Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημοσιεύθηκε σε ΦΕΚ ο νόμος "Ταυτότητα κτιρίων, υπερβάσεις δόμησης κλπ"


achille

Recommended Posts

αλλαζεις τον πινακα με τα ποσοστα ..γινεται τροποποιηση οριζοντιας και καθετης ιδιοκτησιας αναλογα την περιπτωση....

 

στην περιπτωση που δεν ανηκει ολη η πολυκατοικια σε εναν για να μην υπαρχουν αντιδρασεις απο αλλους ιδιοκτητες μειωνεις τα ποσοστα του απο την κυρια κατοικια πουχε νομιμα και δινεις στην τακτοποιημενη !!!

Link to comment
Share on other sites

akius ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση αλλά όπως ανέφερα.. από την πολεοδομία μου "απαγόρευσαν" να αλλάξω τον υπάρχον πίνακα ποσοστών τονίζοντας ότι ο χώρος δεν νομιμοποιείται αλλά τακτοποιείται και συνεπώς, ως μη νόμιμος, δε δικαιούται ποσοστά οικοπέδου.

 

(Έχεις περίπτωση που άλλαξες πίνακα ποσοστών δίνοντας ποσοστά σε τακτοποιημένο χώρο?)

 

Η Πολεοδομία λοιπόν "απαγορεύει" την τροποποίηση του πινάκα ποσοστών επικαλούμενη τα περί τακτοποίησης, ο δε συμβολαιογράφος (και ο όποιος άλλος συμβολαιογράφος) δεν υπογράφει μεταβίβαση δίχως ποσοστά!

 

Επομένως τι κάνει ο πελάτης?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να του δώσεις ποσοστό ιδιοκτησίας . Αν έχει την αποκλειστική χρήση τότε μπορείς να την μεταβιβάσεις είτε αυτόνομα (δύσκολο) , είτε σαν παρακολούθημα μιάς αποθήκης η γκαράζ η διαμερίσματος , εφ' όσον κάνεις τροποποίηση στην σύσταση .

Αν τώρα ο χώρος είναι αποκλειστική χρήση που ήταν παρακολούθημα του διαμερίσματος του πατέρα , τότε απλά ΔΕΝ μεταβιβάζεται , αλλά ακολουθεί την οριζόντια ιδιοκτησία που είναι προσαρτημένη .

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά...σας ζητάνε αποτύπωση του χώρου?πρόβλεπεται πουθενα στο νόμο ή σε κάποια άλλη εγκύκλιο?

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς αποτύπωση;

Πλήρες σχέδιο ή σκαρίφημα πάνω στο υπάρχον σχέδιο;

Σεποιά περίπτωση σου το ζητάνε;

Link to comment
Share on other sites

σε περίπτωση αποθήκης που έγινε διαμέρισμα μου ζητάνε πλήρη αποτύπωση (οχι σκαρίφημα) πάνω στην κάτοψη με δικό μου πινακάκι στο σχέδιο.

Link to comment
Share on other sites

Το σχέδιο με την αποτύπωση είναι καλό να υπάρχει, γιατί θα έχει ο ιδιοκτήτης στα χέρια του ένα εγκεκριμένο σχέδιο.

 

Όμως δεν έχουν το δικαίωμα να το ζητήσουν εκτός και αν υπάρχει κάποια ιδιαιτερότητα.

Link to comment
Share on other sites

στη συγκεκριμένη περίπτωση ισχύει το εξής: η αποθήκη σύμφωνα με την άδεια είναι στο -2.20 στο υπόγειο, στο οποίο ή πρόσβαση γίνεται με σκαλάκια από την πρώτη στάθμη του υπογείου στο -1.30. Αυτός τώρα έβαλε έκανε την αποθήκη στο -1.30 και τα σκαλοπάτια για την πρόσβαση στο χαμηλότερο επίεδο όπου βρίσκονται λεβητοστάσια κτλ έχει μετατοπιστει πιο πέρα. Δεν ξέρω αν γίνομαι σαφης...Σύμφωνοι με την αποτύπωση, το θέμα είναι ότι δε δέχονται την αλλαγή της θέσης της σκάλας. Οπότε αν κάνω την αποτύπωση οπως στην πραγματικότητα είναι δεν μου κάνουν την τακτοποίηση. Εάν όμως αποτύπωση δε χρειάζεται να γίνει όπως ο νόμος ορίζει τότε διαγραμμίζεται η αποθήκη με τα τετραγωνικά που φαίνονται στην άδεια

Link to comment
Share on other sites

ppetros

 

Προφανώς αλλά εγώ δεν το βλέπω μόνο ως πέργκολα αλλά αν είναι το άνοιγμα μικρότερο του Δ, μετρά στην ΚΑΛΥΨΗ. Αρα ως εσοχή στο κτίριο και στο νόμιμο κέλυφος ίσως να μπορεί πλέον....

 

Συμφωνώ. Και εγώ γι αυτό είπα "Καταρχάς είναι εκτός όγκου αλλά.."

Εφόσον το άνοιγμα είναι μικρότερο του Δ (στην περίπτωση μου βέβαια είναι ίσο), μετρά στην κάλυψη του κτιρίου συνεπώς και στον εγκεκριμένο όγκο..

Μάλλον θέλει μια βόλτα από πολεοδομία γιατί τηλέφωνα δεν σηκώνουν με τίποτα...

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να του δώσεις ποσοστό ιδιοκτησίας . Αν έχει την αποκλειστική χρήση τότε μπορείς να την μεταβιβάσεις είτε αυτόνομα (δύσκολο) , είτε σαν παρακολούθημα μιάς αποθήκης η γκαράζ η διαμερίσματος , εφ' όσον κάνεις τροποποίηση στην σύσταση .

Αν τώρα ο χώρος είναι αποκλειστική χρήση που ήταν παρακολούθημα του διαμερίσματος του πατέρα , τότε απλά ΔΕΝ μεταβιβάζεται , αλλά ακολουθεί την οριζόντια ιδιοκτησία που είναι προσαρτημένη .

 

BAS ο χώρος δεν ήταν ούτε παρακολούθημα ούτε ανήκε κάπου συγκεκρίμενα, αποτελούσε κοινόχρηστο χώρο pilotis ο οποίος ανήκε στους ιδιοκτήτες των παραπάνω διαμερισμάτων πατέρας-κόρη-γιός (οικογενειακή οικοδομή).

 

Δομήθηκε λοιπόν καθ’ υπέρβαση ένα αυτοτελές διαμέρισμα, τακτοποιήθηκε και τώρα ψάχνομαστε πώς θα μεταβιβαστεί!

 

Δηλαδή ο άνθρωπος ακούγοντας ειδήσεις για τακτοποιήσεις και μεταβιβάσεις τι κατάφερε?

Να πληρώσει για ν' αποκτήσει ένα τακτοποιημένο κοινόχρηστο διαμέρισμα?

 

Λύση κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.