Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

Με την ελπίδα ότι κινούμαι οριακά εντός του θέματος,

είμαι μηχανικός ελ. επαγγελματίας που θα φορολογηθώ σύμφωνα με την περ. στ' παρ.2 αρ.12 (ως μισθωτός).

Έχει αναφερθεί πολλές φορές ότι όλα τα έξοδα μου θα καταγραφούν και θα αναμορφωθούν πλην των εισφορών σε ΤΣΜΕΔΕ.

Τι γίνεται όμως με το τεκμαρτό εισόδημα/δαπάνη απο ιδιόχρηση της έδρας (και κύριας κατοικίας) μου?

Το έχω δηλώσει στο Ε2 σαν έσοδο και στο Ε3 σαν δαπάνη ιδιόχρησης (πίνακας στ' 532). Θα φορολογηθώ γι' αυτό το ποσό ή εκπίπτει κι αυτό σαν δαπάνη?

 

Θα φορολογειθείτεγια το εισόδημα αυτό  με την κλίαμακα των ενοικίων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα και από εμένα. Είμαι κι εγώ μηχανικός Ελεύθερος Επαγγελματίας που ήλπιζα ότι  θα φορολογηθώ σύμφωνα με την περ. στ' παρ.2 αρ.12 (ως μισθωτός). Λέω ήλπιζα γιατί ναι μεν τηρώ όλα τα κριτήρια της περίπτωσης στ' (τιμολόγια σε 2 εργοδότες και έδρα στο σπίτι μου) συνέβη το εξής. Επειδή στις αρχές του 2014 και συγκεκριμένα για 3 μήνες δεν έιχα σφάλιση διότι περίμενα τις εξετάσεις του ΤΕΕ για την εγγραφή μου στο ΤΣΜΕΔΕ, η εταιρεία που δούλευα με είχε με απόδειξη δαπάνης. Από 1/5/2014 που είχα κάνει έναρξη επαγγέλματος έκοβα κανονικά τιμολόγιο (στην ίδια εταιρεία). Η απόδειξη δαπάνης, απ΄όσο κατάλαβα περνάει αυτόματα στο Ε1 (έσοδο και παρακράτηση) κάτω από την στήλη Έσοδα από επιχειρηματική δραστηριότητα. Όταν όμως πήγα να κάνω την δήλωση και τσέκαρα την επιλογή για να ενταχθώ στην περ. στ' παρ.2 αρ.12 (ως μισθωτός), βγήκε μήνυμα ότι δεν γίνεται να έχω έσοδο από επιχειρηματική δραστηριότητα και τσεκαρισμένη την επιλογή να φορολογηθώ σαν μισθωτός. Στο Ε3 έκανα ότι προβλέπεται για να ενταχθώ στο άρθρο 12 και έγινε η υποβολή κανονικά. Με λίγα λόγια, η παράγραφος στ' με καλύπτει πλήρως (2 εργοδότες και έδρα το σπίτι μου), απλά επειδή έχω και μια απόδειξη δαπάνης (που δεν αναφέρεται κάτι σχετικό στο άρθρο 12) δεν μπορώ να φορολογηθώ σαν μισθωτός και με υποχρεώνει να φορολογηθώ με το 26%. Υπάρχει κάτι που μπορεί να γίνει ή την πάτησα κανονικά???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Είμαι κι εγώ μηχανικός Ελεύθερος Επαγγελματίας που ήλπιζα ότι  θα φορολογηθώ σύμφωνα με την περ. στ' παρ.2 αρ.12 (ως μισθωτός). Λέω ήλπιζα γιατί ναι μεν τηρώ όλα τα κριτήρια της περίπτωσης στ' (τιμολόγια σε 2 εργοδότες και έδρα στο σπίτι μου) συνέβη το εξής. Επειδή στις αρχές του 2014 και συγκεκριμένα για 3 μήνες δεν έιχα σφάλιση διότι περίμενα τις εξετάσεις του ΤΕΕ για την εγγραφή μου στο ΤΣΜΕΔΕ, η εταιρεία που δούλευα με είχε με απόδειξη δαπάνης. Από 1/5/2014 που είχα κάνει έναρξη επαγγέλματος έκοβα κανονικά τιμολόγιο (στην ίδια εταιρεία). Η απόδειξη δαπάνης, απ΄όσο κατάλαβα περνάει αυτόματα στο Ε1 (έσοδο και παρακράτηση) κάτω από την στήλη Έσοδα από επιχειρηματική δραστηριότητα. Όταν όμως πήγα να κάνω την δήλωση και τσέκαρα την επιλογή για να ενταχθώ στην περ. στ' παρ.2 αρ.12 (ως μισθωτός), βγήκε μήνυμα ότι δεν γίνεται να έχω έσοδο από επιχειρηματική δραστηριότητα και τσεκαρισμένη την επιλογή να φορολογηθώ σαν μισθωτός. Στο Ε3 έκανα ότι προβλέπεται για να ενταχθώ στο άρθρο 12 και έγινε η υποβολή κανονικά. Με λίγα λόγια, η παράγραφος στ' με καλύπτει πλήρως (2 εργοδότες και έδρα το σπίτι μου), απλά επειδή έχω και μια απόδειξη δαπάνης (που δεν αναφέρεται κάτι σχετικό στο άρθρο 12) δεν μπορώ να φορολογηθώ σαν μισθωτός και με υποχρεώνει να φορολογηθώ με το 26%. Υπάρχει κάτι που μπορεί να γίνει ή την πάτησα κανονικά???

   

Δεν σας καλύπτει καμιά παράγραφος στ . Προκειμένου να ενταχθείτε στη φορολόγηση των μισθωτών θα πρέπει να συντρέχουν αθροιστικά όλα τα προαπαιτούμενα που αναφέρει η παράγραφς στ και όχι επιλεκτικά ενα ή δύο εξ αυτών.

 

Αυτή η απόδειξη δαπάνης είναι μια σαχλαμαρα και μισή . Απορώ πως εκδόθηκε αποδειξη δαπάνης στην περίπτωση της δική σας , αν και το πρόβλημα το έχετε κυρίως εσείς και όχι αυτός που σας πλήρωνε . Η πληρωμή με τέτοιες μεθόδους δεν είναι συμβατή για εργασία κι απασχόληση μηχανικόύ και γενικότερα κάποιου που εντάσσεται στα πρώην ελευθέρια επαγγέλματα του Ν 2238/94.

Εύλογη απορία δική μου , εφόσν περιμένατε κάποιες τυπικές προυποθέσεις για την έναρξη επαγγελματος γιατί βιάστηκαν και δεν περίμεναν να κάνετε έναρξη και να τιμολογήσετε κανονικ΄κατόπιν και τις αμοιβές του διαστήματος αυτού ?

Συμπερασμα : η υπόθεση αυτή αντιμετωπίσθηκε με ερασιτεχνισμό και απο τη δική σας πλευρά και από την πλευρά της εργοδότριας εταιρείας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικά τα έξοδα ΕΙΧ (βενζίνες, ασφάλιστρα κτλ) για ελεύθερους επαγγελματίες τα καταχωρούμε στο βιβλίο εσόδων-εξόδων στο σύνολό τους?

π.χ. βενζινη +φπα  στο βιβλίο εσόδων εξόδων είναι σωστό?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα έξοδα ΕΙΧ (βενζίνες, ασφάλιστρα κτλ) για ελεύθερους επαγγελματίες τα καταχωρούμε στο βιβλίο εσόδων-εξόδων στο σύνολό τους?

π.χ. βενζινη +φπα  στο βιβλίο εσόδων εξόδων είναι σωστό?

 

 

Σωστό είναι .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!!!!!!

Με τη φορολογική αναμόρφωση τί γίνεται?

Και πάλι ευχαριστώ!!!!

  

Η φορολογική αναμόρφωση είναι μια υποχρέωση  διαφορετική από αυτήν της καταχώρησης των δαπανών.  Η φορολογική αναμόρφωση θα γίνει επί όποιων δαπανών κρίνουμε , με βάση τη φορολογική νομοθεσία , εμείς και γίνεται επί των καταχωρημένων στα βιβλία μας δαπανών. Αρα καταχωρούμε τη δαπάνη και όταν έρθει η ώρα υποβολής της φορολογικής δηλώσεως αποφασίζουμε και για την όποια φορολογική αναμόρφωση.

Edited by SOTHRIS
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το έχω δηλώσει στο Ε2 σαν έσοδο και στο Ε3 σαν δαπάνη ιδιόχρησης (πίνακας στ' 532).

 

Επειδή έχω και γω ίδια περίπτωση , έχω κάποιες ερωτήσεις :

 

1) Αυτό το ποσό της ιδιόχρησης πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να γράφεται σε κάποια στήλη των εξόδων του βιβλίου ή αρκεί να συμπληρωθεί μόνο στο Ε2 και Ε3 ? (εννοείται και στο Ε1 όπου θα φορολογηθεί)

 

2) Αν πρέπει να γραφτεί στα βιβλια σε ποιά στήλη .... έχω με δικαίωμα έκπτωσης ΦΠΑ , χωρις δικαίωμα , υπερ τρίτων και φορολολογικής αναμόρφωσης !

 

3) Το τεκμαρτό αυτό ποσό της ιδιόχρησης προκύπτει απο την ΑΞΙΑ ΑΚΙΝΗΤΟΥ (ΕΝΦΙΑ 2014) * 3% ή με άλλο τρόπο ?

 

Προς το παρόν δεν μου έρχεται άλλη ερώτηση ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.