Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λογισμικό για εκπόνηση H-M μελετών


ikolaxis

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προσωπικά,δεν έχω δουλέψει το πρόγραμμα της 4Μ.Απ'ότι μαθαίνω πάντως η πληθώρα των μηχανικών αυτό χρησιμοποιεί.Έχω ακούσει και έχω δει πάντως πως τα αποτελέσματα που δίνει αποκλίνουν πολλάκις...Έχω δουλέψει το πρόγραμμα της Ti-soft και απ' ότι μαθαίνω και από άλλους συναδέλφους είναι πολύ καλύτερο αλλά λιγότερο διαδεδομένο και ίσως για αυτό πολλοί είναι εκείνοι που δεν το ξέρουν.Κάποιο άλλο δεν ξέρω-τι να σου πω.Ας μας πει κάποιος αν υπάρχει κάποιο άλλο πιο αξιόπιστο.Πάντως,θα συμφωνήσω με έναν πιο πάνω συνάδελφο πως το πιο αξιόπιστο είναι με τους τύπους που έχεις μάθει εσύ να φτιάξεις ένα format από φύλλα Excel και κάθε φορά να το χρησιμοποιείς.Έχει λίγο βαβούρα στην αρχή αλλά μετά θα είναι καλύτερα από κάθε πρόγραμμα διότι θα ξέρεις ακριβώς κάθε βήμα του και την επεξήγησή του και θα μπορείς πιο εύκολα να παρεμβαίνεις.Αυτά.. :)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ ckiriako

 

Πήραμε ένα πακέτο που περιλαμβάνει μερικές pro εκδόσεις (panel cad, klima cad, duct cad) και κάποιες standard εκδόσεις (thermo cad, monosis) κλπ.

 

Τώρα αρχίζω και εγώ να το μαθαίνω. Πριν προχωρήσουμε στην τελική επιλογή ρώτησα κυρίως 2 συναδέλφους ηλεκτρολόγους που έχουν τεχνικά γραφεία και ασχολούνται με δημόσια έργα και μου είπαν ότι το panel cad είναι ανώτερο από αυτό της 4Μ. Για το κλιματισμό, απλά άκουσα μια καλή κριτική τίποτα παραπάνω.

 

Από τα πρώτα που είδα, τα δύο προγράμματα 4Μ και ΤιSoft ακολουθούν την ίδια φιλοσοφία των λογιστικών φύλλων.

 

Βεβαίως αυτό που δεν βλέπω και δεν έχω δει σχεδόν ΠΟΤΕ' σε καμιά μελέτη είναι η μελέτη επιλεκτικότητας. Δεν ξέρω για την 4Μ (ας μας πει κάποιος) αλλά η μελέτη επιλεκτικότητας στο panel cad, υπάρχει μεν, αλλά σε πρώιμο στάδιο, δηλ. κυρίως για ασφάλειες τήξεως.

 

Αυτό το θεωρώ ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΟ μειονέκτημα και για την 4Μ (φαντάζομαι) και για την Ti-Soft.

 

Θα επανέλθω στο μέλλον με νεότερα.

Link to comment
Share on other sites

GeorgeS καλημερα και καλοδούλευτα τα προγράμματα.

 

Η ti-soft κατα γενικη ομολογια εχει φτιαξει πιο προσεγμενο λογισμικο απο την αλλη εταιρια.

Βεβαια ακομα λιγος ανταγωνισμος (πχ 3η εταιρια) μαλλον καλο θα εκανε στον κλαδο. Αυτα που λενε περι μικρου αγοραστικου κοινου για τον κλαδο των Η/Μ δεν με πειθουν..

 

Καλημερα και παλι

Link to comment
Share on other sites

Τόσο η 4Μ όσο και η Ti-soft δουλεύουν λίγο με μια πεπαλαιωμένη φιλοσοφία, αυτή των λογιστικών φύλλων. Στα ξένα προγράμματα για παράδειγμα θερμική ανάλυση όλο το μοντέλο χτίζεται σε γραφικό περιβάλλον οπου ορίζονται απευθείας τα δομικά στοιχεία και το κτίριο και έχεισ άμεση εικόνα του τι γίνεται με τα δωμάτια και τις ζώνες. Δείτε πως δουλεύει το Ecotect για παράδειγμα που είναι ένα καταπληκτικό πρόγραμμα αλλά δυστυχώς δεν έχει βάση δεδομένων για Ελλάδα, παρά μόνο για Αθήνα.

 

Επίσης, ckiriako, milto και stayro και λοιποί συνάδλεφοι που είστε και ηλεκτρολόγοι, δείτε λίγο πως δουλεύει το SIMARIS της Siemens ή το DOCWin της ABB σε τελείως γραφικών περιβάλλον με πολύ πιο έξυπνο τρόπο από αυτό των λογιστικών φύλλων της 4Μ και TiSoft.

 

Βέβαια δεν λέω, το PanelCad είναι ΟΝΤΩΣ καλό πρόγραμμα αλλά θέλει μια προσθήκη ενός τέτοιου εργαλείου όπως επίσης και την επιλεκτικότηα που ούτε η 4Μ ούτε η TiSoft την έχουν πάρει πολυ στα σοβαρά (καθώτι ζούμε στην Ελλάδα).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα. Μήπως γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να μπορεί να δημιουργήσει ηλεκτρολογικό σχέδιο ανελκυστήρα και αν όχι πωσ αλλιώσ μπορώ να το δημιουργήσω? Κάνω μια μέλετη ανελκυστήρα σε μια τετραόροφη οικδομή μέσω του fine αλλά εκεί δεν μπορώ να παράγω ηλεκτρολογικό σχέδιο. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα δεν κάνει τέτοια. Βέβαια και εσένα για την άδεια δεν σου χρειάζεται. Μπορείς να πάς στο πρόγραμμα ηλεκτρολογικών, κα΄που εκεί έχει μοτερ για υδραυλικο αναλκυστήρα.

Οπότε θα κάνεις τον πίνακά σου (πρόσεχε μόνο δεν θα κάνεις πίνακας κίνησης με μανούβρες ένδειξη στάσεων κλπ) .

Link to comment
Share on other sites

Τόσο η 4Μ όσο και η Ti-soft δουλεύουν λίγο με μια πεπαλαιωμένη φιλοσοφία, αυτή των λογιστικών φύλλων. Στα ξένα προγράμματα για παράδειγμα θερμική ανάλυση όλο το μοντέλο χτίζεται σε γραφικό περιβάλλον οπου ορίζονται απευθείας τα δομικά στοιχεία και το κτίριο και έχεισ άμεση εικόνα του τι γίνεται με τα δωμάτια και τις ζώνες. Δείτε πως δουλεύει το Ecotect για παράδειγμα που είναι ένα καταπληκτικό πρόγραμμα αλλά δυστυχώς δεν έχει βάση δεδομένων για Ελλάδα, παρά μόνο για Αθήνα.

 

Καλά τα λες... Excel-όφυλλα και άγιος ο θεός.... Δεν πάμε μπροστά έτσι... Και φυσικά, το ότι είναι 2 μόνο οι ετερείες δεν βοηθάει τον ανταγωνισμό...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε, πιστεύω πως έχουν και ένα σωρό μικρολάθη αλλά τέλος πάντων τώρα. Το τραγικό της υπόθεσης είναι ότι πολλοί μηχανικοί τα εμπιστεύονται με τυφλά μάτια και ότι αποτέλεσμα βγάλει το πρόγραμμα "αυτό είναι, τέρμα". Στην ηλεκτρολογία υπάρχει επίσης ένα κεφάλαιο που ονομάζεται "Επιλογική συνεργασία - Discrimination and Cascading" , το είπα ξανά και παραπάνω. Οι προγραμματιστές του λογισμικού ξέχασαν ότι υπάρχει. Φυσικά δεν το ξέχασαν τυχαία. Το ξέχασαν γιατί πρώτοι το έχουν ξεχάσει οι μηχανικοί που κάνουν τις "μελέτες" (ο Θεός να τις κάνει).

 

Έχω δει 5 διαφορετικές μελέτες υποσταθμών διανομής σε κτίρια από αυτά τα προγράμματα. Στις αναχωρήσεις το μόνο στοιχείο που γράφουν οι μελετητές είναι η ισχύς του αυτόματου σε βραχυκύκλωμα και το μέγιστο ονομαστικό ρεύμα. Τώρα, πως και που πρέπει να ρυθμίσουν θερμικά, μαγνητικά, πως θα επιτευχθεί επιλεκτικότητα μεταξύ των διακοπτικών μέσων κλπ κλπ είναι ψιλά γράμματα... "Ο Εργολάβος θα τα φτιάξει" σου λένε ...

 

Ύστερα λέμε για αμοιβές μελετών... Αμ το 50% των μελετών είναι φασόν μελέτες για τα πανηγύρια. anyway...

 

Εγώ συνεχίζω πάντως με στυλό μολύβι και excell και προγράμματα όπως το simaris, docwin κλπ. Το PanelCad πάντως πέρα από τα exceloφυλλα έχει μερικά καλά στοιχεία και μου αρέσει. Το μεγάλο ερώτημα όμως είναι : έχουν περάσει ποτέ κανά τεστ να δούμε πόσο αξιόπιστα είναι ?

Link to comment
Share on other sites

Ύστερα λέμε για αμοιβές μελετών... Αμ το 50% των μελετών είναι φασόν μελέτες για τα πανηγύρια. anyway...

 

Εγώ συνεχίζω πάντως με στυλό μολύβι και excell και προγράμματα όπως το simaris, docwin κλπ. Το PanelCad πάντως πέρα από τα exceloφυλλα έχει μερικά καλά στοιχεία και μου αρέσει. Το μεγάλο ερώτημα όμως είναι : έχουν περάσει ποτέ κανά τεστ να δούμε πόσο αξιόπιστα είναι ?

 

Καλά αυτό με τον τυφλοσούρτη είναι μεγάλη αλήθεια.... Το κανούν νομίζω αρκετοί και είναι λάθος ειδικά όταν υπάρχουν ειδικές περιπτώσεις στην μελέτη (υποσταθμός κλπ)... Αυτό πάντως που κάνεις το βρίσκω καλή ιδέα (Excell, μολύβι και χαρτί)... Και γω, που τώρα μαθαίνω το προγραμμα της 4Μ προσπαθώ είτε με excell, είτε εξακριβώνοντας με μολύβι και χαρτί να βγάλω μια άκρη... Πείτε με άπιστο Θωμά, αλλά θέλω να εξακριβώνω κάποια πράγματα, ειδικά από την στιγμή που θα χρειαστεί αργότερα να βάλω την σφραγίδα μου επάνω σε καμιά μελέτη που έγινε με το πρόγραμμα αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.