Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

Προς tektonas80

1.) Εφόσον το υπόγειο έχει άδεια, τότε μπορείς να το ρυθμίσεις σε όποια έκταση θέλεις.

2.) Μελέτες αν απαιτούνται δεν ζητάει κανείς. Αν έχει πρόβλημα που είναι δίπλα στο λεβητοστάσιο είναι ευθύνη το ιδιοκτήτη που έκανε την μετατροπή.

3.) Όταν λες ο πελάτης θα γλιτώσει λεφτά δείχνοντας το λεβητοστάσιο, τι εννοείς; και

4.) Η Εγκύκλιος του ΙΚΑ αναρτήθηκε στο site όταν πρωτοβγήκε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν την είδα την εγκύκλιο ότι αναρτήθηκε. Για την ρύθμιση του υπόγειου θα πληρώσει πρόστιμο μόνο για τους χώρους που έγιναν κυρίας χρήσεις έτσι δεν είναι? Για το λεβητοστάσιο δεν θα πληρώσει τπτ. Η κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι καλημέρα

Μονοκατοικία έχει οικοδομηθεί σε οικόπεδο 350,00τ.μ. με κλιμακούμενο συντελεστή δόμησης

Απο 0-250τ.μ ΣΔ=0,40

Απο 250-500τ.μ. ΣΔ=0,30

Η πραγματοποιούμενη δόμηση είναι 250*0,40 + (350-250)*0,30=130,00τ.μ.

Για τους χώρους προς τακτοποίηση, στην έκταση γής που αντιστοιχεί, ποιόν ΣΔ θα χρησιμοποιήσω? Εγώ πιστεύω το 0,30. Υπάρχει κάποιος συνάδερφος με αντίστοιχη εμπειρία?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εμένα η λογική μου λέει 0,30.

 

Πόσο οικόπεδο παραπάνω από τα 350τμ θα ήθελες για να χτίσεις νόμιμα τα παράνομα σου.

Άρα είσαι στο κομμάτι με συντελεστή δόμησης 250-500.

Link to comment
Share on other sites

Προς ΗΑΡΚΙ

Το θέμα έχει ξανασυζητηθεί, μπορείς να κάνεις αναζήτηση και να το βρεις.

Παρόλα' αυτά το σωστό μάλλον είναι αυτό που λες (0,30), διότι ψάχνουμε να βρούμε πόσο μεγαλύτερο έπρεπε να είναι το οικόπεδο προκειμένου να συμπεριλάβει την επιπλέον δόμηση.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι καλημέρα

Μονοκατοικία έχει οικοδομηθεί σε οικόπεδο 350,00τ.μ. με κλιμακούμενο συντελεστή δόμησης

Απο 0-250τ.μ ΣΔ=0,40

Απο 250-500τ.μ. ΣΔ=0,30

Η πραγματοποιούμενη δόμηση είναι 250*0,40 + (350-250)*0,30=130,00τ.μ.

Για τους χώρους προς τακτοποίηση, στην έκταση γής που αντιστοιχεί, ποιόν ΣΔ θα χρησιμοποιήσω? Εγώ πιστεύω το 0,30. Υπάρχει κάποιος συνάδερφος με αντίστοιχη εμπειρία?

Ευχαριστώ

 

250τμ οικόπεδο * 0,40 ΣΔ μας δίνει κτίριο 100τμ

Είναι οι χώροι προς τακτοποίηση πάνω από 100τμ?

Αν όχι τότε νομίζω ότι χρησιμοποιείς το 0,40 - η έκταση γης που ζητούν απαντά στην ερώτηση "πόση γη θα χρειαζόταν να βρεθεί στην περιοχή για να έμπαιναν νόμιμα τα exrta τμ?" Ε, λοιπόν μέχρι και 100 extra τμ το "οικόπεδο" που θα χρειαζόταν θα ήταν 250τμ και θα "εχτιζε" με 0.40΄

Πως σου φαίνεται ως συλλογισμός?

Πάντως στην Πολεοδομία Ανατολικής Θεσσαλονίκης δέχονται και εκεί το μεγαλύτερο ΣΔ αδυνατώντας όμως να το εξηγήσουν "επιστημονικά"!!

Link to comment
Share on other sites

Nαι, έχει εξανλήσει τη δόμηση του.

Άρα τα extra τμ που πάνε για τακτοποίηση θα ήταν πάνω από το μέγιστο ΣΔ που εξανλήθηκε και άρα θα υπολογίζοταν με το ΣΔ=0.30 ΑΝ έμπαιναν στο ίδιο οικόπεδο.

Δε μπαίνουν όμως στο ίδιο οικόπεδο διότι αυτό έχει εξανλήσει τη δόμηση του.

Το θεωρητικό οικόπεδο-γη που υπολογίζουμε είναι κάπου ... αλλού στην ίδια περιοχή πχ στην απέναντι αλάνα που πρέπει να τη δεσμεύσουμε για πάρκο.

Εκεί, στο οικόπεδο προς απελευθέρωση, ο υπολογισμός του πόση δόμηση χωράει πού αρχίζει από το ΣΔ=0.40 και κλιμακώνεται στο 0.30 αν τα τμ που θέλουμε να ... χωρέσουμε είναι πάνω από 100τμ.

Με αυτή την ερμηνεία (όχι και τόσο super είναι αλήθεια) μου ταιριάζει και αυτό που έλαβα ως απάντηση από την Ανατολική Θεσσαλονίκη για παρόμοιο θέμα μου.

Πάντως η ερμηνεία του να βάλουμε το ΣΔ = 0.30 (σαν να χωρούσαμε τα exrta τμ στο ίδιο οικόπεδο) είναι επίσης λογική και δίνει και μεγαλύτερο νούμερο στα τμ της γης προς απελευθέρωση => περισσότερα πάρκα

Είναι όμως και σωστή?

Link to comment
Share on other sites

Με τον όρο "έκταση γής που αντιστοιχεί στην συνολική επιφάνεια" αντιλαμβάνομαι οτι εννοεί, πόσο μεγαλύτερο θα πρέπει να ήταν το οικόπεδο για να είναι όλα τα τετραγωνικά νόμιμα (εξού και το συνολική επιφάνεια στον όρο). Εφόσον όμως το υπάρχον οικόπεδο υπολείπεται Χ τετραγωνικά, θα κάτασκευάσουμε κάπου αλλού τριγύρω Χ τετραγωνικά πάρκου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.