Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημοσιεύθηκε σε ΦΕΚ ο νόμος "Ταυτότητα κτιρίων, υπερβάσεις δόμησης κλπ"


achille

Recommended Posts

Να επανέλθω στα της εγκυκλίου 15 λέγοντας πως βοηθητικός χώρος βάσει Ο.Α. στη Κηφισιά δεν μπορεί να ρυθμιστεί ως κατάστημα παρόλο που η χρήση του καταστήματος δεν απαγορεύεται στη περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

Στο ΓΟΚ 73 υπήρχε σαν εννιά το αδιαμόρφωτο ισόγειο. Ήταν η σημερινή πυλωτή χωρίς τους περιορισμούς του 50% ύψους κτλ. Το έχω δει σε παλαιές άδειες, και νομίζω ότι στη δόμηση μέτραγε το 50%

 

Για την ορθή τοποθέτηση του θέματος, θέλω να επισημάνω ότι, η "υπερύψωση του κτιρίου με στόχο να χρησιμοποιηθεί ο ισόγειος χώρος για στάθμευση αυτοκινήτων", καθορίστηκε στην παρ. 9 του άρθρου 22 (Μέγιστον ύψος κτιρίου-Ελεύθερον ύψος ορόφου) του ΓΟΚ/73, η οποία αντικαταστάθηκε με το άρθρο 1 παρ. 22 του νδ 205/1974, ως ακολούθως:

 

"9. Οσάκις το κτίριον κατασκευάζεται επί υποστυλωμάτων επί τω σκοπώ όπως ο ισόγειος χώρος αφιέμενος εξ ολοκλήρου κενός χρησιμεύση δι' απλήν και μόνον στάθμευσιν αυτοκινήτων, επιτρέπεται όπως ο πρώτος (ισόγειος) όροφος υπερυψωθή αναλόγως, του ύψους του κτιρίου μη υπερβαίνοντος το ύψος το προκύπτον εκ της κατά την παράγραφον 1 του παρόντος άρθρου σχέσεως δια C =2.

O ως άνω χρησιμοποιούμενος δια στάθμευσιν των αυτοκινήτων ισόγειος χώρος δεν περιλαμβάνεται εις τον συντελεστήν δομήσεως του οικοπέδου και δεν προσμετρείται εις τον αριθμόν των ορόφων. Εν τη περιπτώσει ταύτη δεν περιλαμβάνονται εις τον συντελεστήν δομήσεως και άπαντες οι εν τω χώρω τούτω αντιστοιχούντες χώροι κλιμακοστασίων, ανελκυστήρων και εισόδων, μέχρις επιφανείας 25 μ2, δι' έκαστον συγκρότημα κλιμακοστασίου, ανελκυστήρας και εισόδου και εν συνόλω μέχρι 10% της όλης επιφανείας του κτιρίου κατ' ανώτατον όριον".

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

τελικα υπογειος χωρος πουγινε για γεννητρια εκτος περιγραμματος κατοψης υπογειου τακτοποιειται εντος σχεδιου τακτοποιειται?

 

η πομιδα μουπε ιδιωτης οτι τουπε ΝΑΙ !!!

Link to comment
Share on other sites

Να επανέλθω στα της εγκυκλίου 15 λέγοντας πως βοηθητικός χώρος βάσει Ο.Α. στη Κηφισιά δεν μπορεί να ρυθμιστεί ως κατάστημα παρόλο που η χρήση του καταστήματος δεν απαγορεύεται στη περιοχή.

 

Panos γιατί το λες αυτό?

Η Εγκ5 λέει:

5. Δεν υπάγονται στις διατάξεις του ν. 3843/2010 χώροι κύριας χρήσης, σύμφωνα με την οικοδομική τους άδεια, οι οποίοι έχουν αυθαίρετα αλλάξει τη χρήση αυτή σε άλλη κύρια χρήση. Ομοίως δεν υπάγονται στις διατάξεις του ν.3843/2010 βοηθητικοί χώροι, σύμφωνα με την οικοδομική τους άδεια, οι οποίοι έχουν αυθαίρετα αλλάξει τη χρήση αυτή σε άλλη βοηθητική χρήση.

Άρα απαγορεύει μόνο αλλαγές από κύρια σε άλλη κύρια και από βοηθητική σε άλλη βοηθητική.

Link to comment
Share on other sites

Κακλησπέρα, είμαι νέος στο φορουμ και θα ηθελά να ρωτήσω καποιά πράγματα:

1) Στην κεντρική και δυτική πολεοδομία Θεσ/νίκης ζητούν στις υπεύθυνες δηλώσεις των ιδιοκτητών την ημερομηνία μετατροπής του χώρου, είναι σωστό; Και αν ναι τι να προτείνω στους ιδιοκτήτες; πότε να δηλώνουν οτι έγινε η μετατροπή;

2) Έχω περίπτωση οικοπέδου που έκτισε με κοινωνικό συντελεστή (0,8 Σ.Δ. +0,8 κοινωνικός συντελεστής). Τι δηλώνω στην τεχνική έκθεση;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρω.

Link to comment
Share on other sites

Να επανέλθω στα της εγκυκλίου 15 λέγοντας πως βοηθητικός χώρος βάσει Ο.Α. στη Κηφισιά δεν μπορεί να ρυθμιστεί ως κατάστημα παρόλο που η χρήση του καταστήματος δεν απαγορεύεται στη περιοχή.

σοβαρά;;;;;!!!!

 

τολμάνε να το γράψουν στις παρατηρήσεις;;;;; ;)

ε;;;;

 

μήπως θέλουν να τους πάρει τηλ η Μπιρμπίλω όως έκανε στο ΙΚΑ Λαυρίου

-----

ΜΑΚΑΡ

σε ευχαριστούμε, πολύ ενδιαφέρον

Link to comment
Share on other sites

Κακλησπέρα, είμαι νέος στο φορουμ και θα ηθελά να ρωτήσω καποιά πράγματα:

1) Στην κεντρική και δυτική πολεοδομία Θεσ/νίκης ζητούν στις υπεύθυνες δηλώσεις των ιδιοκτητών την ημερομηνία μετατροπής του χώρου, είναι σωστό; Και αν ναι τι να προτείνω στους ιδιοκτήτες; πότε να δηλώνουν οτι έγινε η μετατροπή;

2) Έχω περίπτωση οικοπέδου που έκτισε με κοινωνικό συντελεστή (0,8 Σ.Δ. +0,8 κοινωνικός συντελεστής). Τι δηλώνω στην τεχνική έκθεση;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρω.

 

1. Πρέπει να μπει.

2. Δηλ. τελικά είναι 1.6? Αν ναι αυτός πρέπει να μπει.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.