Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημοσιεύθηκε σε ΦΕΚ ο νόμος "Ταυτότητα κτιρίων, υπερβάσεις δόμησης κλπ"


achille

Recommended Posts

Παράβολο σε διαφορετικό όνομα

 

Απαντάω μόνη μου στην ερώτηση που έκανα παραπάνω....

 

Η Πολεοδομία Θεσσαλονίκης ΔΕΝ δέχεται παράβολο το οποίο από λάθος αναφέρει άλλο όνομα. Πρότειναν να το διορθώσει η ΔΟΥ....

Η ΔΟΥ ρητά απάντησε ότι αλλαγή ονόματος σε παράβολο που κόπηκε ΔΕΝ γίνεται και δυστυχώς τα χρήματα πάνε "υπερ πίστεως & πατρίδος" -

στην κυριολεξία "πατρίδος" βλ. μαύρη τρύπα του προυπολογισμού!

 

Τελικά η πολεοδομία, μάλλον καθώς τέτοια λάθη από ότι κατάλαβα είναι αρκετά, μου είπε ότι έχουν ρωτήσει το ΥΠΕΚΑ και περιμένουν απάντηση στο τέλος της εβδομάδας για το πώς μπορεί να διορθωθεί το λάθος

(πχ με μια υπέυθυνη δήλωση αυτού που έκοψε το παράβολο ότι είναι για την ταδε ιδιοκτησία των παιδιών του κλπ)

 

@gramvo

 

στην αίτηση φαίνονται οι συνιδιοκτήτες - το παράβολο θα είναι όπως λες σε ένα όνομα σε κάποιον από όλους. Αυτό είναι ΟΚ.

Στη περίπτωση για την οποία έθεσα το ερώτημα είναι όταν το παράβολο κόπηκε σε 3ο πρόσωπο που δεν έχει ποσοστό στο ακίνητο και συνεπώς δε φαίνεται καθόλου ούτε στην άιτηση ούτε στην υπέυθυνη δήλωση

(ας είναι ο πατέρας των συνιδιοκτητριών - για τη ΔΟΥ και πολεοδομία είναι 3ο πρόσωπο)

 

Θα περιμένω στο τέλος της εβδομαδας την απάντηση από πολεοδομία και θα σας πω...

Link to comment
Share on other sites

 

Η ΔΟΥ ρητά απάντησε ότι αλλαγή ονόματος σε παράβολο που κόπηκε ΔΕΝ γίνεται και δυστυχώς τα χρήματα πάνε "υπερ πίστεως & πατρίδος" -

στην κυριολεξία "πατρίδος" βλ. μαύρη τρύπα του προυπολογισμού!

 

 

Είχα κόψει και εγώ λάθος παράβολο αλλά πήγα την ίδια μέρα και το επέστρεψα στη ΔΟΥ και μου επέστρεψαν τα λευτά πίσω επιτόπου.

Link to comment
Share on other sites

Είχα κόψει και εγώ λάθος παράβολο αλλά πήγα την ίδια μέρα και το επέστρεψα στη ΔΟΥ και μου επέστρεψαν τα λευτά πίσω επιτόπου.

 

Ίσως γιατί ήταν την ίδια ημέρα.

Σ΄εμένα ο πελάτης μου το έφερε την επομένη.

Η απολύτως αρνητική απάντηση από τη ΔΟΥ για διόρθωση ονόματος κατόπιν εορτής ήταν τηλεφωνική - δε ξέρω ίσως αν πάει ο υπόχρεος από κοντά...

Δε νομίζω πάντως...

Είναι αυτό που γράφει πάνω το παράβολο στις παρατηρήσεις:

"το ποσό αυτό δεν επιστρέφεται σε καμία περίπτωση"

Link to comment
Share on other sites

στο σπίτι μου ο φωταγωγός φαίνεται στην κάτοψη 1,20Χ1,20 αλλά στην πράξη μαζί με το σοβά έχει μείνει 1,05Χ1,05. Ή αποψή σας αν αξίζει να τον περιλάβω στην τακτοποίηση (υπάρχουν όρια;) και αν ναί τι θα πώ ότι έχουν κλείσει οι 15cm σε κάθε πλευρά ή όλος;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ katrmp, μιλάς για πενταροδεκάρες !!!

Η διαφορά σου είναι (1.20x1.20)-(1.05x1.05)= 0.3375 m2.

0.3375 m2 x (Τ.Ζ. 1500 ευρώ) x 5 % = 25.31 ευρώ !!!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ katrmp, μιλάς για πενταροδεκάρες !!!

Η διαφορά σου είναι (1.20x1.20)-(1.05x1.05)= 0.3375 m2.

0.3375 m2 x (Τ.Ζ. 1500 ευρώ) x 6 % = 30.38 ευρώ !!!

 

δίκιο έχεις φίλε μου σε αυτήν την λογική απλώς ρωτάω γιατί 1)αν είναι άνευ σημασίας μην κάψω τούς άλλους συγκάτοικούς πού δεν θα πάνε, 2)αν όμως πρέπει παρόλο που έχει κλείσει μόνο 0.15Χ1.20 να δηλώσω ότι έχει κλείσει όλος υπάρχει πρόβλημα.

Το ρωτώ γιατί έχω ακούσει ότι ο φωταγωγός πρέπει νά είναι 1.20Χ1.20 ελάχιστο για να μην μετρά στο σ.δ. Ισχύει κάτι τέτοιο;πάντως όποιον έχω ρωτήσει δεν ασχολείται αν χάνει λίγο ο φωταγωγός αφού συνήθως περνάνε και σωλήνες και καμινάδες κλπ

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ katrmp, κατ΄αρχάς έκανα διόρθωση στο post μου.

Όλες οι διαστάσεις των δομικών στοιχείων επί των σχεδίων, αναφέρονται πάντοτε σε ανεπίχριστα δομικά στοιχεία.

Πρότασή μου είναι να υπολογίσεις διάσταση 1.20 x 1.20 και να τελειώνεις !!!

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι διαστάσεις των δομικών στοιχείων επί των σχεδίων, αναφέρονται πάντοτε σε ανεπίχριστα δομικά στοιχεία.

ενδιαφέρον!!!!

μπορούμε να το τεκμιριώσουμε κάπως;;;;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.