Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόστος άδειας μικρής κλίμακας


Recommended Posts

Νομίζω ότι τα κεφαλαία δεν είναι απαραίτητα στο επίπεδο της κουβέντας που κάνουμε.

Εξάλλου σου εξήγησα ότι δεν μιλάω για το κόστος κανονικής άδειας (για τις ελάχιστες επαναλαμβάνω ότι έχεις δίκιο) αλλά μόνο και το κόστος άδειας μικρής κλίμακας.

 

Με συγχωρείς. Δεν το έκανα τόσο για φωνή όσο για έμφαση.

 

Τα σέβη μου.8-)

Link to comment
Share on other sites

μυρι μακαρι να λεγαμε καποιες αμοιβες κατωτατες και να της τηρουσαμε....

 

μικρης κλιμακας...

αυτοψιασ...

παρασταση σε δικη....

τεχνικη εκθεση για εσπα...

τεχνικη εκθεση για ενσταση σε καταγραφη απο πολεοδομια παρανομιων...

ποσο παει η σφραγιδα μας κατωτατα

 

και πολλα άλλα ....

 

100 ευρω? βγηκε 115 ναταφησω η να κόψω ?

αχαχ

Link to comment
Share on other sites

300 ευρώ είναι η απάντηση στο (1) καθότι ήταν μια αντικαστάση κεραμιδίων και μου πήρε 1 ώρα ενασχόληση και 2 επισκέψεις στην πολεοδομία. Φυσικά δεν είχε έλεγχο αμοιβών κλπ. Θεώρησα λοιπόν κοροιδία να του πω κάτι περισσότερο. Σε άλλη περίπτωση που θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα προφανώς και μπορεί να ήταν πολύ διαφορετικό το κόστος, αλλά πάλι 5500 δεν θα ήταν ποτέ. Όσον αφορά το επώνυμό μου δεν έχω να κρύψω τίποτα για αυτό και δεν κρύβομαι πίσω από Nicknames. Έχω το θάρρος της γνώμης μου και δέχομαι κάθε κριτική. Φυσικά ξέροντας ποιος είμαι μπορεί ο καθένας να μου πει ότι θέλει όπου και να με συναντήσει, και δεν φοβάμαι να ανοίξω συζήτηση και κατ ιδίαν, και όχι μόνο πίσω από την ασφάλεια του απρόσωπου υπολογιστή. Ωραία τα λέτε αλλά μήπως τα κάνετε διαφορετικά στην πραγματική ζωή? Και στο κάτω κάτω δυσκόλεύομαι να δεχτώ υποδείξεις από τους κύριους υπεύθυνους για την κατάσταση της χώρας και όλα τα βάσανα που θα τραβήξουμε εμείς επειδή εσείς καλοπερνούσατε.

Link to comment
Share on other sites

Και στο κάτω κάτω δυσκόλεύομαι να δεχτώ υποδείξεις από τους κύριους υπεύθυνους για την κατάσταση της χώρας και όλα τα βάσανα που θα τραβήξουμε εμείς επειδή εσείς καλοπερνούσατε.

 

Μπορείς να μας εξηγήσεις τι εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

μουσουλις,,,,

 

ΑΠΥ εκοψες?

 

δλδ πηρες .....250 και τα υπολοιπα 50 φπα

απο τα οποια 250 φυσιολογικα θα σου παρει 50 η εφορια σαν φορο?

 

δλδ σου μεινανε 200 ?

 

 

υ.γ δωσε χαιρετισματα στον μιχο !!

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί ότι είναι εξοργισμένος όπως κι εγώ με τους ηλικίας 40+ κατ εξοχήν ασυνείδητους Έλληνες που προκάλεσαν ήδη άσχημους οιωνούς για τα επόμενα 50 χρόνια λόγω του αξεπέραστου ραγιαδισμού τους στη γενιά μου. Αυτό εννοεί. Μη χρησιμοποιείτε την ηλικία για επιχείρημα κάποιοι... μοιάζει με καταφύγιο της αποτυχίας σας.

 

 

 

Μπορείς να μας εξηγήσεις τι εννοείς?
Link to comment
Share on other sites

αν δεν το παρουμε αποφαση οτι ΟΛΟΙ εχουμε μεριδιο ευθυνης δεν θαλλαξει ποτε τιποτα...

 

ο πατερας και η μανα του καθενος ηθελε να μπουνε τα παιδια στο δημοσιο....

οι νεοι ολοι θελανε να μπουνε στο δημοσιο.....250 ευρω σταζε για 2 χρονια μπας και γινεις μονιμος.....

οι περισσοτεροι συζηταγανε ποσα κερδισανε με μετοχες και ποσα κλεβουνε απο εφορια....

 

παντα ο γειτονας φταει στην ελλαδα ποτε εμεις

Link to comment
Share on other sites

Και στο κάτω κάτω δυσκόλεύομαι να δεχτώ υποδείξεις από τους κύριους υπεύθυνους για την κατάσταση της χώρας και όλα τα βάσανα που θα τραβήξουμε εμείς επειδή εσείς καλοπερνούσατε.

 

Έχεις καταλάβει ότι τόση ώρα προσπαθούμε να σου εξηγήσουμε ότι το κόστος είναι 5500 ευρώ ΟΧΙ για άδεια μικρής κλίμακας αλλά για ΚΑΝΟΝΙΚΗ άδεια περίφραξής??? Και αυτό επειδή σε εντός σχεδίου δεν επιτρέπεται μικρής κλίμακας για περίφραξη??

Αν το έχεις καταλάβει γιατί συνεχίζεις να υποστηρίζεις ότι το κόστος είναι υπερβολικό αφού ξέρεις ότι είναι το ελάχιστο?

Αν δεν το έχεις καταλάβει τότε καλά θα κάνεις να διαβάσεις λίγο τη νομοθεσία και να επανέλθεις-αυτό ισχύει για όλους μας, αφού εδώ δεν είναι καφενείο αλλά φόρουμ επιστημόνων.

Όσο για το σχόλιο σου περί υπευθύνων καλοπερασάκηδων κτλ κτλ αδυνατώ να πιστέψω ότι οι υπεύθυνοι για την κατάντια της χώρας κάθονται και ασχολούνται με άδειες περίφραξης, μικρής κλίμακας και τέτοια μεγαλεπήβολα projects.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα διάβασα και τα κατάλαβα αλλά για άνοιξε λίγο τα μάτια σου και διάβασε τον τίτλο του θέματος, "κόστος άδειας μικρής κλίμακας"!!! Τώρα το ότι δεν γίνεται με μικρής κλίμακας αυτό που ρώτησε η κοπέλα το έχω καταλάβει και το ξέρω, αλλά εγώ μιλάω για μικρής κλίμακας, και αν δεν κατάλαβες καλά εδώ συζητάμε για μικρής κλίμακας, αλλά εσείς επιμένετε να λέτε για έλεγχο αμοιβών και ελάχιστες αμοιβές και νόμους ενώ ο τίτλος λέει μικρής κλίμακας. Συμφωνώ ως προς όλα αυτά που λέτε για νόμους και αμοιβές, αλλά για κανονική οικοδομική άδεια. Όσον αφορά την ερώτηση του georgecv, απάντησε πολύ όμορφα και συνοπτικά ο pv-t solar. Φυσικά και φταίμε όλοι μας και όχι μόνο ο γείτονας, αλλά ο καθένας μας έχει συγκεκριμένο μερίδιο ευθύνης, το δικό μου μερίδιο και κάθε άλλου νεοεισελθόντα στον επαγγελματικό στίβο δεν μπορεί να είναι ίδιο με αυτό κάποιου που έχει 15+ χρόνια που συναλλάσεται με το ελληνικό δημόσιο σε επαγγελματικό επίπεδο, με ότι περιλαμβάνει αυτό. Επίσης banskoboy πρέπει επιτέλους να καταλάβουμε όλοι μας πως δεν φταίει μόνο ο έχων τα πολλά, αλλά και ο έχων λίγα ή και μη έχων καθώς όπου το έβρισκε το ελληνικό δημόσιο το κατέκλεβε, άλλος περισσότερο (ο έχων τα πολλά) και άλλος λιγότερο. Πάντως η νοοτροπία είναι ακριβώς ίδια!

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα ακομα δεν μας ειπες ΑΠΥ εκοψες?

 

γιατι εγω ζηταω 500 κομπλε με απυ παντα...

δλδ 400 +100 φπα και απο 400 τα 80 φορο.....καθαριζω 320....

 

 

εσυ με 300 εκοψες ? αποτι ΔΕΝ λες δεν εκοψες.....

 

γιατι καταλαβαινεις συναδελφε οτι αν δει ενας ιδιωτης οτι εγω χρεωνω 500 και εσυ 300 εχει διαφορα.....και για να ξερουμε οταν κανουμε κρισεις για συναδελφους αν χρεωνουν πολλα η λιγα οτι μιλαμε επι της ιδιας βασης !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.