Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημοσιεύθηκε σε ΦΕΚ ο νόμος "Ταυτότητα κτιρίων, υπερβάσεις δόμησης κλπ"


achille

Recommended Posts

σστην 1 περιπτωση υπεθεσα οτι εχει και αλλους ιδιοκτητες η οικοδομη αφου λες Βοροφου επομενως υπαρχει συσταση....

 

γιαυτο 1 αμοιβη για τον β οροφο και 1 για το ισογειο

 

 

για την 2 περιπτωση επειδη δεν ειπες αν υπαρχει συσταση και επειδη ειναι 4 του ιδιου ιδιοκτητη μπορει ναμη υπαρχει συσταση και ασχετα που ειναι πχ 4 οροφοδιαμερισματα δηλωνονται σαν ενιαο και αδιαιρετο οικοδομημα....

 

σε αυτην την επριπτωση εγω συνιστω στους πελατες μου να κανουμε 4 αμοιβες.....ναχουν 4 χαρτια.....τα λεφτα των παραπανω αμοιβων τα γλυτωνουν απο αυτα που θα πληρωναν στο κρατος επειδη αλλαζει ο συντελεστης βαση τετραγωνικων

Link to comment
Share on other sites

οπότε μιλάμε για αυτοτελή διηρημένη ιδιοκτησία συμβολαογραφικά.

Άσχετα με την χρήση

 

Αν δηλαδή είχα ένα διόροφο κτίριο εγώ ως ένας ιδιοκτήτης.

Στον ά έχω ά κατοικία και ρυθμίζω έναν ΗΧ

Στο ισόγειο έναν ΚΧΣ και τον κάνω κατοικία Β.

Ούτε συστάσεις, ούτε τίποτα

 

Πόσες αιτήσεις?

Σε ευχαριστώ! :P

Link to comment
Share on other sites

στην περιπτωση που λες 1 αιτηση...

 

εχω μεζονετα....με υπογειο- κοινοχρηστο χωρο-κελιστη θεση σταθμευσης - η/χ στονα οροφο- η/χ στον β οροφο......ολα αυτα με μια αιτηση και μια αμοιβη !!!

 

 

γενικος κανονας καθε αυτοτελη ιδιοκτησια ασχετα σε ποιον ανηκει 1 αιτηση και 1 αμοιβη...

 

 

τπτ καλο βραδυ

Link to comment
Share on other sites

Αναμένω κι εγώ με αγωνία μια απάντηση στην ερώτηση του Άρη.

Και επιπλέον ρωτάω:

Γιατί ρε παιδιά; Ελέγχουμε την σύσταση; Ή τα συμβόλαια; Εγώ δεν ελέγχω! Με καλύπτει η υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη.

 

Είδα την απάντηση σου akius και συμπληρώνω:

Στην περίπτωση αυτή (με διαφορετικές χρήσεις) χρησιμοποιώ αντίστοιχα τους διαφορετικούς συντελεστές για τον υπολογισμό του προστίμου;

Αν θέλεις, μπορείς να δεις και το παράδειγμά μου εδώ ;

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να κάνεις την τακτοποίηση ως εστιατόριο, παρ'ότι τώρα είναι κατοικία.

 

 

Εδώ θα διαφωνήσω. Αυτό δεν έρχεται σε αντίθεση με τα γραφόμενα στην τελευταία εγκύκλιο Νο.15 ???

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Σήμερα έχω να σας κάνω δυο ερωτήσεις.

1)Σε ιδιόκτητη οικοδομή με πυλωτή αν έχει ένα τμήμα τής κλειστεί και έχει γίνει κατοικία, τακτοποιείται?.

2) Έχω ένα πατάρι καταστήματος που δεν υπάρχει στην άδεια και ο ιδιοκτήτης επιπλέον έκλεισε και τμήμα του κεντρικού κλιμακοστασίου. Μπορεί να τακτοποιηθεί το τμήμα αυτό?

Αν ναι, θέλει 100% συναίνεση συνιδιοκτητών ή μας καλύπτει το 65%(το 100% είναι δύσκολο λόγω προβλημάτων με τον ένα από τούς τρεις ιδιοκτήτες)?.

Ευχαριστώ πολύ συνάδελφοι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Για το αδιαμόρφωτο ισόγειο είναι ακριβώς όπως τα είπατε, κάτι σαν πυλωτή. Τώρα για τη χρήση καταστήματος καλύτερα να το συζητήσω με τον υπάλληλο της πολεοδομίας.Μάλλον εγώ σας μπέρδεψα με την κατοικία, γιατί στην πράξη δεν κατοικείται ο χώρος. Απλώς τον έκλεισαν με σκοπό να το κάνουν κατάστημα κάποια στιγμή, ανακάλυψαν στην πορεία ότι οι εργασίες έγιναν παράνομα (αυτά συμβαίνουν όταν παίρνεις αποφάσεις χωρίς να συμβουλευτείς μηχανικό) και θα χρειάζονταν άδεια διαρρύθμισης και το άφησαν έτσι. Το χρησιμοποιούν σαν αποθήκη και playroom.

Link to comment
Share on other sites

1)Σε ιδιόκτητη οικοδομή με πυλωτή αν έχει ένα τμήμα τής κλειστεί και έχει γίνει κατοικία, τακτοποιείται?.

2) Έχω ένα πατάρι καταστήματος που δεν υπάρχει στην άδεια και ο ιδιοκτήτης επιπλέον έκλεισε και τμήμα του κεντρικού κλιμακοστασίου. Μπορεί να τακτοποιηθεί το τμήμα αυτό?

Αν ναι, θέλει 100% συναίνεση συνιδιοκτητών ή μας καλύπτει το 65%(το 100% είναι δύσκολο λόγω προβλημάτων με τον ένα από τούς τρεις ιδιοκτήτες)?.

 

1) Εφόσον είναι μέσα στον ιδεατό όγκο της οικοδομής (η κατοικία στη πυλωτή), ναι τακτοποιείται αλλά πρέπει να συνυπογράψουν όλοι οι συνιδιοκτήτες.

 

2) Στο ίδιο πνεύμα λόγω του κεντρικού κλιμακοστασίου τμήμα του οποίου κλείστηκε, ναι τακτοποιείται αλλά πρέπει να συνυπογράψουν όλοι οι συνιδιοκτήτες. Αν τακτοποιήσει όμως μόνο το τμήμα του παταριού πάνω από το κατάστημα (δηλ. όχι όλη την πραγματική εικόνα), θέλει υπογραφή μόνο του ιδιοκτήτη του καταστήματος.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ στη μελλοντική μεταβίβαση για την πρώτη περίπτωση..

(βλέπε 1-2 σελίδες πιο πίσω)

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος αν η τιμή ζώνης για τον υπολογισμό του προστίμου είναι πάντα αυτή που γράφει και το ΕΤΑΚ, ή δεν είναι απαραίτητο να ισχύει αυτό? Πήρα τηλ. στην εφορία για να μου δώσουν ΤΖ για μια περιοχή που είναι εκτός του αντικειμενικού προσδιορισμού (εντός σχεδίου) και ρωτούσαν αν είναι κατάστημα ή κατοικία, και μου δώσαν άλλη τιμή από αυτή του ΕΤΑΚ. νομίζω ότι κάνουν λάθος.

Link to comment
Share on other sites

StaGian, κατ΄αρχήν ευχαριστώ για την απάντηση.

Όσο για το ΠΡΟΣΟΧΗ:

Η οικοδομή με την πυλωτή ανήκει σε έναν ιδιοκτήτη οπού μελλοντικά θα τα περάσει στις κόρες του όλα τα διαμερίσματα. Πίνακας ποσοστών δεν υπάρχει όποτε δεν νομίζω να υπάρχει και μελλοντικό πρόβλημα. ΣΩΣΤΑ?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.