Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπάρχουν δουλειές για μηχανικούς;


tektonas80

Recommended Posts

Μην ξεχνας οτι πολυ μπαινουν απο Τουρκια. Εαν τους ενταξεις κοινωνικα θα ερχονται και αλλοι.

Link to comment
Share on other sites

Πως είναι δυνατόν να εντάξουμε κοινωνικά τόσους αλλοδαπούς και κυρίως με αυτές τις συνθήκες οικονομίας που βιώνουμε, όταν τόσες δεκαετίες δεν έχουμε καταφέρει να εντάξουμε άλλους ελληνόφωνους πληθυσμούς πχ αθίγγανους, πομάκους κλπ με πολύ καλύτερες οικονομικές συνθήκες στο παρελθόν ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για κοινωνικη ενταξη διοτι εχει να κανει με πολλα θεματα επισης ειναι και θεμα ΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα!

Ανοίγω αυτό το θέμα μιας και η είσοδός μου στην αγορά εργασίας έγινε σε μια δύσκολη εποχή!

Μετά από 7μήνες αναζήτηση εργασίας δούλεψα για ένα χρόνο σε γραφείο μελετών-κατασκευών. Να μην αναφερθώ σε μισθό και φορολογική κάλυψη.

Τώρα ,λόγω κρίσης πάντα, βρέθηκα άνεργη ενώ ότι δημόσιο έργο έχω ματιάσει μήπως και προσληφθώ ή κάπου έχει κολλήσει και δεν προχωράει ή προβαίνει σε απολύσεις.

Για να μην πλατιάσω έκανα μια κίνηση για ελεύθερο αλλά δεν βλέπω φως...

Στην αθήνα κινείται τπτ? Έχω την εντύπωση ότι εκεί τα πράγματα είναι χειρότερα από την επαρχία! Επίσης, νομίζω ότι το χειρότερο σε αυτή την περίπτωση είναι οτι κάποια στιγμή η κρίση θα ξεπεραστεί ίσως, τα εφόδια όμως και οι γνώσεις πια θα είναι μετά από όλοι αυτή την απραγία?

Καμιά ιδέα για τρόπο κινητοποίησης?

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον το να είναι το εργατικό δυναμικό μιας χώρας κατά 2% αλλοδαποί (δεν νοίζω οι Έλληνες μετανάστες να ήταν περισσότεροι σε κάθε χώρα) έχει αμελητέες συνέπειες σε σχέση με την Ελλάδα όπου σε κάποιους κλάδους οι αλλοδαποί είναι πάνω από το 50% του εργατικού δυναμικού (εργάτες για χωράφια, κήπους, οικοδομή, "γραφεία συνοδών").

 

Ναι αλλα η Γερμανια δεν ειχε μονο Ελληνες μεταναστες. Το 50% που αναφερεσαι εγω θα το εβαζα 70% (προσωπικα σε μπετα/σιδερα Ελληνα δεν εχω δει!).

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ το 50% του συνολικού εργατικού δυναμικού, στην βιομηχανιία, στην οικοδομή και στον ιδιωτικό τομέα που κάνουν χειρονακτικές δουλειές.

 

Έχω δει Έλληνα στα μπετά και σε αντίστοιχες δουλειές. Δεν θυμάμαι αν ήμουν φοιτητής ή μαθητής τότε :wink: (χρόοονια πριν). Για να πω την αλήθεια στην επαρχία βρίσκει ακόμα κάποιος Έλληνες εργάτες, έστω και λίγους. Στις μεγάλες πόλεις με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ενταξει τα καλα συνεργεια δεν εχουν αλλοδαπους για σοβαρες δουλειες. Σιγα μην μαθουν την δουλεια σε ξενους. Ειδικα στη επισκευη.

Μάλλον συνάδελφε δεν ρίχνεις ματιές στην Χ.Ε.

"Τσιμεντο...γωνίες δαπέδων" (???)

"Ενισχυμένο ...γανάιτ" (όχι gunite???)

"Σο...φάδες, πλακάκια, ...μπανιέρες από αλλοδαπό μάστορα. Ενίσχυση κολωνών" (???)

και πάει λέγοντας

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Όχι δεν υπάρχουν δουλειές. Ή μάλλον υπάρχουν αλλά υπερκαλύπτονται από τα υπάρχοντα γραφεία και μηχανικούς και τα οποία ήδη αντιμετωπίζουν δυσκολίες. Ειδικά αν είσαι άνω των 30 πολύ δύσκολο να προσληφθείς σε εταιρία. Απολύουν έμπειρους για να πάρουν νέοπες με μισθούς-χαρτζιλίκια. Τουλάχιστον αυτό είναι το κλίμα στη Θεσσαλονίκη.

Βλέπε και

http://www.capital.gr/News.asp?id=1033653

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.