Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έλεγχος επάρκειας τοιχωμάτων


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 343
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Eurocodes εννοεις? ....Σαν την παραπληροφόρηση,...

αλλά αυτά ξεχνάνε να τα πουν.....εκεί ειναι καλοί οι "νέοι" κανονισμοί για τους προφέσορες αλλά όταν πιανουμε τα μπετά, είναι κακοί οι eurocodes...Την άλλη φορά να τους πεις μην αγχώνονται, το νταβατζηλίκι στα μπετά δεν θ'αλλάξει......και τους καταγγέλω δημόσια για παραπληροφόρηση

 

Nαι αναφέρομαι στους eurocodes. Αδικα όμως καταφέρεσαι κατά των καθηγητών καθώς δεν έγινε συζήτηση /κριτική επί των eurocodes. Αλλωστε δεν ήταν αυτό το θέμα της διημερίδας . Απλώς στα πλαίσια μιας συζήτησης αναφέρθηκε αυτό που σας είπα από τον αντιπρόεδρο (νομίζω) του ΟΑΣΠ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω ένα διώροφο κτίριο με δυο υπόγεια κατηγορίας σπουδαιότητας Σ3 και είναι στη ζώνη Ι. Χρειάζεται το nv>0,60 σε όλες τις κατευθύνσεις? Αυτό που με απασχολεί είναι η ύπαρξη των δυο οροφών υπογείου.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

nv χρειαζεται αν έχεις πιλωτή οπωσδήποτε και επιπλέον το nv γενικά εχει να κάνει με τα πάνω από το υπόγειο και για τα οποία δεν μας λες τίποτα.

 

α, λες διόρωφο μάλλον δεν εχεις πιλωτη. οτι λεει ο εακ, ειναι ξεκάθαρος για τα διόροφα

Αυτό που με απασχολεί είναι η ύπαρξη των δυο οροφών υπογείου.

πως θα το λύσεις? γιατι εξαρτάται που τα κάνεις τα δύο υπόγεια, θα έρθει καμμια εταιρεία για αντιστηριξη, ειναι δίπλα άλλες οικοδομές?

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα διώροφο κτίριο με δυο υπόγεια κατηγορίας σπουδαιότητας Σ3 και είναι στη ζώνη Ι. Χρειάζεται το nv>0,60 σε όλες τις κατευθύνσεις? Αυτό που με απασχολεί είναι η ύπαρξη των δυο οροφών υπογείου.

Ευχαριστώ.

 

Το nv>0.60 εξαρτάται αν έχεις μαλακό όροφο. Αν π.χ. έχεις πιλωτή όπως είπε και ο rigid τότε θέλεις πάντα. Αν έχεις ένα απλό διώροφο, τότε αν είναι ΚΑΙ κανονικό μπορεί να παραληφθεί και ο ικανοτικός έλεγχος.

Με τα υπόγεια τι σε απασχολεό ακριβώς?

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είναι σύνηθες, αν είναι σε περιοχή με υδροφόρο ορίζοντα ψηλό κοίτα για άνωση λόγω των 2 υπογείων με ένα πολύ πρόχειρο υπολογισμό στο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μπερδευτεί λίγο με τον έλεγχο επάρκειας τοιχωμάτων.

Σε μια περίπτωση που έχω διώροφο κτίριο με υπόγειο, ισόγειο κατάστημα και όροφο κατοικία χωρίς πρόβλεψη ορόφου πρέπει να έχω nv>0.60 λόγω μαλακού ορόφου του ισογείου καταστήματος και στις δυο διεύθυνσης? ή μπορώ να πάρω q=1.5 και να μη τηρήσω το nv>0.60?

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά επειδή έχεις μαλακό όροφο πρέπει υποχρεωτικά να λύσεις επιτυγχάνοντας nv>0,60 και κατά τις δύο διευθύνσεις (ακόμα και αν λύσεις με q=1,5).

Εάν όμως, παρόλη την ύπαρξη του μαλακού ορόφου, έχεις τοιχοπλήρωση σ΄αυτόν μεγαλύτερου μήκους από το 50% του συνολικού μήκος της διεύθυνσης που σ΄ενδιαφέρει, τότε δεν απαιτείται υποχρεωτικά nv>0,60 (Ε.Α.Κ. 4.1.7.1 α [4])

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.