Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έλεγχος επάρκειας τοιχωμάτων


 

Recommended Posts

Μόνο για ένα μιλάμε? Παράξενο

 

Πρέπει να αποκτήσεις επάρκεια τοιχωμάτων, δηλαδή το ποσοστό της σεισμικής τέμνουσας που αναλαμβάνουν τα τοιχία να είναι >60% της συνολικής τέμνουσας και όχι μόνο.

Διάβασε τα προηγούμενα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 343
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι μπορεί να ακουστεί 'χαζό' αλλά έχω κολλήσει τώρα. Έχω ένα ισόγειο κτίριο σε ζώνη Ι, χρειάζεται να έχω τοιχία ή μπορώ να βάλω μόνο κολώνες και να έχω ουσιαστικά ηνχ=0 ?

Περιμένω βοήθεια. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορείς. Και επειδή έχεις και μονώροφο δεν κάνεις και ικανοτικό έλεγχο κόμβων.

Δες και εδώ:http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=1990

Link to comment
Share on other sites

@gella.

Έχω ένα ισόγειο κτίριο σε ζώνη Ι, χρειάζεται να έχω τοιχία ή μπορώ να βάλω μόνο κολώνες και να έχω ουσιαστικά ηνχ=0 ?

 

Τι χρήση έχει το ισόγειο? μήπως κατάστημα? Γιατί αν είναι έχω την εντύπωση ότι λόγω μαλακού ορόφου πρέπει να έχεις τοιχώματα ανεξάρτητα με το κάνεις με τον ικανοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Τι χρήση έχει το ισόγειο? μήπως κατάστημα? Γιατί αν είναι έχω την εντύπωση ότι λόγω μαλακού ορόφου πρέπει να έχεις τοιχώματα ανεξάρτητα με το κάνεις με τον ικανοτικό.
Καμία απολύτως σχέση δεν έχει το αν είναι κατάστημα ή όχι!!! Από την στιγμή που είναι κανονικό κτίριο και ισόγειο, απαλλάσσεται!!! Μαλακός όροφος δεν υφίσταται διότι δεν υπάρχει άνω όροφος από τον οποίο να προκύπτει σημαντική μείωση μάζας ορόφου!!!

Αυτό ισχύει μόνο στην περίπτωση που αυτό το κατάστημα δεν έχει πρόβλεψη ορόφου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.