιαφέρον η πρόβλεψη για τα ερωτήματα που έβαλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.