Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημοσιεύθηκε σε ΦΕΚ ο νόμος "Ταυτότητα κτιρίων, υπερβάσεις δόμησης κλπ"


achille

Recommended Posts

Η γνώμη μου είναι ότι άσχετα με το άν θα κάνουν ή όχι την σχετική ρύθμιση, η αίθουσα κοινωνικών εκδηλώσεων είναι κοινόχρηστη, οπότε δεν έχουν κανένα απολύτως δικαίωμα κτήσεως. Το θέμα είναι καθαρά δικαστικό.

Link to comment
Share on other sites

επομένως είναι θέμα του πως θα αποδείξει ότι μπορεί να κατέχει το χώρο, που δεν μπορεί στην τελική...

ναι αλλά έχει γίνει γραφείο και έχει περάσει από έλεγχο εφορίας και νοικιάζεται!!!

Link to comment
Share on other sites

Με έχει μπερδέψει αυτή η εγκύκλιος για την εφαρμογή του Ν.3843 όσον αφορά το εξής:

Υπαίθριος χώρος ή πέργκολα τελευταίου ορόφου (πάνω από νόμιμη κάλυψη ΟΧΙ εξώστης) που είναι ΕΝΤΟΣ του ιδεατού στερεού ΚΑΙ ΕΝΤΟΣ του νόμιμου ύψους περιλαμβάνεται στη ρύθμιση;

 

Έχω 3 περιπτώσεις τέτοιων χώρων που θα μπορούσαν να τακτοποιηθούν και θα το ψάξω και στις πολεοδομίες να δω τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

πες μας τι ακρη θα βγαλεις γιατι μου ηρθαν σημερα 2 με περγκολες στο δωμα σε κτιρια με δυνατοτητα ανεγερσης και αλλων οροφων με υπαρχον υπολοιπο ΣΔ και δεν το εχω μελετησει το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε, μου έτυχε μία περίπτωση όπου ο εργολάβος -κατασκευαστής της οικοδομής έχει, κατόπιν συνεννόησης με τον οικοπεδούχο, χωρίσει σε έναν ημιόροφο την αίθουσα συγκέντρωσης των κατοίκων (που προορίζεται για συνέλευση) και έχει διαμορφώσει δύο χώρους έναν για τον ίδιο και έναν για τον οικοπεδούχο με αποτέλεσμα να θέλει με αυτή τη ρύθμιση να το τακτοποιήσει. Έχει κατασκευαστεί η οικοδομή εδώ και χρόνια.

Μπορεί να το κάνει αυτό και αν ναι πως φαίνεται ότι του ανήκει ο χώρος αυτός;

 

Μπορεί να το ρυθμίσει

"Εγκεκριμένος κτιριακός όγκος είναι το κέλυφος του κτιρίου που φαίνεται στην οικοδομική άδεια από το δάπεδο του υπογείου μέχρι το δώμα ή την στέγη. Σε αυτόν συμπεριλαμβάνονται τα υπόγεια, ... η αίθουσα κοινωνικών εκδηλώσεων... "

ΤΟ θέμα της ιδιοκτησίας είναι υποσυζήτηση.

Στην σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας, σε τίνος ιδιοκτησία αναφέρεται? Αν είναι στο όνομα τουοικοπεδούχου μοιραία μπορεί να το κάνει.

Αν δεν αναφέρεται τίποτα, χρειάζεται την σύμφωνη γνωμη (να υποβληθεί η ρύθμιση εξ ονόματος όλων των ιδιοκτητών της πολυκατοικίας)

 

Με έχει μπερδέψει αυτή η εγκύκλιος για την εφαρμογή του Ν.3843 όσον αφορά το εξής:

Υπαίθριος χώρος ή πέργκολα τελευταίου ορόφου (πάνω από νόμιμη κάλυψη ΟΧΙ εξώστης) που είναι ΕΝΤΟΣ του ιδεατού στερεού ΚΑΙ ΕΝΤΟΣ του νόμιμου ύψους περιλαμβάνεται στη ρύθμιση;

 

ΓΙατι σε μπερδεύει? Η εγκύκλιος είναι σαφής:

Δεν περιλαμβάνονται κλεισμένα μπαλκόνια, κλεισμένες – στεγασμένες εγκαταστάσεις στήριξης φυτών (πέργκολες), κατασκευές στο δώμα, στην πρασιά κλπ.

Δεν υπάγονται στη ρύθμιση αυτή χώροι που έχουν ανεγερθεί καθ’ υπέρβαση του κατά τα παραπάνω κελύφους της Οικοδομικής Άδειας.

 

Σαν κέλυφος θα υπολογίζεις (το είδαμε και αυτό!) το περίγραμμα του κτηρίου από το δάπεδο του υπογείου μέχρι την στέγη ή μέχρι την ταράτσα και το δώμα. Σκέψου μια νοητή γραμμή που ξεκινά από δάπεδο του υπογείου και περικλείει το κτήριο ως φαίνεται στην σχηματική τομή του Δ.Κ. (μπακάλικη εξήγηση i know, αλλά μας έχουν ξεφτιλίσει όρους και ορισμούς)

 

 

πες μας τι ακρη θα βγαλεις γιατι μου ηρθαν σημερα 2 με περγκολες στο δωμα σε κτιρια με δυνατοτητα ανεγερσης και αλλων οροφων με υπαρχον υπολοιπο ΣΔ και δεν το εχω μελετησει το θεμα.

 

ΔΕς την παραπάνω απάντηση.

 

Στην περίπτωσή σου πάντως μπορείς να κάνεις εξαίρεση και νομιμοποίηση και αν δεν θέλουν βγάλε τουλάχιστον μια άδεια προσθήκης, αφού μπορείς :smile:

Link to comment
Share on other sites

ΓΙατι σε μπερδεύει? Η εγκύκλιος είναι σαφής:

Δεν περιλαμβάνονται κλεισμένα μπαλκόνια, κλεισμένες – στεγασμένες εγκαταστάσεις στήριξης φυτών (πέργκολες), κατασκευές στο δώμα, στην πρασιά κλπ.

Δεν υπάγονται στη ρύθμιση αυτή χώροι που έχουν ανεγερθεί καθ’ υπέρβαση του κατά τα παραπάνω κελύφους της Οικοδομικής Άδειας.

 

Σαν κέλυφος θα υπολογίζεις (το είδαμε και αυτό!) το περίγραμμα του κτηρίου από το δάπεδο του υπογείου μέχρι την στέγη ή μέχρι την ταράτσα και το δώμα. Σκέψου μια νοητή γραμμή που ξεκινά από δάπεδο του υπογείου και περικλείει το κτήριο ως φαίνεται στην σχηματική τομή του Δ.Κ. (μπακάλικη εξήγηση i know, αλλά μας έχουν ξεφτιλίσει όρους και ορισμούς)

 

Το σημείο που με μπερδεύει είναι το κομμάτι που έχουν βάλει σε παρένθεση:

"( τα οποία βρίσκονται εκτός του ιδεατού στερεού και του νομίμου ύψους του κτιρίου)". Είναι σαν να ερμηνεύει το "κλπ." με το περιεχόμενο της παρένθεσης. Σαν να θέλει δηλαδή να βγάλει εκτός ΜΟΝΟ ότι ΔΕΝ περιλαμβάνεται μέσα στο ιδεατό στερεό και στο ύψος και απλά αναφέρει ενδεικτικά μερικές από τις κατασκευές που είναι είτε εκτός ιδετατού στερεού είτε πάνω από το επιτρεπόμενο ύψος, αλλιώς γιατί να μπλέξει αυτούς τους δύο όρους;

 

Βέβαια από την άλλη, τέτοια περίπτωση θα μπορούσαμε να έχουμε και σε πέργκολα πρώτου ορόφουμ με άλλους επτά από πάνω. Σε αυτή την περίπτωση δηλαδή θα μπορούσε να ρυθμιστεί όλος ο επταόροφος όγκος αφού θα μπορούσε να είναι και μέσα στο ιδεατό στερεό και στο επιτρεπόμενο ύψος.... το μόνο σίγουρο είναι ότι ούτε τον Νόμο ούτε την εγκύκλιο τη συντάξαν μηχανικοί που να έχουν ασχοληθεί στην πράξη με ΓΟΚ και ανέγερση κτιρίων...

 

Α...και κάτι άλλο που ξέρω ότι αρκετά σπίτια, κυρίως ιδιωτών, έχουν κλείσει είναι οι φωταγωγοί. Με αυτούς τι γίνεται; Δεν αναφέρει πουθενα κάτι για αυτούς και αυτοί μετράνε και στον όγκο της οικοδομής κατα ΓΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

... οι υπόγειες δεξαμενές νερού που μετατράπηκαν σε ισόγειες κατοικίες?

Μπορούν να εξαιρεθούν από την κατεδάφιση με αυτόν τον νόμο?

Συνήθως είναι έξω από τον "όγκο" του κτιρίου...

Οι Κυκλάδες είναι γεμάτες από τέτοιες κατασκευές.

Link to comment
Share on other sites

και που σαι ακόμα myri...

κάθε μέρα και μια έκπληξη...

Κίνητρα που δίνονται στους ανθρώπους για την βελτίωση της ποιότητας της ζωής, γίνονται αντικείμενο κλεψιάς.

Ελπίζω στο μέλλον να διασφαλιστεί η σωστή εφαρμογή των νόμων.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.