Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποίηση αυθαιρέτου - πρόστιμα


chronism

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλα τα μέλη!!

 

Είμαι καινούργιος στο forum γι'αυτό θέλω αρχικά να πω ένα "μπράβο" σε όλα τα μέλη γι'αυτή την κοινότητα!!

Στο πρόβλημα τώρα που με απασχολεί. Σε μία διόροφη οικοδομή,με δικαιώματα υψούν,είναι συνιδιοκτήτες 5 άτομα,3 αδερφές,μία ανηψιά κι ένας άσχετος με μόνο την επικαρπία το μερίδιο της μίας από τις αδερφές.. Η μία λοιπόν αδερφή(αυτή που έχει κρατήσει την υψηλή κυριότητα) με ποσοστό συνιδιοκτησίας περίπου 140 τις χιλίοις,έκανε καταγγελία στην άλλην αδερφή με ποσοστό 750 τις χιλίοις για ένα εσωτερικό κυγκλίδωμα(σαν μικρό κάγκελο) που είχε βάλει ο πατέρας των 3 αδερφών πριν περίπου 35-40 χρόνια. Η πολεοδομία μετά από αυτοψία επέβαλε πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης(δεν ξέρω πως ακριβώς τα λένε) στην καταγγελόμενη αδερφή..Υποχρεούται λοιπόν να το πληρώσει αυτή??Έχουν όλοι οι συνιδιοκτήτες μερίδιο ευθύνης ως προς την διατήρηση??Πρεπει να πληρώσουν όλοι οι συνιδιοκτήτες??Παιδιά,θα με βοηθήσετε πάρα πολύ αν μου εξηγήσετε την διαδικασία και τον νόμο.

Επίσης αν μπορείτε να μου πείτε τι άδεια χρειάζεται για ανέγερση καμινάδας τζακιού??Από την ίδια αδερφή(αυτή με την υψιλή κυριότητα)έγινε καταγελία προς την ίδια αδερφή με το κάγκελο,για μία καμινάδα τζακιού που έβαλε περίπου το 2000..Τι πρόστιμο επιβάλεται περίπου??Υπάρχει διαδικασία νομιμοποίησης??

 

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων!!!

 

Σημ: παιδιά δεν είμαι πολιτικός μηχανικός ή αρχιτέκτων αλλά χημικός.Πάραυτα ήθελα να γραφτώ στο φορουμ σας γιατί το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον και χρήσιμο..

 

********

Να είσαι περισσότερο ευγενικός την επόμενη φορά και να χρησιμοποιείς την Αναζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 156
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η υπόθεση είναι ιδιαίτερη και μόνο αν υπάρχει ανάλογη εμπειρία θα δοθεί απάντηση εδώ. Καλύτερα όμως στο ΤΕΕ, στο Νομικό τμήμα και ίσως ξέρουν.

 

Μία καμινάδα επειδή επηρεάζει/αλλάζει όψεις θα πάει με κανονική άδεια (ενδεικτικός τίτλος: άδεια διαρρυθμίσεων - κατασκευή εξωτερικής καμινάδας). Σαφώς και μπορεί να νομιμοποιηθεί αν δεν υπάρχουν άλλα κωλύμματα (δουλειά της πολεοδομίας αυτό) αλλά για απάντηση περί προστίμων ισχύει ό,τι ανέφερα πριν για...εμπειρίες.

 

Τονίζω ότι δεν είναι ''δουλειά'' μας να γνωρίζουμε τα νομικά θέματα περί αυθαιρεσιών και προστίμων. Απλά αποτυπώνουμε και ό,τι χρειάζεται στην πορεία για τη μελέτη (νομιμοποίησης ή ό,τι άλλο) μας το υποδεικνύουν οι υπάλληλοι της Πολεοδομίας.

Link to comment
Share on other sites

Προς nicmar1983: Δυστυχώς δεν έχω να σου προτείνω κάτι. Αν παραθέσεις το κείμενο της διοικητικής πράξης με το οποίο επιβάλεται το πρόστιμο (απαλοίφοντας ονοματεπώνυμα, διεθύνσεις και λοιπά προσωπικά στοιχεία), τότε με τα στοιχεία που θα παρατίθενται, οι πιθανότητες να πάρεις μία κατατοπιστική απάντηση αυξάνονται. Θα βοηθούσε και ένα σκαρίφημα, πού και πώς είναι αυτό το κιγλίδωμα.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ ss_sk επίτρεψέ μου να διαφωνήσω. Η υπόθεση δεν είναι καθόλου ιδιαίτερη και δεν είναι καθόλου θέμα γνώσης ή εμπειρίας το ότι δεν ασχολήθηκε κανείς συνάδελφος(προς το παρόν). Ο nicmar1983 έχει απλώς παρεξηγήσει το σκοπό αυτού του forum και κατά την άποψή μου δεν είναι μόνο δική του η ευθύνη αλλά και του ίδιου του forum (δηλαδή όλων μας) και των διαχειριστών του.

Έτσι ο nicmar1983 διατυπώνει 6 ερωτήσεις και με τρόπο όχι σαφή και περιεκτικό αφού τις διανθίζει με άσχετες λεπτομέρειες για ανηψιές κλπ. Σε αρκετές από αυτές τις ερωτήσεις θα είχε βρει απαντήσεις κάνοντας αναζήτηση σε παλαιότερες δημοσιεύσεις. Και το χειρότερο είναι ότι επανέρχεται με το "δεν υπάρχει κανείς που να γνωρίζει" λες και συζητάμε για κβαντική φυσική...

Νομίζω λοιπόν ότι είναι απαραίτητο στις οδηγίες για τη χρήση του forum να γραφτεί σε ειδική -περίοπτη- θέση και λίστα με οδηγίες για τυχόν ερωτήσεις από μη μηχανικούς.

 

@nicmar1983. Αγαπητέ nicmar1983 το να είσαι ευγενικός δεν αρκεί για να μπορείς να συζητήσεις σε ένα χώρο που απευθύνεται κυρίως σε μηχανικούς. Το πρόβλημα που έθεσες έχει σίγουρα πολλές παραμέτρους καθώς πρόκειται για παλιές ιστορίες (35-40 ετών) καθώς και για προβλήματα μεταξύ συγγενών. Επίσης για αρκετές από τις ερωτήσεις που θέτεις θα έβρισκες απαντήσεις αν είχες την υπομονή και διέθετες το χρόνο για να κάνεις αναζήτηση στο forum. Και βέβαια, θέλω να σου επισημάνω ότι ο σκοπός αυτού του χώρου δεν είναι να δίνει απαντήσεις (έγκυρες) σε ό,τι τεχνικά προβλήματα αντιμετωπίζει ο επισκέπτης ή το μέλος. Απλά γίνεται συζήτηση και μέσα από τη συζήτηση προκύπτουν ή δεν προκύπτουν όλα τα θετικά και τα αρνητικά που έχει ο διάλογος (γραπτός). Και βέβαια οι όποιες απόψεις -αν και γραπτές- δεν δεσμεύουν (νομικά) κανέναν.

Για το πρόβλημα που έθεσες και τα επιμέρους ερωτήματα που διατύπωσες, δυστυχώς δεν έχω το χρόνο και τη διάθεση να ασχοληθώ και σε συμβουλεύω, αν έχεις την πρόθεση πραγματικά να ασχοληθείς και να καταλάβεις τι γίνεται σε αυτές τι περιπτώσεις, να ξεκινήσεις με αναζήτηση στις διάφορες δημοσιεύσεις εδώ και στη συνέχεια για όσα επιμέρους δεν βρεις απαντήσεις να διατυπώσεις νέα ερωτήματα. Σίγουρα θα πάρεις απαντήσεις, υπάρχουν αξιόλογοι και έμπειροι συνάδελφοι σ' αυτό το χώρο.

Επίσης να επισκεφτείς μηχανικό της περιοχής σου (μάλλον πολιτικό μηχανικό ή αρχιτέκτονα) και να συζητήσεις τα προβλήματα που αντιμετωπίζεις, ώστε να σε βοηθήσει να κάνεις τις ενέργειες που χρειάζονται.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά,ζητάω συγνώμη από όλους όσους με περεξήγησαν αν και πιστεύω ακράδαντα ότι δεν φταίω, διαβεβαιώνοντας σας συγχρόνως ότι δεν έγινε εσκεμένα. Όσον αφορά δε,το πρόβλημα-ερώτημα που έθεσα,το θεώρησα πολύ εξειδικευμένο όπως ομοίως το θεώρησαν συνάδελφοι σας έξω από αυτό το forum (αλλωστε ούτε εγώ είχα όρεξη να γράφω όλη αυτή την ιστορία με ανηψιές,θείες,αδερφές και εν γένει συγγενείς) και που το έθεσα εδώ με την ελπίδα ότι κάποιος από τους εκαντοντάδες μηχανικούς,αρχιτέκτονες και συναφείς συναδέλφους σας θα γνώριζε. Βέβαια έμαθα τουλάχιστον ότι δεν είναι δουλειά των μηχανικών να γνωρίζουν τέτοια θέματα(...).

Τα δε (κόκκινα) κεφαλαία γράμματα,όπως εξήγησα και στον/στην anka τέθηκαν προς αποφυγήν double post και για να καταλάβουν τα μέλη ποια ήταν η επεξεργασία.Βέβαια ναι μεν το έκανα με ρίσκο,αλλά από αλλού το περίμενα και από αλλού ήρθε,ήτοι θεωρήθηκαν "αγενή" τα λόγια μου απ'ότι παραβίαση κανόνων χρήσης..Φυσικά επανέρχομαι στην πρώτη παράγραφο ζητώντας πάλι συγνώμη για την παρεξήγηση..

 

Όμως το κομμάτι που με αφορά πιο πολύ και μου κέντρισε το ενδιαφέρον όταν το διάβασα,ήταν η άποψη

 

Και βέβαια, θέλω να σου επισημάνω ότι ο σκοπός αυτού του χώρου δεν είναι να δίνει απαντήσεις (έγκυρες) σε ό,τι τεχνικά προβλήματα αντιμετωπίζει ο επισκέπτης ή το μέλος. Απλά γίνεται συζήτηση και μέσα από τη συζήτηση προκύπτουν ή δεν προκύπτουν όλα τα θετικά και τα αρνητικά που έχει ο διάλογος (γραπτός). Και βέβαια οι όποιες απόψεις -αν και γραπτές- δεν δεσμεύουν (νομικά) κανέναν.

 

Από την εμπειρία μου,θεωρώ ότι τα προβλήματα είναι για να λύνονται και όλα λύνονται ακριβώς πλην των φυσικών νόμων που τα θεωρείς de facto αφού προηγουμένως τους έχεις ανακαλύψει ή τεσπά,τους έχεις κατανοήσει έπειτα από πολύ πολύ μελέτη..Δεν μπορώ να διανοηθώ ότι δίνονται εδώ μέσα απαντήσεις demi δηλ κατά το δοκούν ή από μία ληψή εμπειρία.Ακόμα ακόμα(αφού το ανέφερε ο κος p.varvaris) ακόμα και η κβαντική Χημεία(ας μιλήσω για τον τομέα μου) έπειτα από ανευ σημασίας προσεγγίσεις σου δίνει μία ακριβεστάτη λύση στην εξίσωση Schrodinger,και δεν έχουμε κάτι στο περίπου ή να συνδέω τα ψιψιψίνια με τα κοκοκόψαρα που λέει και η διαφήμιση..

Το ερώτημα το έθεσα όσο πιο αναλυτικά γινόταν,θέτοντας όλες τις παραμέτρους πλήν ίσως του σημαντικότερου,το σκαρίφημα..Άλλο όμως να μην υπάρχει η διάθεση κατά τον κο p.varvari,το κατανοώ απόλυτα,κι άλλο να μην υπάρχει η γνώση.Δύο τελείως διαφορετικά πράγματα..

 

Τέλος θεωρώ ότι είναι απείρως πιο αγενές το

Να είσαι περισσότερο ευγενικός την επόμενη φορά και να χρησιμοποιείς την Αναζήτηση

μία δημόσια ευθεία παρατήρηση λες και αναφέρεσαι σε παιδάκι νηπιαγωγείου, από το

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΕΛΙΚΑ??

και μάλιστα μετά από 68 εμφανίσεις χωρίς καμία απάντηση και πάροδο δύο ημερών περίπου.. Αλλά είπαμε,οι παγίδες του γραπτού λόγου,απρόσωπος και περιορισμένος...

Ευχαριστώ και πάλι και συγνώμη!

Link to comment
Share on other sites

Το πρόστιμο από την πολεοδομία επιβάλλεται στο ακίνητο.

 

Βέβαια αν υπάρχει σύσταση οριζοντίου και κατατεθεί στην καταγγελία και αν η παράβαση αφορά σε ιδιωτικό χώρο κάποιου συνδικαιούχου τότε επιβάλλεται σε αυτόν.

 

Δλδ αν έκανα εσωτερικές διαρρυθμίσεις στο διαμέρισμά μου---> πληρώνω εγώ.

 

Αν κάτι είναι κοινόχρηστο τότε επιβάλλεται στο σύνολο των ιδιοκτητών και μετά αυτοί ας βρουν με αστικά δικαστήρια ποιος πρέπει να πληρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Θα εκτιμούσα πολύ την βοήθειά σας στο παρακάτω θέμα:

 

στοιχεία:

 

1/ ακίνητο εντός σχεδίου από ΟΑ του 1962 (και κατασκευή τότε) το οποίο από μονώροφη οικοδομή 50μ2, "απέκτησε" υπόγειο 50μ2, ισόγειο 70μ2 (δηλ 20μ2 αυθαίρετα) και όροφο 70μ2 εξ΄ολοκλήρου αυθαίρετο.

 

2/ Ουδέποτε έχει δηλωθεί έως σήμερα το αυθαίρετο, ούτε έχει γίνει καταγγελία.

 

3/ το ακίνητο δεν παρουσιάζει υπέρβαση του σδ, του επιτρεπόμενου ύψους και της κάλυψης και έχει τοποθετηθέι εντός των ΟΓ(2 κύριες οψεις). Η μόνη υπέρβαση είναι ότι το υπόγειο εξέχει των ΟΓ κατα 1,5μ δημιουργώντας αντίσοιχες βεράντες στο ισόγειο.

 

 

ερωτήματα:

 

1/ Λογικά, εκτός του τμήματος του υπογείου, βρισκόμαστε εντός νομίμου περιγράμματος. Νόμιμο περίγραμμα εννούμε τις ΟΓ, μεγιστο ύψος, ιδεατό στερεό κτλ;

 

2/Υπάρχει διαδικασία πιστοποίσης του νομιμου περιγράμματος ή αρκεί το διάγραμμα κάλυψης που θα συντάξω;

 

3/Για τα πρόστιμα υπολογίζω το διπλάσιο της ειδικής εισφοράς ή και πρόστιμο διατήρησης; Και αν υπολογίζω και πρόστιμο διατήρησης από ποιά χρονιά και μετά υπολογίζεται;

 

4/Για τον εμβαδομετρικό υπολογισμό μετράω τα μ2 πέραν των της ΟΑ; Ο συντελεστής έργου Σ.Ε. που ζητείται πως υπολογίζεται ή που μπορώ να τον βρω;

 

Υπόχρεος σε κάθε βοήθεια.

 

Ευχαριστώ!

 

 

Παρακαλώ να μην συγχωνεύετε στην ίδια δημοσίευση ερωτήσεις που αφορούν δύο διαφορετικά θέματα διότι δημιουργείται πρόβλημα στην ταξινόμηση. Υπάρχει διαφορετικό νήμα για τη διαδικασία νομιμοποίησης και διαφορετικό για τα πρόστιμα. Επειδή η συζήτηση εξελίχθηκε περισσότερο στο θέμα των προστίμων, τη μεταφέρω εκεί.

anka

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, αν και άργησα, κατάφερα και βρήκα αυτό το δισέλιδο που πιστεύω θα μας βοηθήσει αρκετά με τον υπολογισμό των προστίμων....Ο άνω πίνακας της πρώτης σελίδας αντιστοιχεί στον κάτω της δευτερης και αντίστοιχα ο κάτω της πρώτης με τον άνω της δεύτερης....

 

http://www.imageshack.gr/view.php?file=m0ktw8m1u41pxh7iqfe5.jpg

http://www.imageshack.gr/view.php?file=kzr1b1t9zbgdtvos9n9q.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμοι οι πίνακες..

Ερώτηση : Η τιμές ζώνης για τα αυθαιρετα μετά 2003 είναι οι παρακάτω ή μας ζητάει κάτι άλλο?

 

ΠΙΝΑΚΑΣ ΤΙΜΩΝ ΖΩΝΩΝ (ΑΝΑ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ)

 

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΕΣ ΜΕΣΗ ΤΙΜΗ ΖΩΝΗΣ

 

ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ - ΘΡΑΚΗΣ 872,75

ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ 1039,32

ΔΥΤΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ 497,96

ΗΠΕΙΡΟΥ 726,98

ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ 772,80

ΙΩΝΙΩΝ ΝΗΣΙΩΝ 1367,07

ΔΥΤΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ 842,62

ΣΤΕΡΕΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ 739,71

ΝΟΜΑΡΧ. ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΑΘΗΝΩΝ 1720,25

ΝΟΜΑΡΧ. ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΠΕΙΡΑΙΩΣ 1430,95

ΝΟΜΑΡΧ. ΑΥΤΟΔ/ΣΗ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 1554,19

ΝΟΜΑΡΧ. ΑΥΤΟΔ/ΣΗ ΔΥΤΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 785,29

ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ 780,04

ΒΟΡΕΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ 999,48

ΝΟΤΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ 1068,76

ΚΡΗΤΗΣ 737,65

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη,δεν έχω ασχοληθεί για αυθαίρετο μετά το 2003,οποτε δε γνωρίζω να σου απαντήσω.Κανείς άλλος πιο έμπειρος?

 

Το πρόστιμο διατήρησης απο πότε μετράει, γιατι μια υπάλληλος στην πολεοδομία μου είπε οτι ξεκινάει απο τη στιγμή που θα γίνει η αίτηση.Δεν την είδα όμως να το κατέχει το άθλημα και έχω τις αμφιβολίες μου.Γνωρίζει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.