Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έλεγχος επάρκειας τοιχωμάτων


 

Recommended Posts

Γιατί γενικά είναι καλό. Φυσικά ο τελευταίος όροφος δεν "παθαίνει" εύκολα... Αλλά αν μιλάμε 5m³ παραπάνω μπετό, δεν αξίζει τον κόπο η οικονομία. Έπειτα, όπως ξανά 'γραψα, η κατάργηση κάποιου τοιχώματος σημαίνει αύξηση του ανοίγματος σε κάποια δοκό, γεγονός που μπορεί να δημιουργεί πρόβλημα...

Τέλος, συνήθως σε μονοκατοικίες, βγαίνουν συχνά "αναγκαστικά" τοιχεία λόγω κάποιων αρχιτεκτονικών απαιτήσεων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 343
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ προσπαθώ να ακολουθώ την "λογική της κανονικότητας είτε σε κάτοψη είτε καθ'ύψος.

Οποιαδήποτε διαφοροποίηση καθ'ύψος των διαστάσεων και των θέσεων των στοιχείων του χωρικού πλαισίου, δημιουργεί "προβλήματα" στον φορέα.

Βέβαια από την στιγμή που ο φορέας έχει υπολογισθεί σωστά τότε δεν θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα από την στιγμή που θα γίνει σωστή εφαρμογή της μελέτης.

Αυτά είναι προσωπικές θέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Οκ ρε παιδιά. Το θέμα είναι μην πάει ένας "ξύπνιος" και πει στον ιδιοκτήτη ότι ο μηχανικός ρίχνει τσάμπα μπετά αφού δεν χρειάζονται οι "τοιχιάρες" στον άνω όροφο.

 

Αλλά άποψη μου είναι ότι η διαφορά στα κόστη είναι μικρή και η συμπεριφορά του κτιρίου πιο ορθολογική. Αν και πια και το "χιλιάρικο" (5μ3) μετράει.

 

Και εγώ υπέρ της συνέχειας των τοιχωμάτων προς τα πάνω είμαι.

Link to comment
Share on other sites

...Το θέμα είναι μην πάει ένας "ξύπνιος" και πει στον ιδιοκτήτη ότι ο μηχανικός ρίχνει τσάμπα μπετά αφού δεν χρειάζονται οι "τοιχιάρες" στον άνω όροφο...

 

χαχαχα!!! :lol:

Δεν μου έτυχε ποτέ κάτι τέτοιο! Το αντίθετο πολλές φορές! Αναγκάστηκα να παραιτηθώ από επίβλεψη επειδή μπετατζής "τα βρήκε" με τον ιδιοκτήτη για να του κάνει στο σπίτι "γερό". Τους έπιασα "στα πράσα" να σκυροδετούν "κρυφά" οροφή ισογείου που αντί για h=15cm την είχαν καλουπώσει 20άρα! Προσπαθούσα να τους σταματήσω και ο ιδιοκτήτης φώναζε στον μπετατζή: ρίχτε, ρίχτε κι άλλο! άσ' τον αυτόν να λέει! Τελικό πάχος πλάκας από 20cm μέχρι 25cm και ο ιδιοκτήτης τρισευτυχισμένος!!!

 

Άντε να μην πω ιστορίες και με "συναδέλφους" και αρχίσουμε τα κλάματα... :)

Link to comment
Share on other sites

Και όμως φίλε μου.

Έχω συναντήσει και αυτό που λες, το έχω αναφέρει παλαιότερα με τον ιδιοκτήτη να λέει "έλα μωρέ εδώ θα μείνουν δεν θα τα πάρει σπίτι του" αλλά και αυτό που φοβάται ο nik.

Στην 1η περίπτωση δεν με πείραξε και πολύ γιατί ήταν θεμελίωση αλλά στην δεύτερη έφτασα σε σημείο παραίτησης όταν μου είπε ο ιδιοκτήτης πως του είπε ο τάδε "συνάδελφος" μηχανικός ότι του έχω βάλει πολύ μπετό και σίδερο.....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα συνάδελφοι. Είμαι νέος μηχανικός και θέλω να ρωτήσω κάτι.

Έχω ένα κτίριο ισόγειο με υπόγειο για στατική μελέτη. Απαιτείται από τον ΕΑΚ να τοποθετήσω τοιχώματα 1.50 μέτρου και να βγαίνει ο έλεγχος nv ή δεν χρειάζεται επειδή είναι ισόγειο?

Περιμένω τις απαντήσεις σας.

Ευχαριστώ πολύ

 

 

 

Καλώς μας ήρθες συνάδελφε.

Από τον πίνακα ελέγχου , συμπλήρωσε σε παρακαλώ το επάγγελμα και την ειδικότητα στο προφίλ σου.

 

Ευχαριστώ gvarth.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε θα σου πω κάτι πραγματικά εντελώς φιλικότατα!

Ξεκοκάλισε ΕΚΩΣ και ΕΑΚ (όσο ισχύουν ακόμα γιατί καλό θα ήταν σύντομα να κάνεις το ίδιο και με τους EC)!

Αυτό για σένα για να ξέρεις αν αυτό που κάνεις είναι ασφαλές ή όχι.

Τα προγράμματα μην τα εμπιστεύεσαι και πολύ, παρόλο που μας έχουν λύσει τα χέρια!

 

Αν και το ερώτημά σου είναι απλό ,μη διστάζεις να μας ενοχλείς.

Ό,τι απορία έχεις παράθεσέ την να σε βοηθήσουμε!

 

Επί του προκειμένου δε χρειάζεσαι επάρκεια τοιχωμάτων, άρα ναι μπορείς να χρησιμοποιήσεις και 25/100 και ό,τι άλλο θέλεις!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Υπάρχει κάπου που μπορώ να κατεβάσω τους Ευρωκώδικες;

 

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.