Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

και εγώ αυτό κάνω Θόδωρε.

Μου είχε πει η λογίστρια για το κινητό ότι η χρήση είναι από 16.12 έως 15.01 κτλ.

Καλά της λέω.

Εγώ θα το βάλω τη μέρα που το πλήρωσα.

Έτσι και αλλιώς κάθε χρόνο στην εφορία Τούμπας παίζω φάπες.

Ε, ας έχω ένα λόγο παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν ήταν να επιμερίζουμε τα ποσά των δαπανών μας με βάση το χρόνο παροχής της εκάστοτε υπηρεσίας που αφορά η δαπάνη, τότε να κάναμε το ίδιο και στις δηλώσεις εισοδήματος (και ΦΠΑ) για τις ΑΠΥ που εκδίδαμε... π.χ. εγώ ξεκίνησα μια μελέτη 1/8/2011 και την παρέδωσα (και έκοψα ΑΠΥ) το 31/3/2012. Να δηλώσω 5/8 της αμοιβής ως εισόδημα στη χρήση του 2011 και 3/8 στη χρήση του 2012. Το ίδιο και στις περιοδικές ΦΠΑ. Μπορούμε; Μάλλον δε μπορούμε!

Link to comment
Share on other sites

Θόδωρε,

πάντως ο νόμος το λέει.

Εκδίδεις ΑΠΥ με το που τελειώνεις την εργασία, το αργότερο μέχρι την αλλαγή της χρήσης....

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν να επιμερίζουμε τα ποσά των δαπανών μας με βάση το χρόνο παροχής της εκάστοτε υπηρεσίας που αφορά η δαπάνη

 

Αυτό είναι διαφορετικό.

Για το κινητό, συμφωνώ. Και εγώ το περνάω την ημέρα που το πληρώνω, ακόμα και αν ειναι εκπρόθεσμή η πληρωμη.

 

Αλλά όταν για το σπίτι που ενοικιασα και εδωσα 3700 για ενα χρόνο (1 Μαιου με 30 Απριλίου) πέρασα τα 8/12 του ποσού στο 2008 και τα 4/12 στο 2009. Το ίδιο πρέπει να γίνει και για την ασφάλιση του αυτοκινήτου, αν καλύπτει 2 φορολογικές περιόδους. Δεν είναι το ίδιο για την καταχώρηση των ΑΠΥ, εκεινα τα περνάς την ημέρα που γράφεις πάνω στο ΑΠΥ (ακόμα και αν τα πληρωθηκες άλλη μέρα).

Link to comment
Share on other sites

O γενικός κανόνας απαιτεί τα έξοδα που καταχωρούνται στο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ να είναι δεδουλευμένα για τη συγκεκριμένη χρήση και όχι εξωφλημένα. Η Β κατηγορία βιβλίων είναι βιβλίο ΕΣΟΔΩΝ-ΕΞΟΔΩΝ και όχι βιβλίο ΕΙΣΠΡΑΞΕΩΝ-ΠΛΗΡΩΜΩΝ.

Ο παραπάνω γενικός κανόνας επιβάλει την χρονική τακτοποίηση των εξόδων τα οποία καλύπτουν δύο διαφορετικές διαχειριστικές περιόδους. Η χρονική τακτοποίηση έχει και επιπτώσεις στην απόδοση του ΦΠΑ πχ λογαριασμός κινητού για περίοδο 03/12/2011 έως 03/12/2012 , με ημερομηνία έκδοσης λογαριαμσού πχ την 10/01/2012 και μη ημερομηνία πληρωμής την 02/02/2012. Στην περίπτωση αυτή σε 'αλλη διαχειριστική περίοδο θα καταχωρηθεί η δαπάνη (το μεγαλύτερο τμήμα της ) και σε άλλη διαχειριστική περίοδο θα υπάρξει η έκπτωση του ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου λογιστής, μου είχε πει ότι μόνο τα καύσιμα του αυτοκινήτου μπορώ να περάσω, για συντήρηση κτλ ήταν κατηγορηματικά αρνητικός.

Και σχετικά με το ΦΠΑ αυτών, καθώς και του κινητού, αρχικά μου είπε να το περνάω κανονικά, έπειτα μου είπε να περνάω το συνολικό ποσό (σε στήλη που έχω διαμορφώσει ως 'καύσιμα' και 'τηλεπικοινωνίες' αντίστοιχα, για να κάνει την αναμόρφωση) και μετά μου είπε πάλι να τα περνάω κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι αν κατάλαβα καλά η αγορά νέου ΙΧ αυτοκινήτου καταχωρείται με ποσοστό 100% στα πάγεια της επιχείρησης. Οι υπολοιπες δαπάνες όπως βενζίνες, servise καταχωρουνται με ποσοστο 70% (για 1400 κυβικά) στις δαπάνες χωρίς δικαίωμα έκπτωσης

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έχεις περιγράψει από μόνος σου τον λογιστή σου...

Το '' απ'αλλού σ'αλλού '' νομίζω ταιριάζει γάντι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.