Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημοσιεύθηκε σε ΦΕΚ ο νόμος "Ταυτότητα κτιρίων, υπερβάσεις δόμησης κλπ"


achille

Recommended Posts

1 η πολεοδομια δεν μπορει να ελεγχει ποσοστα ιδιοκτησιας δεν την αφορα....εγω μπορει να δωσω ολα τα χιλιοστα σε διαμερισμα που θα κρατησω εγω,,

 

2. καντο αποκλειστικη χρηση καποιας ιδιοκτησιας πουχει χιλιοστα και λιγα...δλδ κλιεστη θεση σταθμευσης, υπογεια θεση σταθμευσης , αποθηκη...ετσι θα πουλας μαζι την αποθηκη αλλα ειναι μικρο το κακο !!

 

 

οσο για τους συμβολαιογραφους ρωτα και κανα αλλο....δεν εχουν ολοι την ιδια τακτικη...

Link to comment
Share on other sites

StaGian αυτό το ερώτημα το είχα θέσει εδώ και πολύ καιρό και εγώ (τι γίνεται με τις σοφίτες σε κοινόχρηστες ταράτσες) και απάντηση ικανοποιητική δεν πήρα, παρά μόνο κάτι ήξεις αφίξεις και θεωρίες από νομικούς περί απόδοσης της αποκλειστικής χρήσης των τακτοποιούμενων αυτών χώρων ή προσάρτησης αυτών ως παρακολουθήματα σε ήδη υπάρχουσες οριζόντιες.

Η γνώμη μου παραμένει ότι υπάρχει κενό για αυτές τις περιπτώσεις στο νόμο και είναι εξαιρετικά αμφίβολο κατά πόσο αξίζει να ενταχθούν στη ρύθμιση του ν. 3843...

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση γιατι με μπερδεψαν σημερα 2 διαφορετικες πολεοδομιες...

 

οταν ειναι εταιρια...

 

αιτηση απο νομιμο εκπροσωπο και δηλωση με στοιχεια εταιριας

η αιτηση απο εταιρια και δηλωση απο νομιμο εκπροσωπο ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για μία εταιρία που έκανα, και η αίτηση και η υπεύθυνη δήλωση είχε τα στοιχεία του νόμιμου εκπροσώπου και απλά το ΑΦΜ ήταν της εταιρίας, γιατί λένε ότι δε γίνεται εταιρία αλλά πρέπει φυσικό πρόσωπο να υπογράψει τα δικαιολογητικά.

Βγάλε άλρη τώρα..

Είχα κάνει δηλαδή στο όνομα της εταιρίας αλλά τελικά μου ζητήσαν τα στοιχεία του νόμιμου εκπροσώπου με το ΑΦΜ της εταιρίας...

 

 

Επιπλέον υπάρχει κάτι που πρέπει να προσεχθεί στο εσωτερικό ύψος ενός υπογείου που έγινε κατοικία;

Link to comment
Share on other sites

κοιταξα τα παλια πουχα κανει με νομο σουφλια και τους τα πηγα και στους 2 και μουπαν καλυτερα ετσι...

 

 

αιτησεις -δηλωσεις απο νομιμο εκπροσωπο και σε ολα τα χαρτια η σφραγιδα της εταιριας με αφμ εδρα ΔΟΥ

 

αυτο ειναι το πιο ολοκληρωμενο

Link to comment
Share on other sites

2. καντο αποκλειστικη χρηση καποιας ιδιοκτησιας πουχει χιλιοστα και λιγα...δλδ κλιεστη θεση σταθμευσης, υπογεια θεση σταθμευσης , αποθηκη...ετσι θα πουλας μαζι την αποθηκη αλλα ειναι μικρο το κακο !!

 

Έχω αμφιβολίες για το κατά πόσο γίνεται να αποκτήσει παρακολούθημα οριζόντια η οποία δεν ειναι κύριας χρήσης. Από εκεί και πέρα ακόμα και αν είναι νομικά εφικτό, δύσκολα θα συναινέσουν οι συνιδιοκτήτες στο να δώσουν σε κάποιον συνιδιοκτήτη ουσιαστικά την κυριότητα χώρου που προέκυψε στους κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας.

Link to comment
Share on other sites

tpanag

αυτο που λες ισχυει αναλογα τον συμβολαιογραφο...

 

οσο για τους ιδιοκτητες οσοι μουχουν τυχει εμενα ειναι οικογενειακες οικοδομες επομενως υπαρχει συμφωνη γνωμη .....και καλο θαναι ασχετα με το τι γινεται τωρα να υπαρχει εγγραφως στην αιτηση γιατι οπως λεγαν και οι παλιοι δνε ξερεις τι γινεται οταν παντρευονται τα παιδια και ερχονται νυφες και γαμπροι !!

Link to comment
Share on other sites

kalispera! tha hthela na mathw apo pou mporw na vrw thn timh zwnhs gia ton upologismo tou eidikou prostimou gia thn taktopoihsh twn imiupai8riwn? Psaxnontas gia mia sugkekrimenh dieu8unsh allh timh dinei o logariasmos ths DEH kai allh timh to site www.gsis.gr/ANTIKEIMENIKES_AXIES_2007/PERIFEREIES.html. Gia poio logo uparxei auth h diafora??????

 

Παρατήρηση: Χρησιμοποιείστε την αναζήτηση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

 

Παρατήρηση: Τα Greeklish απαγορεύονται. Αν δεν μπορείτε να τα αποφύγετε, διαβάστε τι μπορείτε να κάνετε ΕΔΩ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

tpanag

αυτο που λες ισχυει αναλογα τον συμβολαιογραφο...

 

οσο για τους ιδιοκτητες οσοι μουχουν τυχει εμενα ειναι οικογενειακες οικοδομες επομενως υπαρχει συμφωνη γνωμη .....

 

akius και tpanag, καλά μέχρι εδώ κι ευχαριστώ θερμά για τις απόψεις, να το θέσω όμως λίγο διαφορετικά..

 

Αν οι συνιδιοκτήτες συναινούν (που συναινούν γιατί είναι οικογενειακή οικοδομή) πιστεύετε ότι στο συγκεκριμένο μη νόμιμο (αλλά απλώς ρυθμισμένο χώρο) μπορώ να δώσω ποσοστά οικοπέδου?

 

Γιατί στη πολεοδομία εκεί με "φρέναραν" κι όχι στο πώς εγώ ή ο πελάτης θα πείσουμε τους συνιδιοκτήτες να μειώσουν τα ποσοστά τους ώστε να τα πάρει το νέο διαμέρισμα της πυλωτής.

 

Είναι κατανοητό?

 

Μου είπαν ξεκάθαρα ότι στο συγκεκριμένο διαμέρισμα που έγινε σε κοινόχρηστο χώρο πυλωτής με τακτοποιημένη (αλλά και σε άλλη κάθε τακτοποιημένη!) κι όχι νόμιμη δόμηση δεν δικαιούμαι να δώσω ποσοστά..

 

Το ίδιο δηλ. μου είπαν πως ισχύει και για όλους τους άλλους υπό ρύθμιση χώρους π.χ. Η/Χ, υπόγεια κ.λπ.

Ότι δηλαδή ΔΕΝ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΠΟΣΟΣΤΑ! (τουλάχιστο αυτό μου ξεκαθάρισαν) απλά σε πολλές περιπτώσεις π.χ. για Η/Χ, ο ρυθμισμένος χώρος μεταβιβάζεται ως παρακολούθημα του σπιτιού του και.. ουδέν κακό.

 

Θεωρώντας λοιπόν ότι έχετε καταλάβει ακριβώς την περίπτωση του αυτόνομου διαμερίσματος στην πυλωτή, παρακαλώ πείτε μου απόψεις για το πώς συμφέρει να κινηθώ! Κι αν κάπου γι' αυτά τα "δεν δύναται να πάρουν ποσοστά" έχετε άλλη άποψη, παρακαλώ διορθώστε με!

Link to comment
Share on other sites

Αν το ακίνητο που ρυθμίζεις πάρει ποσοστά από το οικόπεδο, αυτό σημαίνει ότι να κάποτε γκρεμιστεί για να γίνει νέο, θα δικαιούσαι κομμάτι από το οικόπεδο και άρα από το νέο κτίσμα.

Αυτό όμως δεν έρχεται σε αντίθεση με την λογική του νόμου για χρήση έως 40 χρόνια;

Γιαυτό πιστεύω ότι δεν μπορεί να έχει ποσοστό.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.