Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπάρχουν δουλειές για μηχανικούς;


tektonas80

Recommended Posts

προσπαθω να μαζεψω οτι δουλεια εχω ναχω τελειωσει μεχρι αρχες δεκεμβρη να κανω συνεχομενες διακοπες μετα....γιατι ειναι εκνευριστικο να αγχωνεσαι για μια αδεια μικρης εργασιας η για μια ραμπα για γκαραζ...

 

θα παιζει το τραγουδι συνεχομενα....καλοκαιρινες διακοπες , για παντααααααααααα....

 

παρτε και το λινκ να ειστε μεσα στο κλιμα σιγα σιγα

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εγω δουλευα Αγγλια σε κατασκευαστικη εταιρια υποσταθμων(Balfour Beatty). Δυστυχως εχασα την δουλεια μου οπως και πολλοι αλλοι graduates. 9 μηνες δουλευα. Δεν λεω εμαθα αρκετα πραγματα (υπολογισμος καλωδιων, συστηματα προστασιας στην πραξη οπως differential και impedance protection). Η συμβουλη μου ειναι πως ολα ειναι τοσο διαφορετικα απο οτι μας διδασκανε. Ακομα και τα λαθη στις γραμμες (Fault current) υπολογιζονται με προγραμματα που βασιζονται σε Newton Raphon kai Gaussian. Νουμερα βαζεις μονο και αυτο ηταν.

 

Eπισης μην πιστευετε σε οσα λενε στα sites τους οι ξενες εταιριες οπως τελειο training και τετοια. Υπηρξαν περιπτωσεις που εκανα διαφορες ερωτησεις και απαντησεις δεν ειχα.

 

Τωρα ειμαι Ελλαδα και δουλευω κανοντας διαφορες μελετες αλλα και παλι στελνω αιτησεις στο εξωτερικο. Μεχρι τωρα τιποτα. Ισως κανω να χαρτια μου για Αυστραλια. Δεν ξερω ακομα. Δεν ειμαι καθολου αισιοδοξος για το μελλον.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι βλέπω το thread μεταλάσσεται αργά αλλά σταθερά σε ιντερνετικό group therapy που λέμε τον πόνο μας , κάτι σαν τους ανώνυμους αλκοολικούς :D Άντε ας πω κ εγώ τότε : Από το Νοέμβριο που απολύθηκα από το στρατό ψάχνω δουλειά. Μια φορά κάθησα το Μάρτιο και μέτρησα γύρω στα 150 σταλθέντα CV με email. Αυτά που έδωσα αυτοπροσώπως σε τεχνικά γραφεία κλπ δεν θυμόμουν πόσα είναι. Μετά σταμάτησα να τα μετράω γιατί απογοητευόμουν και δε κάνει να αρρωστήσω με την καρδιά μου νέο παιδί.

Σε κάθε συνέντευξη που πήγα είδα έναν ολόκληρο στρατό να περιμένει. Για γέλια και για κλάματα. Αυτά. Τι πιστεύετε, υπάρχουν δουλειές για μηχανικούς? To άλλο με τον Τοτό το ξέρετε συνάδελφοι?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε theo29. Με ενδιαφέρει η γνώμη σου για το παρακάτω άρθρο:

http://www.vde.com/de/verband/pressecenter/pressemeldungen/fach-und-wirtschaftspresse/seiten/2010-62.aspx

Πάτα στο google να στο μεταφράσει στα Αγγλικά ή τα Ελληνικά αν δε γνωρίζεις Γερμανικά.

Με απλά λόγια λέει ότι η ζήτηση ΗΜΜΥτων στη Γερμανία τα επόμενα χρόνια θα είναι μεγάλη αφού αργά η γρήγορα αυτή η χώρα βαδίζει στην 100% ηλεκτρική κοινωνία.

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι αν υπαρχει μηχανικός και ειδικά νέος που αυτό το καιρό βρήκε νέα δουλειά και με τι απολαβές.....

Link to comment
Share on other sites

να'στε καλά βρε παιδιά!!!

μου ανεβάσατε το ηθικό...

εγώ ετοιμάζομαι να ανοίξω γραφείο με ένα πρόγραμμα του οαεδ, αφου το να δουλέψω σαν υπάλληλος είναι βέβαιο πως αποτελεί όνειρο απατηλό...αλλά με αυτά που βλέπω να γράφεται λέω να το καθυστερήσω...

 

πλήρης απογοήτευση!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.