Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

Με ρωτανε αν τακποιησω το δωμα (απο αποθηκη σε

κυριο χωρο κατοικιας) θα παρει δικο του ρολοι ΔΕΗ και ΕΥΔΑΠ

 

ξερει κανεις κατι για αυτο.

 

ευχαριστω πολυ...

 

 

το δώμα δεν ρυθμίζεται με το ν3843/2010 γιατί βρίσκεται εκτός εγκεκριμένου όγκου του κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και αλλη ερωτηση:

φιλος μου υπευθυνος σε δημοσιο

κτιριο με ρωταει αν τακτοποιειται

κουζινα και γραφειο που εχουν

γινει καντινα.

 

γινεται αυτο;

αν ναι ποιος υπογραφει τα εντυπα;

 

ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

Δεν τακτοποιείται η αλλαγή χρήσης από κύρια χρήση σε κύρια χρήση, παρά μόνο με οικοδομική άδεια.

Link to comment
Share on other sites

το δώμα δεν ρυθμίζεται με το ν3843/2010 γιατί βρίσκεται εκτός εγκεκριμένου όγκου του κτιρίου.

 

Εάν όμως παρ' ελπίδα έχει μετρήσει στον όγκο, πράγμα που θα διαπιστωθεί από το διάγραμμα κάλυψης τότε, σε περίπτωση που δεν έχουν αυξηθεί τα τετραγωνικά του ώστε να βγει από τον όγκο, δε θα μπορεί να τακτοποιηθεί?

Link to comment
Share on other sites

Εάν όμως παρ' ελπίδα έχει μετρήσει στον όγκο, πράγμα που θα διαπιστωθεί από το διάγραμμα κάλυψης τότε, σε περίπτωση που δεν έχουν αυξηθεί τα τετραγωνικά του ώστε να βγει από τον όγκο, δε θα μπορεί να τακτοποιηθεί?

 

Σαφώς. Ό,τι μετράει στον όγκο τακτοποιείται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συναδελφοι σας ζητησαν στα εντυπα για τους ημιυπαιθριους να έχετε και το "φυλλο ειδικου βιβλιου καταχωρησης";

Γιατι ειχα στειλει ταχυδρομικα ττον φακελο για τακτοποιηση στην Πολεοδομια του Δημου Αθηναιων και πηραν τηλεφωνο τον ιδιοκτητη και του τα ζητανε.... (οπως επισης το ΦΕΜ μου και καποια αλλα χαρτια που ηταν ηδη μεσα.

Βεβαια ποτε δεν εχω βαλει το Φυλλο καταχωρησης γιατι νομιζω οτι ειναι της υπηρεσιας αρμοδοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά είναι αρμοδιότητα της υπηρεσίας (Αν δείς στο site του ΥΠΕΚΑ το έχει στα υποδείγματα προς την υπηρεσία) αλλά συνήθως το συμπληρώνουμε για να αποφορτίσουμε τον υπάλληλο και να εξυπηρετηθούν ταχύτερα οι υπόλοιποι συναδέλφοι που περιμένουν στην ουρά.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, μαλλον στις 161 σελιδες για το Ν. 3843 να εχει απαντηθει παραπανω απο 1 φορα, αλλα απο ενα σημειο και μετα θολωσα διαβαζοντας.. :wink:

την υπευθυνη δηλωση του ιδιοκτητη ποιος την υπογραφει, ο ψιλος κυριος (στην περιπτωση μου ειναι ενηλικας) ή ο επικαρπωτης ή και οι δυο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.