Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόστος άδειας μικρής κλίμακας


Recommended Posts

Τα χρήματα που αναφέρονται είναι μακράν εξωπραγματικά. Δεν ξέρω πως σας το σκέφτεστε το θέμα ή ποιος νόμος θεωρείτε ότι σας καλύπτει και δεν με αφορά η εκάστοτε ερμηνεία. Εδώ ο κόσμος καίγεται και εσείς ζητάτε 5500€ για μια μικρής κλίμακας. Εγώ λέω να κοστολογούμε και να μετράμε όλοι μας καλύτερα την εργασία μας. Προσοχή όχι υπερκοστολόγηση μα ούτε και υποκοστολόγηση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ να πω πως δεν είδα ότι μιλάει για εντός σχεδίου περίφραξη, η οποία βεβαίως απαιτεί κανονική άδεια.

Όπως επίσης συμφωνώ με τον nikmmech, αν είναι να λέμε εδώ μέσα ότι ο τάδε μηχανικός πήρε πολλά, ε τότε να το κλείσουμε το μαγαζί...

Όσα θέλει παίρνει, αρκεί να είναι πάνω από την ελάχιστη θεσμοθετημένη αμοιβή....

 

υ.γ. Πριν από 2-3 χρόνια, υπήρχε ένα πρόγραμμα για ανακατασκευή όψεων πέτρινων κτηρίων που το διαχειρίζονταν η ΑΝ.ΕΛ.ΚΙΣ (φαντάζομαι την ξέρεις συν. mousoulis). Η Υπηρεσία που έδινε την επιδότηση απαιτούσε οικοδομική άδεια (κανονική ή μικρής κλίμακας) όπως και η ελάχιστη αμοιβή μηχανικού που δέχονταν ήταν 1500€ και απαιτούσε και ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Τα χρήματα που αναφέρονται είναι μακράν εξωπραγματικά. Δεν ξέρω πως σας το σκέφτεστε το θέμα ή ποιος νόμος θεωρείτε ότι σας καλύπτει και δεν με αφορά η εκάστοτε ερμηνεία. Εδώ ο κόσμος καίγεται και εσείς ζητάτε 5500€ για μια μικρής κλίμακας. Εγώ λέω να κοστολογούμε και να μετράμε όλοι μας καλύτερα την εργασία μας. Προσοχή όχι υπερκοστολόγηση μα ούτε και υποκοστολόγηση.

 

Ο κόσμος δεν θα καίγονταν αν σε αυτήν την καταραμένη χώρα υπήρχε η ελάχιστη αξιοπρέπεια για το κάθε επάγγελμα (οπότε θα υπήρχε και αξιοπρέπεια στο κράτος κλπ κλπ). Αξιοπρέπεια όμως δεν υπάρχει όταν η οποιαδήποτε μελέτη πηγαίνει με το κιλό και όχι με τον πραγματικό χρόνο εργασίας. Γιατί αν πιάσω και χρεώσω εργατοώρες μηχανικού για την μικρής κλίμακας τότε οι αμοιβές του TheoTDM θα είναι γελοίες μπροστά στις δικές μου. Ξεκίνα να κάνεις μικρής κλίμακας για περίφραξη και αν δεν φας 1 μήνα για να βγάλεις άκρη με τις διαφορές ανάμεσα στο κτηματολόγιο και το συμβόλαιο εμένα να με φτύσεις. Και όλα αυτά σου τα λέει ένας ΤΕ μηχανικός που κατά τα άλλα δεν αναγνωρίζεται ως μηχανικός από το ΤΕΕ. Μην υποβιβάζετε την ποιότητα και το πνεύμα της δουλειάς σας.

Link to comment
Share on other sites

Τα χρήματα που αναφέρονται είναι μακράν εξωπραγματικά. Δεν ξέρω πως σας το σκέφτεστε το θέμα ή ποιος νόμος θεωρείτε ότι σας καλύπτει και δεν με αφορά η εκάστοτε ερμηνεία. Εδώ ο κόσμος καίγεται και εσείς ζητάτε 5500€ για μια μικρής κλίμακας. Εγώ λέω να κοστολογούμε και να μετράμε όλοι μας καλύτερα την εργασία μας. Προσοχή όχι υπερκοστολόγηση μα ούτε και υποκοστολόγηση.

 

1) Δεν ξέρω τι κάνετε Λάρισα και πέριξ αλλά εδώ Αθήνα εφαρμόζουμε νόμους όταν θέλουμε να βγάλουμε την ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΘΕΣΠΙΣΜΕΝΗ αμοιβή. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση είσαι παράνομος κατά φορολογικό νόμο, πειθαρχικό ΤΕΕ και αντιδεοντολογικό.

 

2) Δε δέχομαι νουθεσίες και υποδείξεις πως και τι θα κάνω και αν κοστολογώ και αν μετράω τη δουλειά μου.

 

3) Επειδή θα περάσει πολεοδομία και θα πρέπει να ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΩΘΕΙ μηχανικός τις ελάχιστες μπορείς να μου πεις πως εσύ θα κοστολογούσες και πως θα πληρωνόσουν. Σκέψου τι θα πεις.

 

Συναδελφικά σου λέω πως την κρίση την έχω ΧΕΣΜΕΝΗ και δεν τη αθροίζω με τη δουλειά μου όπως δεν κάνει κανείς. Όποιος τα έκανε να πάει να πληρώσει.

Αυτά περί κρίσης αδελφέ πάνε πέσ' τα στο Μαρινόπουλο και στο Βασιλόπουλο που πουλάνε είδη 1ης ανάγκης. όχι σε μηχανικούς.

 

Btw είμουν στη Γεράνεια (έξω από Σαραντάπορο) το Πάσχα στα γερόντια της γυναίκας.

Βάλανε θέρμανση σε ισόγειο 80μ2, με λέβητα αγνώστου πατρός, πλαστική δεξαμενή στα 15εκ. από λέβητα στον ίδιο χώρο και σώματα αγνώστου μητρός, 6 κομμάτια.

Χωρίς μελέτες, άδεια και χωρίς ΑΠΥ και ΧΩΡΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ο συνάδελφος (που αναλαμβάνει όλη την περιοχή ) και βάζει θέρμανση στα γερόντια που απόμειναν εκεί κόβει λέει ταρίφα 3.500 €. Είτε 50μ2 είτε 80μ2. ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ !!!!!!!!!!

 

Το βλέπω και το κοινωνικό πρόσωπο της επαρχίας λοιπόν.

Και τις νουθεσίες και τις συστάσεις περί κρίσης και κοστολόγησης συνάδελφε στις δουλείες σου είσαι ελεύθερος να το κάνεις και να διαμαρτυρηθείς κιόλας για την κρίση.

Σε επαγγελματία όπως που παρέχει υπηρεσίες και ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΑΚΟΠΛΗΡΩΜΕΝΕΣ μην τα λες.

 

 

ps: και επειδή είσαι βλέπω νέος συνάδελφος.....πάρ' το αλλιώς.

 

Συναδελφικά πάντα

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Προχτές ζήτησα από υδραυλικό την υπεύθυνη δήλωση που συντάσσουν για θεώρηση από την πολεοδομία της άδειας.

Μου είπε πως το σωματείο τους για να θεωρήσει την δήλωση, θέλει να έχει κοπεί απόδειξη 800€.

Ξέρετε τι εργασία έκανε? Πέρασε μια βρύση. Από την παροχή του Δήμου, 10μ μέσα και κατακόρυφο με μία vol-val. Ναι, μόνο μια βρύση και το σωματείο ζητάει 800€ απόδειξη......

Link to comment
Share on other sites

erling μα σε παρακαλώ τώρα. Ξέρεις τί ποιότητα έχει η εργασία ενός υδραυλικού; Τί ευθύνες; 800 ευρώ μόνο; Πφφφ τσάμπα πράμα. Τί σαν τις άδειες μικρής κλίμακας όπου πετάς ένα τοπογραφικό και 2 φωτογραφίες στην Πολεοδομία και καθάρισες;

Link to comment
Share on other sites

Το πόσο εφαρμόζονται οι νόμοι εκεί στην Αθήνα ειναι πασίγνωστο και δεν νομίζω πως πρέπει να ασχοληθώ με την κάθε βαρύγδουπη δήλωση που μπορεί να κάνει ο καθένας. Δόξα το θεό σε αυτή τη χώρα όλοι όσοι έχουν γλώσσα κάθε τρεις και λίγο δηλώνουν διάφορα, το θέμα είναι τι από όλα αυτά το κάνουν πράξη. Το ότι πριν από μερικά χρόνια βγήκε αυτή η επιδότηση και η ΑΝ.ΕΛ.ΚΙΣ. κοστολόγησε την άδεια τόσο δεν σημαίνει τίποτα για το πραγματικό κόστος της, που μπορεί να είναι από πολύ μικρότερο, εώς και πολύ μεγαλύτερο σε πολύ μπλεγμένη περίπτωση. Το νεαρό της ηλικίας μου δεν αφαιρεί μα ούτε και προσδίδει κύρος και βαρύτητα στις απόψεις μου. Όσον αφορά την στροφή που μου προτείνει ο TheoTDM900 ίσως και να χρειάζεται, αλλά τουλάχιστον εγώ προσπαθώ κάθε μέρα να βελτιώνω τις ατέλειες μου και δεν διεκδικώ το αλάνθαστο. Όταν είπα ότι η χώρα καίγεται δεν μίλησα για την οικονομική κρίση, αλλά για την οικονομική κατάσταση στην οποία βρίσκεται το κράτος μας και για την οποία φταίνε κυρίως η μεγαλύτερες γενιές οι οποίες μας έφεραν σε αυτήν την κατάσταση, τα λάθη των οποίων πρεπεί να πληρώσουμε εμείς και οι οποίες πρέπει να "το πάρουν αλλιώς". Κεφαλαία δεν χρησιμοποιώ γιατί δεν θεωρώ εσάς ηλίθιους, ότι γράφω μπορείτε να το δείτε και με μικρά δεν χρειάζεται να το "φωνάξω" για να το καταλάβετε. Και τέλος την τελευταία φορά που έβγαλα εγώ μικρής κλίμακας δεν μου ζήτησε κανείς στην πολεοδομία αμοιβές.

 

Υ.Γ. Φίλε erling πες μας κι εσύ ποιος είσαι, δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος να κρύβεις την ταυτότητα σου ή να βάζεις τοποθεσία Ελλάδα.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

(1) ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ

 

Δεν μας είπες τι θα πληρωνόσουν όμως.

Επι της ουσίας δλδ τπτ.

 

 

(2) Και δεν διεκδικεί κανείς το αλάνθαστο επί κάποιου θέματος που είναι δεδομένο.

 

Ελάχιστη αμοιβή Χ2 + τοπογραφικό.

ΤΟΣΟ ΟΡΙΖΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ. ΓΙΑ ΠΕΡΙΦΡΑΞΗ ΕΝΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ.

 

Αυτό είναι. Ή αυτό ή τίποτα.

 

(3) το internet έχει nicknames. Το να μπαίνεις με το επίθετό σου μαγκιά σου. Αλλά μην ζητάς από κανέναν δημοσίως ή μην εκθέτεις κανέναν δημοσίως αν ο ίδιος δεν το έχει πράξει αυτοβούλως, κοινοποιώντας τα πλήρη στοιχεία του. Ακόμα και να γνωρίζεις κάποιον τον αποκαλείς με το νίκ του και όχι με το πραγματικό όνομα.

Το να τον καλείς λοιπόν να μας πει επίθετο είναι λάθος.

 

Απάντα στο (1) αν θες.

 

 

ps: Η δουλειά του μηχανικού έχει δεδομένα, νόμους, λύσεις, απαντήσεις και όχι ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ.

 

Καλή τύχη συνάδελφε σε ότι κάνεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.