Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημοσιεύθηκε σε ΦΕΚ ο νόμος "Ταυτότητα κτιρίων, υπερβάσεις δόμησης κλπ"


achille

Recommended Posts

........... όπου το βάθος είναι μεγαλύτερο από το πλάτος του.........................

 

Ρυθμίζεις το σύνολο του χώρου που κλείνεις.

 

Στην περίπτωσή σου βέβαια το εμβαδόν πέρα από το άνοιγμα του η/χ έχει σίγουρα μετρηθεί στην δόμηση, όμως παρόλ' αυτά πιστεύω ότι ρυθμίζεται ΟΛΟ.

Link to comment
Share on other sites

μου είπαν ό,τι και εσείς, δλδ. ρυθμίζεται το σύνολο του χώρου. Απλά μου φαίνεται λίγο οξύμωρο σε ένα νόμο που ρυθμίζει υπερβάσεις δόμησης , να "τακτοποιείται" και χώρος που μετράει στην δόμηση

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ειπώθηκε προηγουμένως αλλά έχω μια άδεια του 84, όπου κατασκευάστηκε πατάρι ενώ δεν το προέβλεπε η άδεια με σκοπό να κάνουν αναθεώρηση οι ιδιοκτήτες αλλά τους πρόλαβε ο ΓΟΚ 85. Το πατάρι αυτό μπορεί να "τακτοποιηθεί" με το νέο νόμο? και αν ναι πρέπει να γίνουν νέα σχέδια εφόσον δεν υπάρχουν στην άδεια.?

Link to comment
Share on other sites

ναι μπορεις...κανεις μια αποτυπωση με μαρκαδορο σε αντιγραφο σχεδιου πολεοδομιας η του ιδιοκτητη και γραφεις τα τ.μ

Link to comment
Share on other sites

τιποτα....απλα για να μην γινει καμια παρεξηγηση οταν λεω μαρκαδορο εννοω τον φωσφοριζε και μονο περιγραμμα

 

αναλογα την πολεοδομια σου ζητανε να κανεις και γραμμες μεσα η Χ γιαυτο να τον εχεις μαζι σου οταν πας να καταθεσεις

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι άλλα στην πολεοδομία που πήρα τηλέφωνο είπαν για αποτύπωση του χώρου όπως είναι σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

μου είπαν ό,τι και εσείς, δλδ. ρυθμίζεται το σύνολο του χώρου. Απλά μου φαίνεται λίγο οξύμωρο σε ένα νόμο που ρυθμίζει υπερβάσεις δόμησης , να "τακτοποιείται" και χώρος που μετράει στην δόμηση

 

Δεν είναι καθόλου παράξενο γιατί τακτοποιείται η χρήση. Αρα η χρήση ήταν Η/Χ ακόμα και αν μετράει στην δόμηση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καθόλου παράξενο γιατί τακτοποιείται η χρήση. Αρα η χρήση ήταν Η/Χ ακόμα και αν μετράει στην δόμηση.

 

Και εγώ να πω την αλήθεια το βλέπω λίγο παράξενο. Τακτοποιείται η χρήση ναι, αλλά εκεί που χρήζει τακτοποίησης! Εκεί μόνο που δεν θα έπρεπε να είναι τέτοια (κατοικία ας πούμε στην προκειμένη). Στο τμήμα που μετράει στη δόμηση (και άρα νομίμως μπορεί να είναι κατοικία η χρήση) γιατί και τι να "τακτοποιήσεις" ; Πέραν αυτού, προσωπικά διαφωνώ και με τον χαρακτηρισμό του "ημιυπαίθριου χώρου" ως "χρήση". Χρήση είναι η "κατοικία", χρήση είναι η "αποθήκη", χρήση είναι το "κατάστημα". Ο ημιυπαίθριος χώρος βάσει ενός ωραίου κατά τη γνώμη μου ορισμού που είχα δει είναι "«Δομή» για την «υπαίθρια» προσωρινή παραμονή".

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.