Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημοσιεύθηκε σε ΦΕΚ ο νόμος "Ταυτότητα κτιρίων, υπερβάσεις δόμησης κλπ"


achille

Recommended Posts

κατανοητό αυτό συνάδελφε, αλλά η αποριά μου είναι άλλη...

γιατί τώρα και όχι εδώ και ενάμιση μήνα που θα μπορούσε να γίνει η ίδια κουβέντα. χωρίς να θέλω να είμαι επικριτικός, είναι πάντως προφανές ότι κάποιοι πάνε αδιάβαστοι και πέφτουν από τα σύννεφα κάθε φορά, και πρέπει να γίνονται κλασσικά όλα στο πόδι και την τελευταία στιγμή.

 

τη νοοτροπία δλδ κρίνω, η οποία δεν απέχει και πολύ από αυτή που μας δίνει δουλειά αυτή τη στιγμή, δλδ η μισή ελλάδα να έχει γεμίσει παράνομα κτίσματα...

Link to comment
Share on other sites

Ιδιοκτήτης έχει "κλείσει" εντέχνως ανοικτή θέση στάθμευσης στον ακάλυπτο (αναφέρεται στην άδεια ως πέργκολα από σκυρόδεμα) και την έχει μετατρέψει σε κατάστημα.

Η περίπτωση αυτή εμπίπτει στις ρυθμίσεις του ν.3843/2010;

 

Παρατήρηση: Χρησιμοποιείστε την αναζήτηση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδιά το έγγραφο αρχείο 005 (προσκόμιση παραστατικών εξόφλησης) είναι δικό τους φρούτο;;;

δεν το έχω ξαναδεί

 

Είναι βασικά για τις δόσεις (όσοι επιλέξουν να τις κάνουν). Ετσι για να μην πας ξεκάρφωτα τα αποδεικτικά πληρωμών τα επισυνάπτεις σε αυτήν την αίτηση.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ Πέτρο

 

η ιδέα τους δεν είναι κακή

όμως θα έπρεπε να το σκεφτεί το ίδιο το Υπουργείο και να λύσει το θέμα για όλους

 

διότι είναι πολύ ενοχλητικό η κάθε υπηρεσία να θέλει τα δικά της και να πηγαιοέρχεσαι

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι, θα ήθελα την βοήθειάς σας…

 

Έχω προβεί σε έκδοση οικοδομικής άδειας για τον αδερφό μου και έχω κάνει απαλλαγή της αμοιβής. Η άδεια εκδόθηκε το 2009 υπό τις διατάξεις του Νόμου Σουφλιά για τα υπόγεια (0,80 μ). Τις 28 Απριλίου 2009 εκδόθηκε σε ΦΕΚ ο Νόμος Μπιρμπίλη όπου επαναφέρει το ύψος του υπογείου στα 1,50 μ. Μπορώ να κάνω αναθεώρηση της άδειας ως προς το ύψος του υπογείου και να χρησιμοποιήσω τις διατάξεις του ΝΟΜΟΣ ΥΠ.ΑΡΙΘ. 3843 (ΦΕΚ 62Α 28.04.2010) ‘’Ταυτότητα κτιρίων, υπερβάσεις δόμησης κ.τλ.’’.

 

Αν γίνεται μπορώ να κάνω απαλλαγή της αμοιβής αναθεώρησης εκ νέου;

 

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

....... Μπορώ να κάνω αναθεώρηση της άδειας ως προς το ύψος ........

 

Νομίζω ότι η παρ. 6 του αρθρου 10 αναφέρεται σε αυτό που ζητάς.

 

....... Αν γίνεται μπορώ να κάνω απαλλαγή της αμοιβής αναθεώρησης εκ νέου;........

 

Πιθανόν γίνεται, αλά και σε αντίθετη περίπτωση θα έχεις την ελάχιστη αμοιβή μελέτης, γιατί αφορά αδεια για "Αναθεώρηση ως προς τον όγκο".

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε κι από εμένα. Μία ερώτηση. Μπορεί να νομιμοποιηθεί αυτόνομος ξεχωριστός χώρος garage κλειστός από όλες τις πλευρές, για τον οποίο υπάρχει φυσικά άδεια και έχει μετατραπει σε κατοικία;

Link to comment
Share on other sites

.....για τον οποίο υπάρχει φυσικά άδεια και έχει μετατραπει σε κατοικία;

 

Ο Νόμος φτιάχτηκε για σένα.

 

Βέβαια μπορεί.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.