Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κοινοτική άδεια - απαιτήσεις, προϋποθέσεις έκδοσης


Recommended Posts

Για τη ρευματοδότηση μιας τέτοιας αποθήκης (κοινοτική άδεια-δημοτική πλέον) τι χρειάζεται??????:confused:

 

Από τη ΔΕΗ μου είπαν για εφορία και η εφορία ζητάει ΕΚΚΟ:shock::shock::shock:

 

Τι ΕΚΚΟ αφού δεν έχει υποβληθεί τέτοιο!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται, ταυτότητα, ΑΦΜ, ένα αντίγραφο του εντύπου της άδειας που να φέρει τη σφραγίδα "Θεωρείται σύμφωνα με το Ν.1512/85 για την ηλεκτροδότηση του κτίσματος από τη ΔΕΗ", τη βεβαίωση τετραγωνικών ή ΤΑΠ, τη δήλωση αδειούχου εγκαταστάτη (ηλ/κο σκαρίφημα) και τη βεβαίωση από την εφορία.

 

Για να πάρει ο ιδιοκτήτης το τελευταίο απλά προσκομίζει τιμολόγια από υλικά, χωρίς ΕΚΚΟ. Ίσως ο υπάλληλος να έχει ήδη υπολογισμένο ΕΚΚΟ αποθήκης 50τμ όμως ποτέ δε μου έχει ζητηθεί, ούτε έχει υπάρξει πρόβλημα με το μέγεθος των τιμολογίων.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1. Υποικ 1107461 πολ 1264/1996

δεν απαιτείται ΕΚΚΟ

2.απαιτείται βεβαίωση προέδρου "ότι η ο.α εφαρμόστηκε επακριβώς κτλ"

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ κατ΄αρχήν και τους δύο!

 

1. Υποικ 1107461 πολ 1264/1996

δεν απαιτείται ΕΚΚΟ

Τώρα αυτή η εγκύκλιος μπερδεύει λίγο τα πράγματα, διότι στο άρθρο 1 λέει ότι όταν εκδίδονται άδεις από φορείς τοπικής αυτ/σης--->άρα Δήμος απαιτείται ΕΚΚΟ, ενώ στο άρθρο 2 λεει ότι όταν εκδίδονται από Κοινότητα δεν θέλει. Οι Κοινότητες έπαψαν να υφίστανται πλέον (εκτός κάποιων εξαιρέσεων), εγώ έβγαλα άδεια από το Δήμο (αλλά στηριζόμενος στη φιλοσοφία του Ν. περί κοινοτικών αδειών), οπότε τι ισχύει τελικά???????

 

Και αν ισχύει ότι θέλω ΕΚΚΟ, θα το συντάξω μόνο εγώ? Χωρίς υπογραφή Πολεοδομίας?

Διότι όταν κατέθεσα τα δικαιολογητικά στο Δήμο, από εκεί κοινοποιήθηκαν στην Πολεοδομία για τυπικό έλεγχο και αφού ήταν όλα ok πήρα την άδεια από το Δήμο.

Και φυσικά στην Πολεοδομία δεν ζήτησαν ΕΚΚΟ!

Link to comment
Share on other sites

γειά σου εξέχαστε ilias

 

αν σε ζητήσουν ΕΚΚΟ, το κάνεις το υπογράφεις και δεν πας πολεοδομία (τουλάχιστο αυτό κάνουμε Αλεξ/λη -Σουφλί-Ορεστιάδα-Διδυμότειχο)

Link to comment
Share on other sites

Λογικά το κτίσμα ανήκει στην κατηγορία ε (Γεωργικά & κτηνοτροφικά κτίρια - Αποθήκες), οπότε το ΕΚΚΟ υπολογίζεται με το έντυπο Δ.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή!!Υπάρχει εγκύκλιος του Λαλιώτη που απαγορεύει τις "κοινοτικες" Άδειες σε περιοχές σεισμικότητας 2 & 3 !!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα,

έχω στα χέρια μου μία κοινοτική άδεια που δεν αναφέρει αρμόδιο μηχανικό που φέρει την ευθύνη της μελέτης. Το κτίριο έχει κατασκευαστεί με χρήση οπλισμένου σκυροδέματος.

Εγώ τώρα θέλω να τακτοποιήσω μία επιπλέον προσθήκη που είναι αυθαίρετη. Το ερώτημά μου είναι αν θα θεωρήσω νόμιμο το τμήμα για το οποίο βγήκε κοινοτική άδεια (βάσει του τεκμηρίου της νομιμότητας) ή θα το βγάλω όλο αυθαίρετο αφού είναι με οπλ. σκυρόδεμα. Από το δήμο που μίλησα μου είπαν ότι "είναι νόμιμες οι άδειες" και "εμείς δεν ζητούσαμε από κανέναν υπογραφή μηχανικού" (απλά το αναφέρω). 

Θα εκτιμούσα πολύ την όποια γνώμη ή βοήθεια.

Υ.Γ.: Παραθέτω και την άδεια με σβησμένα τα στοιχεία του ιδιοκτήτη για όσους δεν γνωρίζουν τι ακριβώς γράφει για την υπογραφή μηχανικού.

wlrk0y.jpg

Edited by teo_z
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.