Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικά θέματα: Ημ/νια μετατροπής χρήσης


yorgho

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 238
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ένα από τα θέματα που είχε ταλαιπωρήσει τα πληκτρολόγια μας λύθηκε σήμερα (ακόμα δελτίο τύπου) με αποσαφήνηση του ελέγχου ημερομηνίας

 

"1. Η περ. β' της παρ. 2 του άρθρου 5 του ν. 3843/2010 (ΦΕΚ Α' 62)

αντικαθίσταται ως ακολούθως:

β. Υπεύθυνη δήλωση του ν. 1599/1986 εις διπλούν, στην οποία περιλαμβάνονται τα ατομικά στοιχεία, ο αριθμός φορολογικού Μητρώου (Α.Φ.Μ.), η δημόσια οικονομική υπηρεσία (Δ.Ο.Υ.) φορολογίας του κυρίου του ακινήτου, ο αριθμός και το έτος της οικοδομικής άδειας, το εμβαδόν και η χρήση του χώρου, η ημερομηνία μετατροπής της χρήσης του, η οποία πρέπει να είναι προγενέστερη της δήλωσης αυτής, καθώς και εάν πρόκειται για ακίνητο πρώτης κατοικίας, άλλης κατοικίας ή ακίνητο άλλης χρήσης. Η δήλωση συνοδεύεται από τεχνική έκθεση μηχανικού. ...."

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί κάποιος να μου αποσαφηνίσει το εξής:

 

Διαμέρισμα με κλειστούς Η/Χ που έχει ρευματοδότηθει απο το 2006, είναι σε διαδικασία υπογραφών για πώληση.

 

Όσον αφορά την τακτοποίηση, μπορεί ο μελλοντικός ιδιοκτήτης να ρυθμίσει τους Η/Χ? Αν ναι τη ημερομηνία μετατροπής χώρων πρέπει να βάλει?

 

Ή μήπως πρέπει να κάνει ο τωρινός ιδιοκτήτης τη ρύθμιση πριν υπογραφεί το συμβόλαιο και να προσαρτηθεί στο συμβόλαιο το αποδεικτικό?

Link to comment
Share on other sites

1. Η Υ.Δ. γίνεται για την ρύθμιση ενός χώρου με το νόμο 3843/28.04.2010.

2. Προφανώς η δήλωση θα γίνει μετά την ημερομηνία αυτή, αφού θα πρέπει να έχει μπει ένας νόμος σε ισχύ για να τον χρησιμοποιήσεις.

3. Η ημερομηνία αλλαγής πρέπει να είναι προ της δημοσίευσης του νόμου.

 

Ερώτημα:

Ποιος ο λόγος αυτής της επισήμανσης;

 

Αγνοώντας το link που έδωσε ο συνάδελφος ppetros, ανοίγει μπροστά μας ένα θέμα περίπου 150 δημοσιεύσεων με τίτλο:

"Μπορούμε να ρυθμίσουμε χώρους με ημερομηνία αλλαγής μιας μέρας πριν την υποβολή της αίτησης;"

(Ερώτημα χιουμοριστικού περιεχομένου).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω κάποιους ιδιοκτήτες που έχουν αγοράσει τα διαμερίσματά τους πριν την τελική ρευματοδότηση (με τους ΗΧ κλειστούς). Επιμένουν να γραφεί ημερομηνία αλλαγής χρήσης πριν από αυτή της συνδεσης με ΔΕΗ-ΕΥΔΑΠ που αναφέρεται στην άδεια. (θέλουν δηλαδή να γράψουν την αλήθεια)

Έχει περάσει κανείς κάτι τέτοιο? Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να μή γίνει δεκτό?

Link to comment
Share on other sites

jim εξήγησέ τους ότι δεν αποποιούνται της ευθύνης (γιατί αυτή φοβούνται) ό,τι και να γίνει. Από εκεί και πέρα, αυτοί κάνουν τη δήλωση, αν επιμένουν οφείλεις να δεχτείς ό,τι ημερομηνία βάλουν. Όταν απορριφθεί ο φάκελος όμως (γιατί αυτό θα γίνει), εξήγησέ τους ότι θα τους χρεώσεις επιπλέον το διπλό τρέξιμό σου στην Πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω tpanag.

Τους τα έχω εξηγήσει αυτά αλλά δεν ήξερα ότι θα απορριφθεί ο φάκελος αν γράψει κάποιος την πραγματική ημερομηνία που κλείστηκε ο ΗΧ...

Ψευδή δήλωση κάνουν όλοι (σχεδόν) οι ιδιοκτήτες δηλαδή θέλουν δε θέλουν.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια περίπτωση που θα μπορούσε να υπαχθεί (άδεια προ της 2/7/2009-δημιουργία των χώρων προ της 28/4/2010), αλλά έχει πάρει ήδη ρεύμα τον Ιούνιο του 2010 χωρίς προηγουμένως να έχει κάνει αίτηση για ρύθμιση. Επίσης άλλη μια περίπτωση που πολυκατοικία δεν έχει πάρει ρεύμα ακόμη, θέλουν να κάνουν ρυθμίσεις, αλλά σκοπεύουν να διαμορφώσουν εσωτερικά τα υπόγεια μετά τη ρευματοδότηση. Αυτοί τι κάνουν; Γενικά υπάρχει πρόβλημα αν δηλωθεί ημερομηνία δημιουργίας των χώρων προγενέστερη της ρευματοδότησης για τον επιβλέποντα Μηχανικό;

 

 

Συνάδελφοι καλημέρα

 

Έχω ακριβώς το ίδιο θέμα:

 

Οικοδομή με άδεια του 2008.Πρόκειται να αποπερατώσω στην Πολεοδομία εντός του Δεκέμβρη.Ένας ημιυπαίθριος κλειστός.Έκλεισε το Μάρτιο του 2010.Έχω τις εξής 2 επιλογές,με τη δέσμευση να γίνουν και τα 2 εντός του Δεκέμβρη:

 

1.Να αποπερατώσω κανονικά σαν να μην τρέχει τίποτα κ την επόμενη μέρα να καταθέσω αίτηση ρύθμισης.

 

2.Να κάνω αίτηση ρύθμισης κ όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία να αποπερατώσω.

 

Τί προτείνετε?Αν κάνω το 1 θα έχω προβλήματα στη ρευματοδότηση?Αν κάνω το 2 θα μπλέξω με γραφειοκρατία κ δεν θα προλάβω το Δεκέμβρη?Μου φαίνεται ότι το 2 είναι πιό σωστό.......

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις πρόβλημα χρονικό καλύτερο είναι το 2.

Απλά (με τα δεδομένα της Θεσσαλονίκης) τώρα βγάζουν τα πρόστιμα των αιτήσεων Σεπτεμβρίου...

Άμα καταθέσεις σήμερα, τότε σε βλέπω γύρω στο Πάσχα...

Νομίζω (χωρίς να είμαι σίγουρος) ότι θα πρέπει να έχεις πληρώσει τουλάχιστον την πρώτη δόση.

 

Για το θέμα της ευθύνης του επιβλέποντα.

Σε κουβέντα που είχα με ελεγκτή μου είπε:

* Σε περίπτωση που έχεις ρευματοδότηση προ 28.04.2010 βάλε ημερομηνία μετά την ρευματοδότηση.

* Σε περίπτωση που έχεις ρευματοδότηση μετά τις 28.04.2010 βάλε προ αυτής της ημερομηνίας (δεν μπορείς να κάνεις και αλλιώς) και κανείς δε θα ασχοληθεί με τον επιβλέποντα. Αφού όλοι ξέρουμε ότι οι η/χ κλείνουν προ της ρευματοδότησης... Δε θα κολλήσουμε στα προφανή...

 

Εγώ έχω ρυθμίσει την περίπτωση του αδερφού μου και είχε το παραπάνω σενάριο.

Ρεύμα τον Ιούλιο 2010 και δήλωσα ημερομηνία των Απρίλιο του 2010.

Εκεί έγινε και η σχετική κουβέντα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.