Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημοσιεύθηκε σε ΦΕΚ ο νόμος "Ταυτότητα κτιρίων, υπερβάσεις δόμησης κλπ"


achille

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω πώς ορίζεται η έννοια της "πρώτης κατοικίας" -

που έχει μικρότερα ποσοστά για τον υπολογισμό του προστίμου διατήρησης για 40 χρόνια του νέου νόμου.

Πολλοί ιδιοκτήτες θεωρούν ότι "πρώτη κατοικία" είναι εκεί που δηλώνουν ότι διαμένουν, η κύρια διεύθυνσή τους. Νομίζω ότι είναι λάθος, πρέπει να υπολογίσουν και τυχόν άλλα ακίνητα που έχουν στην ιδιοκτησία τους.

Πώς ακριβώς? Γνωρίζει κάποιος από φορολογικά?

 

Παρόμοια απορία σε περίπτωση μεζονέτας:

Το υπόγειο με ανεξάτρητη πρόσβαση έχει γίνει κατοικία, στο ισόγειο πυλωτή χώρος στάθμευσης έχει γίνει studio και στους 2 ορόφους κατοικία με ημιυπαίθριους που έχουν κλείσει.

Κατά τη γνώμη μου οι 2 όροφοι είναι η κύρια κατοικία που θα μπορούσαν να πάνε με το μικρό συντελεστή "πρώτης κατοικίας" ενώ το ισόγειο και το υπόγειο αφού στην άδεια είναι ανεξάρτητοι χώροι θα πάνε με το συντελεστή "άλλη κατοικία" - ο ιδιοκτήτης θεωρεί αντιθέτως ότι όλα πρέπει να δηλωθούν ως "πρώτη κατοικία" και ας φαίνονται χωριστά στην άδεια.

Ποια είναι η δική σας γνώμη?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Στην Παρ 2. της δεύτερης ερμηνευτικής εγκυκλίου μιλάει για πληρωμή μέσω τραπεζικού συστήματος υπέρ ΕΤΕΡΠΣ.

 

Λόγω του ότι έχω ήδη έτοιμο το φύλλο υπολογισμού για μία περίπτωση, μετά από τηλέφωνο στο ΕΤΕΡΠΣ μου είπανε ότι η ενεργοποίηση του συστήματος πληρωμής θα γίνει στις 12 Ιουλίου.

Link to comment
Share on other sites

Το υπόγειο το τακτοποιείς ως προς τη χρήση του (από βοηθητικός σε κατοικία).

Το ότι εσύ από έξω το ξεμπάζωσες και το έκανες ισόγειο, δεν αφορά το νόμο, ούτε σου δίνει συγχωροχάρτι η διαδικασία αυτή.

 

Άμα σου γίνει ποτέ έλεγχος, θα φας το πρόστιμο σου για μη εφαρμογή των διαμορφώσεων.

 

Ακριβώς. Τα έχουμε ξαναπεί αυτά.

Link to comment
Share on other sites

αν το υπόγειο είναι εντός του περιγράμματος του ισογείου αλλά δεν φαίνεται στην κάτοψη του υπογείου επειδή είχε βγει το μισό ισόγειο με υπόγειο;

δεν τακτοποιείται διότι δεν είναι νομιμο

 

εσύ παιδί μου δεν είσαι μηχανολόγος;

στο ξαναλέω δεν έχεις αρμοδιότητα να τακτοποιείς

όχι τίποτε άλλο μην εκτεθείς σε κανέναν πελάτη

Η πολεοδομία λέει την β) περίπτωση αλλά ακόμα το ψάχνει

ορθό

εφόσον ο άνθρωπος έχει πρώτη κατοικία στον όροφο

το ανεξάρτητο διαμέρισμα στην Pilotiς δεν είναι πρώτη κατοικία

εκτός αν χρησιμοποιείται ως ενιαίο δηλ λειτουργεί ως μεζονέτα

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ποιοι χώροι τακτοποιούνται, γιατί μπερδεύτηκα. Αρκεί να έχεις άδεια πριν τις 2/7/09 και ας μην έχει κατασκευαστεί ακόμη?

 

Επίσης, έχει πάει κανείς στην Παλλήνη να μας πει αν δέχονται?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Samourg:

 

Εϊναι απλά τα πράγματα.

Αν η άδεια έχει εκδοθεί πριν τις 02/07/2009 υπάγεται τις ρύθμισεις.

Ομοίως και αν η άδεια έχει αναθεωρηθεί μετά τις 02/07/2009, αλλά ο προς τακτοποίηση χώρος δεν έχει τροποποιηθεί (π.χ. περιπτώσεις αλλαγής επιβλέποντος, παράτασης χρόνους ισχύος kok)

 

Ρεαλιστικά τακτοποιούνται χώροι που έχουν ΗΔΗ κλειστεί.

Πρακτικά εφόσον δεν γίνεται κανένας έλεγχος και αυτοψία, ο καθένας πράττει κατά το δοκούν.

Link to comment
Share on other sites

Ότι μπορεί να γίνει νόμιμα, απαιτείται να γίνει νόμιμα.

 

Δηλαδή, άμα η αλλαγή χρήσης μπορεί να γίνει κανονικά με άδεια αλλαγής χρήσης, θα το κάνεις έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.