Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποίηση αυθαιρέτου - πρόστιμα


chronism

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 156
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν μου φαίνεται και πολύ σωστό να πληρώσει σαν μια κανονική άδεια ...

Ουτε εμενα μου φαινεται σωστο. Ομως ισως τα χρηματα τελικα για την αδεια να ειναι σχετικα φτηνα απο το να πληρωνει 2000ε καθε χρόνο.

Η πολεοδομια τι σου είπε;

Link to comment
Share on other sites

Η πολεοδομια τι σου είπε;

 

Η πολεοδομία είπε την εύκολη λύση .... Σαν Καινούργιο ...

 

Δυστυχώς δεν έχω πχ την νομοτέλεια για να το ψάξω καλλίτερα .. Γι αυτό και post -αρα το θέμα μήπως έχει τύχει σε κάποιον συνάδελφο ...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Φίλοι μου γειά χαρά

Είμαι νέος στο φόρουμ, μόλις μπήκα!Δεν γνώριζα την ύπαρξή του, ωστόσο πιστεύω οτι είναι φοβερά χρήσιμο!

 

Στο θέμα μου

Ένας συγγενής έχει ένα σπίτι 100μ2 περίπου, η άδεια του οποίου εκδόθηκε το 1967, αλλά γιαλιγότερα μέτρα (περίπου 35μ2)

 

Το σπίτι κατασκευάστηκε ενιαίο και ποτέ κανείς δεν ασχολήθηκε. Ωστόσο αυτό έγινε απο τον προηγούμενο ιδιοκτήτη.

 

Ο συγγενής μου το αγόρασε το 1993 και καθώς δεν γινόταν τότε έλεγχος, δεν γνώριζε καν την αυθαιρεσία!

 

Καθώς το σπίτι είναι ημιτελές, για την ακρίβεια δύο εξωτερικοί τοίχοι είναι ασοβάτιστοι, θέλει να εκδόσει άδεια να το τελειώσει και ζητά τη βοήθειά μου!

 

Κι εγώ τη δική σας!

 

Τι γίνεται;Πάει για νομιμοποίηση αυθαιρέτου;Τι τάξη μεγέθους ποσό πληρώνει;Έχετε καμιά συμβουλή;

 

Το οτι αποτελεί πρώτη κατοικία και είναι κάτω των 120μ2 μειώνει το πρόστιμο;

 

ΥΓ: Το σπίτι πληροί τους όρους δόμησης της περιοχής 100% (ΣΔ,Δ κτλ)

 

Φιλικά,

Θύμιος

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

θέλω να νομιμοποιήσω κατοικία 150τμ. έχω συντελεστή δόμησης και στατική επάρκεια. τα πρόστιμα και οι αμοιβές συμφέρουν αν δειχθεί α) του 1998, όπως είναι, β)του 2007 ή γ)νέα προσθήκη (καταγγελία δεν υπάρχει)

Link to comment
Share on other sites

Συμφέρει να δείξεις ότι σε συμφέρει?

 

Υπάρχουν σφραγίδες και υπογραφές επί ΥΔ και εγγράφων που έχουν την έννοια δηλώσεως.

 

Ευθύνες πειθαρχικές, ποινικές και αστικές.

 

Ζύγισε και πάρε τα ρίσκα σου. . . .

 

Και θυμήσου ότι "ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιον" :wink:

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να επιστήσω την προσοχή όσον αφορά την νομιμοποίηση προ δεκαετίας στην περίπτωση του ΙΚΑ. Γιά να εκδοθεί η άδεια νομιμοποίησης θα πρέπει στα φορολογικά να ελεγχθεί το αυθαίρετο και γιά τις καταβολές ασφαλιστικών εισφορών. Αυτό σημαίνει ότι ο ιδιοκτήτης θα πρέπει να αποδείξει με επίσημα έγγραφα στο ΙΚΑ (φορολογική δήλωση, ΔΕΗ κλπ), ότι το αυθαίρετο προϋπήρχε της δεκαετίας, άν βεβαίως θέλει να απλλαγεί από την καταβολή και τα πρόστιμα της μη δήλωσης και καταβολής ασφαλιστικών εισφορών. Σε περίπτωση που μου έτυχε, σε αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατοικία από το 1970, με δηλωμένη την νέα χρήση στη σύσταση του κτιρίου (συμβολαιογραφικό έγγραφο) απο το 1971, ο ιδιοκτήτης αδυνατούσε να αποδείξει φορολογικά την προ δεκαετίας δήλωση του ακινήτου γιατί ο λογιστής είχε χάσει τις παλαιές φορολογικές δηλώσεις και η εφορία είπε ότι δεν κρατά δηλώσεις προ δεκαετίας. Ας σημειωθεί ότι το ΙΚΑ μολονότι υπήρχε εξαίρεση απο κατεδάφιση γιά την αυθαίρετη αλλαγή χρήσης, με πληρωμένα τα πρόστιμα, μέσα στην οποία αναγραφόταν το ιστορικό του αυθαιρέτου, δεν την δεχόταν ως αποδεικτικό έγγραφο παλαιότητας κατασκευής.Ευτυχώς στην δήλωση τετργωνικών της ΔΕΗ, όταν είχαν πάρει ρεύμα, είχε δηλωθεί το σύνολο του ακινήτου ως κατοικία και μετά από μεγάλη πίεση το ΙΚΑ δέχτηκε την παλαιότητα και ακτά συνέπεια την απαλλαγή από τα πρόστιμα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ sgp...Όντως το ΙΚΑ μου είπε να προσκομίσω επίσημο έγγραφο για να αποδειχθεί η δεκαετής ύπαρξη του κτίσματος.... (αν και βέβαια μου τόνισε ότι είναι στο χέρι της προισταμένης να δεχθεί διάφορα πράγματα...)

 

*************************************

 

TheoTDM900 ευχαριστώ για την υπενθύμιση των ευθυνών... απλά πρόκειται για φίλο και προσπαθώ να κάνω ο,τι πιο οικονομικό γίνεται υποσκελίζοντας τη σημασία της υπογραφής....πάντως ήδη απέκλεισα τη νομιμοποίηση από το 2007 καθώς τα πρόστιμα είναι πολύ μεγάλα!

 

Παρατήρηση: Μη διαχωρίζετε την απάντησή σας σε δύο ή περισσότερες διαδοχικές δημοσιεύσεις. Χρησιμοποιείστε την "επεξεργασία" για να αλλάξετε το περιεχόμενο ή να προσθέσετε κάτι στην τελευταία σας δημοσίευση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, ss_sk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα.

 

Υπάρχει σε κάποιον νόμο ή εγκύκλιο, κάποια οδηγία για το τι πρέπει να δέχεται το ΙΚΑ ως απόδειξη για το έτος κατασκεής ενός αυθαιρέτου;

Στην Πολεοδομία πχ είναι αποδεκτή μια υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη (στο ΙΚΑ πάλι όχι).

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.