Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόστος άδειας μικρής κλίμακας


Recommended Posts

@mag μικρης κλιμακας για περιφραξη εντος σχεδιου δεν μπορεις να βγαλεις. Αν πας μια βολτα απο τη πολεοδομια και παρεις την αιτηση για μικρης κλιμακας θα δεις οτι απο πισω εχει 18 περιπτωσεις που ισχυει η μικρης κλιμακας.

 

Επειδη μας μπερδεψες, πες μας τελικα τι ισχυει.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες σκέψεις γιατί βλέπω ότι κάποιοι γράφουν πριν σκεφτούν ή χωρίς να γνωρίζουν.

Ο άνθρωπος μίλησε για άδεια ΕΝΤΟΣ σχεδίου. Προσπαθούμε να του εξηγήσουμε ότι ΕΝΤΟΣ σχεδίου ΔΕΝ επιτρέπεται μικρής κλίμακας αλλά υποχρεωτικά Άδεια Περίφραξης και συνεπώς ελάχιστη αμοιβή μελέτης-επίβλεψης, τοπογραφικό, ΙΚΑ (πιν.3) και φορολογικά αδείας.

Απλά πράγματα.

Τώρα το αν είναι πολλά ή λίγα, άλλο θέμα.Μήπως ξέρουμε το μέγεθος του οικοπέδου? μήπως ξέρουμε την εμπορική του αξία? μήπως ξέρουμε άν υπάρχουν όμορα κτίσματα και άρα μπορεί να χρειάζεται και αντιστήριξη και συνεπώς και ΣΤΑΤΙΚΗ μελέτη εκτός απο όλα τα άλλα?

Αυτά έπρεπε να τα ξέρετε κύριοι 'συνάδελφοι' πριν δημιουργήσετε σε ένα δημόσιο φορουμ την εντύπωση σε έναν ανυποψίαστο άνθρωπο ότι οι μηχανικοί είμαστε λαμόγια αρπάχτρες που κλέβουμε τον κόσμο.

 

Επίσης, μην κρίνετε εξ ιδίων τα αλλότρια. Αν κάποιος δουλεύει σε μικρή πόλη και πάει με τα πόδια απο Πολεοδομία-ΙΚΑ-εφορία σε 1 λεπτό και δεν κάθεται σε καμία ουρά και επειδή βγαίνουν 10 άδειες το μήνα θεωρεί ότι η δουλειά της διεκεραίωσης είναι απλή, ας έρθει και σε καμιά άλλη πολη να δεί γιατί κόστος μιλάμε σε χαμένες ώρες μετακινήσεων, αναμονή σε ουρές κτλ

Έλεος πια.

Link to comment
Share on other sites

banksoboy και εγώ σε μικρή πόλη μένω και όντως το να πάω μια βόλτα από την Πολεοδομία δεν μου παίρνει περισσότερο από 15 λεπτά, όμως αυτό δεν σημαίνει ότι θα καταστρατηγήσω ένα κάρο νόμους και εγκυκλίους. Πρέπει επιτέλους να καταλάβουμε ότι η άσκηση του επαγγέλματος του μηχανικού περικλείει αστικές και ποινικές ευθύνες, τις οποίες αναλαμβάνουμε με την υπογραφή του οποιουδήποτε σχεδίου, είτε πρόκειται για ένα απλό σκαρίφημα είτε για αρχιτεκτονικά-στατικά ουρανοξύστη. Έχοντας αυτό ως βάση έχουν βγει και όλοι αυτοί οι κανονισμοί περί ελαχίστων αμοιβών. Σημειωτέον δε ότι οι ευθύνες μας δεν παραγράφονται ποτέ (νομίζω ότι η νομοθεσία λέει ότι ως χρόνος τέλεσης του αδικήματος θεωρείται αυτόν κατά τον οποίο διαπιστώθηκε η αξιόποινος πράξη). Οπότε κοστολογήσεις του τύπου "Χ εργατοώρες * Υ ημερομίσθιο=Ζ αμοιβή" καλύτερα να χρησιμοποιούνται για σύνταξη προϋπολογισμού κατασκευών και όχι για αμοιβές μηχανικού. Είναι δυνατόν ποτέ να πεις πχ στον καρδιοχειρούργο "η εγχείρηση κράτησε 3 ώρες πάρε 180 ευρώ γιατί έτσι τα βγάζει το ΙΚΑ"; Μην τρελαθούμε τελείως.

 

musulis πάρε και ένα πραγματικό περιστατικό: αυτό τον καιρό μου ήρθε ένας για περίφραξη εντός σχεδίου. Ο εν λόγω πελάτης έχει αντιδικία με τον γείτονα σχετικά με τα όρια των οικοπέδων τους. Εγώ σου λέω άντε και βγάζω την άδεια με το δικό σου σκεπτικό: παίρνω το κτηματολόγιο και εφαρμόζω τα όρια που αυτό υποδεικνύει. Ποιός μου διασφαλίζει ότι ο γείτονας δεν θα κάνει μήνυση κατά παντός υπευθύνου για αποζημίωση επειδή μειώνεται η περιουσία του κατά Χ τετραγωνικά που αντιστοιχούν σε Υ ευρώ; Η φάση είναι ότι στο δικαστήριο θα βρεθούμε κατηγορούμενοι και εγώ και ο ιδιοκτήτης ΑΛΛΑ ο ιδιοκτήτης θα πει "Εγώ δεν ξέρω τίποτα. Εγώ ανέθεσα την δουλειά στον μηχανικό και αυτός έκανε ό,τι έκανε." Αν δικαιωθεί ο ενάγων τότε εγώ θα κληθώ να πληρώσω την αποζημίωση και μόνον εγώ. Αξίζει όλη αυτή η ταλαιπωρία για 300 ευρώ που θα πάρω αν ακολουθήσω την λογική σου;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω σε τι αναφέρεστε συνάδελφοι αλλά εγώ διαβάζω περίφραξη εντός σχεδίου.

 

Κανονική άδεια και άντε γειά.

 

Αυτά για τα προ 55 δεν κατάλαβα.:rolleyes:

 

Έχεις δίκιο, για εντός σχεδίου περίφραξη μιλάμε για κανονική άδεια με τις ελάχιστες αμοιβές όπως τις ανέφερες.

Εγώ μιλάω για το κόστος έκδοσης άδειας μικρής κλίμακας (η οποία δεν καλύπτει τη συγκεκριμένη περίπτωση).

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΠΕΦΤΩ ΠΟΤΕ ΕΞΩ.-

 

Νομίζω ότι τα κεφαλαία δεν είναι απαραίτητα στο επίπεδο της κουβέντας που κάνουμε.

Εξάλλου σου εξήγησα ότι δεν μιλάω για το κόστος κανονικής άδειας (για τις ελάχιστες επαναλαμβάνω ότι έχεις δίκιο) αλλά μόνο και το κόστος άδειας μικρής κλίμακας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

banksoboy και εγώ σε μικρή πόλη μένω και όντως το να πάω μια βόλτα από την Πολεοδομία δεν μου παίρνει περισσότερο από 15 λεπτά, όμως αυτό δεν σημαίνει ότι θα καταστρατηγήσω ένα κάρο νόμους και εγκυκλίους. Πρέπει επιτέλους να καταλάβουμε ότι η άσκηση του επαγγέλματος του μηχανικού περικλείει αστικές και ποινικές ευθύνες, τις οποίες αναλαμβάνουμε με την υπογραφή του οποιουδήποτε σχεδίου, είτε πρόκειται για ένα απλό σκαρίφημα είτε για αρχιτεκτονικά-στατικά ουρανοξύστη. Έχοντας αυτό ως βάση έχουν βγει και όλοι αυτοί οι κανονισμοί περί ελαχίστων αμοιβών. Σημειωτέον δε ότι οι ευθύνες μας δεν παραγράφονται ποτέ (νομίζω ότι η νομοθεσία λέει ότι ως χρόνος τέλεσης του αδικήματος θεωρείται αυτόν κατά τον οποίο διαπιστώθηκε η αξιόποινος πράξη). Οπότε κοστολογήσεις του τύπου "Χ εργατοώρες * Υ ημερομίσθιο=Ζ αμοιβή" καλύτερα να χρησιμοποιούνται για σύνταξη προϋπολογισμού κατασκευών και όχι για αμοιβές μηχανικού. Είναι δυνατόν ποτέ να πεις πχ στον καρδιοχειρούργο "η εγχείρηση κράτησε 3 ώρες πάρε 180 ευρώ γιατί έτσι τα βγάζει το ΙΚΑ"; Μην τρελαθούμε τελείως.

Αυτό ακριβώς εννοούσα αλλά μάλλον δεν βγήκε έτσι. Προσωπικά - λαμβάνοντας υπόψιν τις ευθύνες, την ταλαιπωρία, τα κόστη συντήρησης γραφείου και πλέον και την εφορία- θεωρώ την ελάχιστη αμοιβή αυτό ακριβώς, ελάχιστη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι για μικρής κλίμακας,σε φίλους συναδέλφου μηχανικού που μου σύστησε σε 2 ξεχωριστές περιπτώσεις,ζήτησα φιλική τιμή (και τους το τόνισα ότι είναι φιλική λόγω του κοινού μας φίλου) 500 ευρώ και οι ΞΕΦΤΙΛΕΣ αρνήθηκαν και στα 2 περιστατικά διότι τους φάνηκε υπερβολικό το ποσό,παρόλο που τους εξήγησα τα παρακάτω.

 

5 ημέρες τρέξιμο κατ' ελάχιστο η μικρής κλίμακας εδώ Αθήνα.100 ευρώ/ημέρα για απασχόληση freelancer μηχανικού,δηλαδή κάτω από ανειδίκευτο εργάτη με 6 τριετίες (μην ξεχνάτε μεροκάματο+ΙΚΑ) και τους φάνηκαν πολλά.

 

ΡΕ ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΤΕΛΕΙΩΣ mousoulis?

 

Από εδώ και στο εξής ούτε φιλικές τιμές ούτε τίποτα.

2.000 ευρώ και όποιος γουστάρει,ειδάλλως ας πάει να τη βγάλει μόνος του αφού είναι εξυπνάκιας.Σε περίπτωση καταγγελίας σε αυτούς για υπέρβαση αν τη βγάλουν μόνοι τους και με καλέσουν,5.000 με το καλημέρα.

Link to comment
Share on other sites

TheoTDM900 +1000

 

Αγαπητη Mag, οπως ξοδεψες χρονο για να τηλεφωνεις στις διαφορες πολεοδομιες Αγ. Παρ. / Αθ. και αλλες, ξοδεψε λιγο απο την ωρα σου και επισκεψου εναν μηχανικο της περιοχης σου για να μαθεις ακριβως τι χρειαζεται.

Μικρης Κλιμακας σε εντος σχεδιου απλα ξεχνα το.

Link to comment
Share on other sites

...Εγώ μιλάω για το κόστος έκδοσης άδειας μικρής κλίμακας ...

 

Τι εννοείς με αυτό συνάδελφε? Κατά μια έννοια και η έκδοση οικοδομικής άδειας μηδενικό κόστος έχει. Οι μελέτες εμπεριέχουν αμοιβές.

Link to comment
Share on other sites

η περίφραξη δε θέλει τοπογρφικο;

το τοπογραφικό και οι φωτογραφίες δε θέλουν σφραγίδα;

 

άμα σφραγίσει ο ιδιοκτήτης η άδεια μικρής κλίμακας είναι δωρεαν

άμα σφραγιζει μηχανκός όσο γουστάρει

 

αμα δεν αρέσει του ιδιοκτήτη πληρώνει την επίσκεψη 100ευρώ στο μηχανικό

και πάει σε άλλο μηχανικό για νέα προσφορά που του ξαναπληρώνει επίσκεψη

 

επίσκεψη και 100στάρικο ΠΛΕΟΝ > να δω πόσους μηχανικούς αντέχει η τσέπη του να γυρίσει

 

όπως στους γιατρούς και τους δικηγόρους

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.