Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποίηση αυθαιρέτου - πρόστιμα


chronism

Recommended Posts

....

 

Με τα κολπακια συναδελφοι εννοω παραγραφους των νομοθεσιων που τυχον μου διαφευγουν ή σωστη χρηση τυχον νομοθεσιων οπως π.χ.το ποσο μπορει να ειναι το Δ σε τετοια κτιρια !!

 

Στην πολεοδομια που ρωτησα μου ειπαν με οποιον απο τους τρεις ειναι ευνοικοτερος για την περιπτωση μου!!!Μηπως η απαντηση αυτη ηταν για να με ξεφορτωθουνε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 156
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ναι.

 

Δ μιν = 2,50.

 

Μην αγνοείς τόσους συναδέλφους που έχουν ποστάρει όλες τις απαντήσεις στα ερωτήματα που έθεσες.

 

Ο ψάχνων βρίσκει, αλλά δεν ψάχνεις με την αναζήτηση και το θες έτοιμο ?

 

Σόρυ που θα στο πω ωμά ......αλλά ωμή είναι και η ζωή.....

 

το φοιτητιλίκι τέλειωσε με τα sos και supersos.

Τώρα είσαι επιτηδευματίας και θέλει διάβασμα όλο το βιβλίο αδελφέ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν είναι κατασκευασμένο το '75 και μπορεί να το αποδείξει, δεν μπορεί να πάει με τον ΓΟΚ του '73; Το θέμα είναι πόσο ήταν το Δ κατά ΓΟΚ '73; Με τον ΓΟΚ '55, το Δ=1!

 

...Αν αυτό εννοείται σαν κολπάκι ή απλά ...η νομοθεσία!

 

 

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση:

 

Αυθαίρετο προ του '83 μη δηλωμένο με τον νόμο Τρίτση, το πάω με το ν.1512/85 αλλά έχει υπέρβαση στην κάλυψη! Ξέρει κανείς αν μπορεί να εμπίπτει στις μικροπαραβάσεις και να εξαιρεθεί ή θα πληρωθεί ένα εφάπαξ πρόστιμο αντί για πρόστιμο διατήρησης; Η υπέρβαση της κάλυψης είναι ~13μ2

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη δεν μπορούν να νομιμοποιηθούν. Παραμένουν κόκκινα για πάντα. Απλά τα πρόστιμά τους είναι εφάπαξ.8-)

Link to comment
Share on other sites

Κτίσμα αυθαίρετο το οποίο έχει δηλωθεί και μάλιστα με το 720/77, μπορεί να νομιμοποιηθεί άσχετα αν έχει μικροπαραβάσεις, όπως υπέρβαση κάλυψης ~15τ.μ.

 

Επίσης, μπορεί να νομιμοποιηθεί κτίσμα σύμφωνα με το ΓΟΚ του χρόνου κατασκευής του άσχετα αν τότε ήταν σε εκτός σχεδίου περιοχή (το οποίο πρόσφατα έχει ενταχθεί σε σχέδιο)? Και τι όρους δόμησης παίρνουμε τότε?

Link to comment
Share on other sites

μόνο τα προ 55 νομιμοποιούνται ως έχουν ακόμα και αν αντιβαίνουν στους όρους του τότε ή και του σήμερα.

 

Ή του τότε ή του τώρα. Διαλέγεις.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ για την άμεση απάντηση

 

Και συγνώμη που επιμένω αλλά θα αναφέρω ορισμένα πιο συγκεκριμένα στοιχεία μήπως και μπορείτε να βοηθήσετε …αλλιώς καταλαβαίνω κάθε περίπτωση είναι δύσκολο να λυθεί από εδώ και έχετε δίκιο.

 

Αυθαίρετο, δηλωμένο το ’83, υπερβαίνει την τότε κάλυψη και δόμηση, εφόσον ήταν εκτός σχεδίου. Αλλά διατηρεί την απόσταση 2,5μ. από τα όρια. Σήμερα βρίσκεται εντός σχεδίου και είναι οκ με δόμηση και κάλυψη (έχει και παραπάνω) αλλά δεν έχει το δ από τα όρια. Γι’ αυτό δεν ξέρω με πιο να πάω από τους ΓΟΚ, τότε ή τώρα?

 

Περνάει ως μικροπαράβαση?

Μπορεί να νομιμοποιηθεί ως έχει, επειδή έχει δηλωθεί? (από ότι κατάλαβα όχι)

Υπάρχει κάτι άλλο?

 

το αναφέρω γιατί μου κάνει περίεργο ότι όλα τα εκτός σχεδίου αυθαίρετα, τα οποία εντάσσονται στο σχέδιο και θέλουν να νομιμοποιηθούν δεν έχουν πρόβλημα με το δ? τουλάχιστον τα περισσότερα?

Link to comment
Share on other sites

@theoTDM900: Γιάννη δεν μπορούν να νομιμοποιηθούν. Παραμένουν κόκκινα για πάντα. Απλά τα πρόστιμά τους είναι εφάπαξ.

 

Για την δική μου περίπτωση απάντησες ή για την απάντηση που έδωσα εγώ για τον φίλο παραπάνω; :roll:

Link to comment
Share on other sites

Χίλια συγνώμη που επαναλαμβάνομαι αλλά προφανώς δεν έβγαλα άκρη.

Θέτω το ερώτημα πιο γενικά μήπως ξεκαθαρίσουμε ορισμένα πράγματα… (ορισμένες φορές είναι καλύτερα να κατανοείς μια διαδικασία ακόμα και αν δεν τελειώνεις τη δουλειά παρά να κάνεις πράγματα χωρίς να τα κατανοείς) Βλέπω ότι πολλούς απασχολούν… και εμένα φυσικά!

 

Θα ήθελα μια διευκρίνιση αν το γνωρίζει κάποιος….

 

Μπορεί περιληπτικά κάποιος να αναφέρει τι σημαίνουν οι γ φάσεις νομιμοποίησης με το 1337/83?

 

Και για να γίνει πιο κατανοητό το ζητούμενο κάνω μια πρώτη προσπάθεια

 

Α’φάση: δήλωση αυθαιρέτου (ουσιαστικά έχει προσωρινή αναστολή από κατεδάφιση – σχ.δε σημαίνει και πολλά)

Β’φάση: εξαίρεση από κατεδάφιση (σημαίνει απόφαση νομάρχη, πληρωμή προστίμων και μετατροπή σε νομίμως υφιστάμενο)

Γ’φάση: βγαίνει οικοδομική άδεια (μόνο για τμήματα που δεν αντιβαίνουν τους όρους δόμησης της περιοχής)

 

Σημ.[1] αν υπάρχουν σε κάποιο νομοθέτημα ή έγγραφο παρακαλώ να αναφερθεί για να το ψάξω αλλά π.χ. στο Ν. 1337/83 δεν είναι πολύ κατανοητά.

 

Σημ.[2]. μήπως όλα τα παραπάνω δεν είναι 3 διακριτά στάδια και λέω βλακείες? Αλλά τότε ποιος ο λόγος να δηλώνεις αυθαίρετα αν δεν εξαιρούνται από κατεδάφιση τουλάχιστον?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε κτίριο με οικ. άδεια προ του '83 θέλω να εξαιρέσω από κατεδάφιση τροποποιήσεις στον φέροντα οργανισμό με τον 1512/85.

Ταυτόχρονα έχουν γίνει αλλαγές στις εσωτερικές διαρυθμίσεις, άλλες κατά την κατασκευή και άλλες πριν ένα χρόνο.

 

Πως μπορώ να διαχωρίσω αυτές τις δύο περιπτώσεις;

Υπάρχει άραγε κάποιος τρόπος ώστε να αποδείξω ότι οι παλιές τροποποιήσεις έγιναν προ του '83 και να πάνε με τον 1512;

 

Στην ίδια κάτοψη έχω τμήματα που εξαιρούνται με τον 1512 (υποστηλώματα) και σύγχρονα τμήματα (χωρίσματα) με το άρθρο 22.

Στις κατόψεις πως μπορώ να τα επισημάνω ώστε να είναι σαφής ο διαχωρισμός;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.