Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπάρχουν δουλειές για μηχανικούς;


tektonas80

Recommended Posts

cv98019 συμφωνουμε

 

τα παντα ολα κανουμε....και μαζι μεμας και οσοι συγγενεις διαθετουν χρονο και υπομονη....

απλα μετα απο καποια χρονια ασχολεισαι πιο πολυ με κατι συγκεκριμενο δλδ εξειδικευση που δεν ειναι κακο αναγκαια αλλα ετσι πως εχουν γινει τα πραγματα προσπαθω να μαθω και αλλα...

 

 

οσο για τον αδερφο μουπε το εξης κορυφαιο....πολυ γλυψιμο πεφτει ουτε προισταμενος στο τμημα εγκρισης αναπηρικων συνταξεων του ΙΚΑ ναμουνα !!!

τωρα συνεχιζει την ειδικοτητα του επομενως την γλυτωσε !!!

Link to comment
Share on other sites

απο το αρθρο

 

Ενδιαφέρον είναι το στοιχείο ότι σχεδόν ένας στους 3 Ελληνες εργοδότες (ποσοστό 29%) αντιμετωπίζει δυσκολία στην κάλυψη διαθέσιμων θέσεων εργασίας. Το συγκεκριμένο ποσοστό, αν και μειωμένο κατά 8 μονάδες σε σχέση με πέρυσι, καταδεικνύει το σημαντικό έλλειμμα απαιτούμενων δεξιοτήτων που χαρακτηρίζει την ελληνική αγορά εργασίας, σύμφωνα με τις απόψεις των ίδιων των εργοδοτών.

 

Ειναι η μεγαλυτερη διαστρεβλωση. Ας δωσουν του μισθους του εξωτερικού και θα δουμε. Δεν γινεται να χρεωνουν τα διπλα απο τους εξω και να πληρωνουν το 1/10. Ημαρτον.

Link to comment
Share on other sites

απο το αρθρο

 

Ενδιαφέρον είναι το στοιχείο ότι σχεδόν ένας στους 3 Ελληνες εργοδότες (ποσοστό 29%) αντιμετωπίζει δυσκολία στην κάλυψη διαθέσιμων θέσεων εργασίας. Το συγκεκριμένο ποσοστό, αν και μειωμένο κατά 8 μονάδες σε σχέση με πέρυσι, καταδεικνύει το σημαντικό έλλειμμα απαιτούμενων δεξιοτήτων που χαρακτηρίζει την ελληνική αγορά εργασίας, σύμφωνα με τις απόψεις των ίδιων των εργοδοτών.

 

Άρθρο;;; Σοβαρά μιλάμε τώρα;;; Απίστευτο...Μας κοροϊδεύουν στα ίσα...

Link to comment
Share on other sites

Διπλωματουχοι,πτυχιουχοι ενωθειτε! Ουτως η αλλως δουλεια δεν υπαρχει για ολους. Ουτε και στο παρελθον υπηρχε. ΟΥΤΕ ΠΟΤΕ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ!!! Παλαιοτερα οι δουλειες ηταν περισσοτερες,οι μηχανικοι λιγοτεροι και καπως ηταν τα πραγματα πιο καλα.

Οπως λεει και ενας νομος του Μερφυ,"Χαμογελα, αυριο τα πραγματα θα ειναι χειροτερα!"

Τωρα seriously, εγω προσωπικα δεν προβλεπω να γινεται κατι καλυτερο. Δεν ειμαι οικονομολογος αλλα θα παραθεσω 2 στατιστικα στοιχεια. 4% υφεση για το 2010 και 2,1%(αν θυμαμαι καλα) υφεση για το 2011. Τι σημαιανει αυτο? Τα πραγματα φετος θυα ειναι χειροτερα απο περισυ(το βλεπουμε) και του χρονου θα ειναι ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΦΕΤΟΣ!(Υφεση και του χρονου). Τι σημαινει αυτο με απλα ελληνικα? Οτι οπως και να εχει θα πρεπει να το παρει κανεις αποφαση οτι αν δεν την παλευει τωρα, του χρονου θα αυτοκτονησει. Α, και ξεχασα και το καλυτερο, οι λεβεντες οι οικονομολογοι δεν μας εχουν αποκαλυψει για το 2012 τιποτα, γιατι μαλλον μεχρι τοτε θα εχουμε ψοφησει. Κουραγιο οπως ειπε και ο Ολι Ρεν. Α, και κατι τελευταιο, αν δεν υπαρχει δουλεια τι που θα γβεις εξω για δημοσιες σχεσεις τι που θα κατσεις στο γραφειο ενα και το αυτο. Σιγουρα οσο κιεισαι αυξανεις τι πιθανοτητες αλλα το μοτιβο ειναι αυτο που προανεφερα.

Link to comment
Share on other sites

4% υφεση για το 2010 και 2,1%(αν θυμαμαι καλα) υφεση για το 2011. Τι σημαιανει αυτο? Τα πραγματα φετος θυα ειναι χειροτερα απο περισυ(το βλεπουμε) και του χρονου θα ειναι ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΦΕΤΟΣ!(Υφεση και του χρονου).

 

Ναι, αλλά ο ρυθμός μεταβολής το 2011 θα είναι λιγότερο χειρότερα από φέτος ;)

 

Δεν θέλω απελπισία...

Link to comment
Share on other sites

Αν τα πραγματα ειναι χειροτερα απο φετος τι καθομαστε εδω?....με μισθο σερβιτορου πληρωνω το ΤΣΜΕΔΕ...δλδ τι θα κανω του χρονου?...και ντελιβερι τα βραδια?!

Link to comment
Share on other sites

To 2011 θα ειναι χρονια χειροτερη απο το 2010 και με λιγοτερο ποσοστο υφεσης.ΟΚ. Το σχολιο μου εγκειται σε ολους του κατσουφιασμενους,στεναχωρημενους,απογοητευμενους συναδελφους που θελουν να ξερουν που παμε. Δεν παμε καλα. Αυτο επισημαινω. Οχι απελπισια. ΡΕΑΛΙΣΜΟΣ. Ολο αυτο που γινεται εχει ως απωτερο σκοπο το ανοιγμα της οικονομικης και ταξικης ψαλιδας. Την εξαφανιση της μεσαιας ταξης. Ουτως η αλλως οι ιδιωτευοντες μηχανικοι παραδοσιακα απευθυνονται στη μεσαια και μικρομεσαια ταξη, που εχει στην Ελλαδα μικρη ιδιοκτησια. Στο εξωτερικο δεν υπαρχουν 200αρια οικοπεδα να χτιζονται,αυτο ειναι ανεκδοτο. Εμεις εφυηραμε την αντιπαροχη και δουλεψε καλα. Το παρτυ τελειωσε. Θα γινουν ανακαταταξεις. Ελπιζω ολοι να τα παμε καλα. Ψυχραιμια και υπομονη.

Link to comment
Share on other sites

Στο εξωτερικο δεν υπαρχουν 200αρια οικοπεδα να χτιζονται,αυτο ειναι ανεκδοτο.

 

εισαι λαθος αγαπητε φιλε. Και 200αρια και 50αρια οικοπεδα υπαρχουν και μαλιστα πολλα, γιατι δεν υπαρχει σε πολλες χωρες (ειδικα στα ιστορικα κεντρα) ελαχιστο εμβαδον και προσωπο για οικοδομησιμοτητα. Σε αμερικη, σε αγγλια, σε ιαπωνια, σε γαλλια, που εχω αμεση γνωση, γινονται ιδιωτικες κατοικιες σε οικοπεδακια κουφα τυπου εμβαδον 40 μετρα, προσωπο 5 και βαθος 8, με καλυψη 80% και 3 οροφους.

 

http://www.jebole.com/search/ultra+modern+house/page/3

 

http://www.arplus.com/6448/house-in-sakuragawa/

 

http://www.nhit-shis.org/contemporary-house-design-in-antwerp-by-britt-crepain-stefan-spaens/

 

http://housedesignnews.blogspot.com/2008/10/ijburg-house-amsterdam-by-marc-koehler.html

 

οφ τοπικ αλλα τεχνικο φορουμ ειμαστε, θα με συγχωρεσουν οι μοντς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι γίνεται Αθήνα αλλά βόρεια Ελλάδα τα πράγματα είναι άσχημα. Όσο για τις αγγελίες, είναι ελάχιστες, συνήθως αναδημοσιεύονται σε κάθε τεύχος απλά για να γεμίζουν οι σελίδες ( μου έχει τύχη να τηλ. και να μου λένε ότι είναι παλιές αγγελίες) και όλες οι άλλες είναι με 700 ευρώ χωρίς τσμεδε , με 10 ώρες δουλειάς ,

και είσαι και το παιδί για όλες τις δουλειές. Τα μαστόρια πιο πολλά παίρνουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.