Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημοσιεύθηκε σε ΦΕΚ ο νόμος "Ταυτότητα κτιρίων, υπερβάσεις δόμησης κλπ"


achille

Recommended Posts

tpanag το προσμετρούμενο στο ΣΔ τμήμα του Η/Χ δεν έχει χρήση κατοικίας. Είναι χώρος υπαίθριας προσωρινής διαμονής, όπως αναφέρει και ο ορισμός που παρέβαλες, που προσμετράται γιατί είχαμε υπέρβαση του ποσοστού το οποίο δεν προσμετράται στη δόμηση. Άρα ενώ μεν προσμετράται δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως κατοικία, ούτε να κλειστεί, ακόμα και αν μετράει στη δόμηση, οπότε η τακτοποίηση θα συμπεριλάβει και αυτό το τμήμα.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς! Αν το τμήμα που μετράει στην δόμηση είναι χώρος κύριας χρήσης, τότε ρυθμίζεται η αλλαγή χρήσης του σε τι...???

Link to comment
Share on other sites

Λογικά μπορείς παίρνοντας απαλλαγή για τη κατάθεση αμοιβής από το ΤΕΕ

 

To θεμα δεν ειναι αν μπορω "λογικα".

Το "λογικα" ειναι σχετικο στο δημοσιο στο Ελλαντα ....

Αν το εχει κανει καποιος συναδελφος και με ποιο τροπο?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς! Αν το τμήμα που μετράει στην δόμηση είναι χώρος κύριας χρήσης, τότε ρυθμίζεται η αλλαγή χρήσης του σε τι...???

 

Συνάδελφε περίμενε γιατί κάπου μπερδευτήκαμε. Τμημα Η/Χ που μετρά στη δόμηση δεν είναι χώρος κύριας χρήσης. Ασχέτως του πώς τον περνάμε στα προγράμματα αμοιβών κλπ. Παραμένει Η/Χ προσμετρούμενος λόγω υπέρβασης του 15%(ή 20% παλαιότερα). Στη δική μου πολεοδομία δεν είναι λίγες οι φορές που ο υπάλληλος απαιτεί την αναγραφή στις κατόψεις του εξής κειμένου: "χώρος μη κύριας χρήσης προσμετρούμενος στο ΣΔ".

 

---Συμπλήρωση---

Η μόνη περίπτωση που μπορώ να σκεφτώ όπου θα απαιτούνταν τακτοποίηση χώρου κύριας χρήσης είναι στα χαμηλά κτήρια. Για να βγει η άδεια με τις ευεργετικές διατάξεις του άρθρου 14 θα πρέπει το εμβαδόν της κατοικίας να είναι μεγαλύτερο από το 50% του συνολικού εμβαδού. Οπότε αν εγώ έχω αλλάξει τμήμα της κατοικίας σε κατάστημα και θέλω να το εμφανίσω αυτό επίσημα, τότε θα αναγκαστώ να προβώ σε τακτοποίηση. Οι λόγοι που δεν μπορώ να κάνω αλλαγή χρήσης είναι ότι σίγουρα θα έχω υπερβεί τα m2 εξωστών-Η/Χ (στα χαμηλά κτήρια δεν υπάρχει όριο) και πιθανώς και το ΣΔ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έχω μια περίπτωση διώροφης μονοκατοικίας με υπόγειο και σοφίτα. Η Στέγη είναι στην άδεια.

 

Έχω κάποιες ερωτήσεις:

 

1)Όσον αφορά την σοφίτα έχω καθαρό ύψος 2,20. Το ύψος της στέγης στην άδεια ειναι 1,55.

Συνεπώς το κτίριο έχει "ψηλώσει" για να βρεθούν αυτά cm και να βγει η σοφίτα.

Μετρώντας όμως το ύψος τον αποκάτω ορόφων τους βρήκα χαμηλότερους απ' την άδεια και μάλιστα αθροιστικά (με το ύψος υπογείου μέσα) όσο χρειαζόταν.

Θεωρούμαι εντός ή εκτός εγκεκριμένου όγκου?

 

2) Υπάρχει και μια κτισμένη πέργκολα στο ισόγειο.

Καταρχάς είναι εκτός όγκου αλλά το περίγραμμα του κτιρίου την περιβάλλει σε 3 μεριές.Επισυνάπτω και φωτό γιατί δεν μπορώ να εξηγήσω ακριβώς.

 

Το ερώτημα είναι αν επειδή ουσιαστικά ο τοίχος που έχει χτιστεί είναι περασιά με τους εξωτερικούς τοίχους θα μπορούσε να θεωρηθεί εντός.

 

Ευχαριστώ

post-14255-131887245998_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

1)Όσον αφορά την σοφίτα έχω καθαρό ύψος 2,20. Το ύψος της στέγης στην άδεια ειναι 1,55.

Συνεπώς το κτίριο έχει "ψηλώσει" για να βρεθούν αυτά cm και να βγει η σοφίτα.

Μετρώντας όμως το ύψος τον αποκάτω ορόφων τους βρήκα χαμηλότερους απ' την άδεια και μάλιστα αθροιστικά (με το ύψος υπογείου μέσα) όσο χρειαζόταν.

Θεωρούμαι εντός ή εκτός εγκεκριμένου όγκου?

 

Ρώτα στην πολεοδομία που ανήκει, γιατί αυτοί θα έρθουν (αν είσαι στο 10%) να το ελέγξουν μετά. Προσωπική γνώμη θα έλεγα ότι γίνεται σε αυτή την περίπτωση.

 

2) Υπάρχει και μια κτισμένη πέργκολα στο ισόγειο.

Καταρχάς είναι εκτός όγκου αλλά το περίγραμμα του κτιρίου την περιβάλλει σε 3 μεριές.Επισυνάπτω και φωτό γιατί δεν μπορώ να εξηγήσω ακριβώς.

 

Το ερώτημα είναι αν επειδή ουσιαστικά ο τοίχος που έχει χτιστεί είναι περασιά με τους εξωτερικούς τοίχους θα μπορούσε να θεωρηθεί εντός.

 

Η πέργκολα μετρά στην κάλυψη? (Δηλ. η εσοχή στο κτίριο έχει άνοιγμα μικρότερο από Δ και άρα μετρούσε στην κάλυψη/όγκο? Αν ναι μπορεί να γίνει αλλά και αυτό χρήζει ερώτησης στην Πολεοδομία που θα το πας.

Link to comment
Share on other sites

Για τις πέργκολες αναφέρει η 5/10

Εγκεκριμένος κτιριακός όγκος είναι το κέλυφος του κτιρίου που φαίνεται στην οικοδομική άδεια από το δάπεδο του υπογείου μέχρι το δώμα ή την στέγη.

Σε αυτόν συμπεριλαμβάνονται τα υπόγεια, η pilotis, οι αρχιτεκτονικές προεξοχές, τα πατάρια, ο χώρος κάτω από την στέγη (σοφίτα), οι ημιυπαίθριοι χώροι, ο μηχανολογικός όροφος, η αίθουσα κοινωνικών εκδηλώσεων.

Δεν περιλαμβάνονται κλεισμένα μπαλκόνια, κλεισμένες – στεγασμένες εγκαταστάσεις στήριξης φυτών (πέργκολες), κατασκευές στο δώμα, στην πρασιά κλπ.

Δεν υπάγονται στη ρύθμιση αυτή χώροι που έχουν ανεγερθεί καθ’ υπέρβαση του κατά τα παραπάνω κελύφους της Οικοδομικής Άδειας.

Link to comment
Share on other sites

........και μονιμος δημοσιος υπαλληλος (Πολ. Μηχ.) .

Μπορω να κανω ως μηχανικος την τακτοποιηση του σπιτιου μου?

...........

 

Εφόσον: α) πάρεις απαλλαγή από το Υπηρεσιακό Συμβούλιο της υπηρεσίας σου για υπογραφή και β) κάνεις έναρξη δραστηριότητας, τότε σίγουρα μπορείς.

 

Αξίζει όμως για 200 € που θα κερδίσεις όλη αυτή η διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

Για τις πέργκολες αναφέρει η 5/10

 

Προφανώς αλλά εγώ δεν το βλέπω μόνο ως πέργκολα αλλά αν είναι το άνοιγμα μικρότερο του Δ, μετρά στην ΚΑΛΥΨΗ. Αρα ως εσοχή στο κτίριο και στο νόμιμο κέλυφος ίσως να μπορεί πλέον....

Link to comment
Share on other sites

Περίπτωση:

Pilotis τμήμα της οποίας έγινε αυτοτελές νέο διαμέρισμα.

 

Πρόβλημα:

Μετά την τακτοποίηση που έγινε δίχως κανένα πρόβλημα, ο πελάτης θέλησε να το μεταβιβάσει άμεσα σε ένα από τα παιδία του. Πηγαίνοντας λοιπόν στο συμβολαιογράφο αυτός του ζήτησε μια κάτοψη κι ένα πίνακα ποσοστών βάση του οποίου το "νεο" διαμέρισμα να έχει ποσοστά ώστε να υπογράψει την πράξη μεταβίβασης.

 

Από πλευράς μου, διαβάζοντας προσεκτικά τα του νόμου και σε συνεννόηση με την πολεοδομία, διαπίστωσα ότι το τακτοποιημένο διαμέρισμα ΔΕ δύναται να πάρει ποσοστά οικοπέδου μιας και μιλάμε για τακτοποίηση και όχι νομιμοποίηση και ούτε μπορεί να μεταβιβαστεί ως παρακολούθημα (όπως ίσως ένας Η/Χ που θα μεταβιβαστεί ως τακτοποιημένο παρακολούθημα του διαμερίσματος στο οποίο ανήκει) μιας και είναι αυτοτελής ιδιοκτησία που δημιουργήθηκε σε κοινόχρηστο χώρο! Ο δε νόμος προβλέπει μεταβιβάσεις δίχως εξαιρέσεις..??

 

Ο συμβολαιογράφος αρνείται να μεταβιβάσει δίχως ποσοστά κ.ο.κ...

 

Τι μου ξεφεύγει?

Αντιμετώπισε κανείς ανάλογη περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.