Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

Συνάδερφοι καλημέρα

1ον:Μπορεί κάποιος με αντίγραφα των σχεδίων που έχουν προσαρτηθεί στο συμβόλαιο του, να ρυθμίσει τους αντίστοιχους χώρους?

2ον:Σε ένα υπόγειο που έχει μία θέση στάθμευσης και όλο το υπόλοιπο κομμάτι έχει μετατραπεί σε κατοικία υπάρχει το εξής πρόβλημα. Σε σχέση με τό αρχικό σχέδιο η θέση στάθμευσης έχει στραφεί κατα 90 μοίρες. Το ερώτημα είναι: Αποτυπώνω ταυτόχρονα με την τακτοποίηση της κατοικίας και την αλλαγή της θέσης στάθμευσης?

 

Παρακαλώ να χρησιμοποιείτε την Αναζήτηση

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλημέρα. Έχω μια αποθήκη 88 τ.μ. η οποία μετατράπηκε σε χώρο κυρίας χρήσης. Η αποθήκη κατά την κατασκευή έγινε κατά 50 cm πιο ψιλή απ’ ότι στην άδεια. Οι διαστάσεις παρέμειναν ίδιες απλά έγινε λίγο πιο ψιλή η στέγη. Παρότι αυξήθηκε ο όγκος μήπως μπορεί να γίνει ρυθμίσει?

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος με ποιόν τρόπο ακριβώς ορίζεται μια κατοικία ως πρώτη? Είναι το μοναδικό κριτήριο η απαλλαγή της φορολογίας κατά την αγορά?

Link to comment
Share on other sites

1. Φωτοτυπία από την εγκεκριμένη μελέτη, είτε μέσα από την πολεοδομία είτε από τη σειρά του ιδιοκτήτη.

2. Με τον νόμο αυτό, ρυθμίζεις τα μέτρα που άλλαξες χρήση. Για άλλες αλλαγές ή πηγαίνεις βάσει πολεοδομικής διαδικασίας για τακτοποίηση, αναθεώρηση κτλ, ή άμα δε μπορείς να κάνεις κάτι, το πνίγεις.

Link to comment
Share on other sites

@ΚΩΝ/ΝΟΣ

Για όσους έχουν μόνο ένα σπίτι τα πράγματα είναι απλά.

Για κατόχους παραπάνω του ενός βλέπεις την κατάσταση. Αυτό που μένει, αυτό που εξαιρείται από το ΕΤΑΚ... Εγώ έτσι το προσεγγίζω το θέμα.

 

Καλησπέρα. Στην περίπτωση που έχουμε ημιυπαίθριο 10 τμ σε ένα διαμέρισμα και ταυτόχρονα υπάρχει και μία πέργκολα, που φυσικά δεν φαίνεται στα σχέδια της άδειας, τι προβλέπεται σχετικά με την τακτοποίηση? Που δημιουργεί πρόβλημα η "παράνομη" πέργκολα? Πρέπει να δηλωθεί και αυτή με κάποιο τρόπο?

Ίσως λίγο περίεργη η ερώτηση, αλλά οι νέοι μηχανικοί ίσως ρωτήσουμε κ καμιά "χαζή" ερώτηση... :oops:

Ρυθμίζεις τον η/χ κατά το νόμο.

Δεν δείχνεις την pergola στα σχέδια που θα προσκομίσεις.

Δεν έχει ακόμα διευκρινιστεί, και ούτε πρόκειται κατά τη γνώμη μου να γίνει, η ευθύνη του μηχανικού για λοιπές παρανομίες.

Κρίνεις και το κάνεις.

Κατά τη γνώμη μου, και με την αίρεση ότι έχω καταλάβει στο μυαλό μου την περίπτωση, εγώ θα το έκανα. Δεν θα κάνω όμως ποτέ ρύθμιση σοφίτας με τσιμπημένη 1.5 μέτρο την στέγη.

 

Συνάδελφοι καλημέρα. Έχω μια αποθήκη 88 τ.μ. η οποία μετατράπηκε σε χώρο κυρίας χρήσης. Η αποθήκη κατά την κατασκευή έγινε κατά 50 cm πιο ψιλή απ’ ότι στην άδεια. Οι διαστάσεις παρέμειναν ίδιες απλά έγινε λίγο πιο ψιλή η στέγη. Παρότι αυξήθηκε ο όγκος μήπως μπορεί να γίνει ρυθμίσει?

Βάσει νόμου δεν ρυθμίζεται. Από εκεί και πέρα είναι στη δική σου κρίση άμα το αναλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω πως υπάρχει μεγάλη πιθανότητα τα σχέδια του συμβολαίου να μην ταυτίζονται με τα σχέδια της αδείας. Οπότε αντίγραφα από τα εγκεκριμένα σχέδια, όπως πολύ σωστά είπε ο ssouanis

Link to comment
Share on other sites

Για κατόχους παραπάνω του ενός βλέπεις την κατάσταση. Αυτό που μένει, αυτό που εξαιρείται από το ΕΤΑΚ... Εγώ έτσι το προσεγγίζω το θέμα.

 

Πως ξεχωρίζει? Απαλλάσσεται από το ΕΤΑΚ? Αναφέρεται ρητά ως πρώτη κατοικία?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά ο ορισμός της πρώτης κατοικίας, από άποψη φορολογίας εισοδήματος (ΚΦΕ 17) και φορολογίας μεταβίβασης ακινήτων, δεν συμπίπτει.

 

Άρα αφού δεν συμπίπτει σε δύο διαδικασίες που αφορούν το Υπουργείο Οικονομικών, πως ψάχνουμε να βρούμε εμείς άκρη που είμαστε μηχανικοί;

 

Για αυτό εγώ λέω να βάλουμε λίγο και τη λογική μας.

Αν έχεις 2 σπίτια και παραπάνω, βάλε ως πρώτη κατοικία αυτό που μένεις ή αυτό που απαλλάσσεται από το ΕΤΑΚ. Άμα με αυτά τα 2 κριτήρια δεν βρεις άκρη και εξακολουθεί κάποιος να είναι μπερδεμένος, ερώτηση σε λογιστή, εφορία, δικηγόρο. Πόσες θα είναι αυτές οι περιπτώσεις που θα πέσουν στον καθένα μας;

Link to comment
Share on other sites

α)Περίπτωση όπου ένας ιδιοκτήτης έχτισε Ισόγειο-Α' - Β' Όροφο και είναι Ισόγειο-Α' (μεζονέτα) μία ιδιοκτησία και Β' όροφος άλλη ιδιοκτησία οι οποίες και μεταβιβάστηκαν ξεχωριστά στα δυο παιδιά του, είχε κατασκευάσει ημιυπαίθριο χώρο που αντιστοιχούσε στο σύνολο της δόμησης και χρησιμοποιείται σαν κοινόχρηστος ημιυπαίθριος για την είσοδο στο κεντρικό κλιμακοστάσιο. Έχει κλείσει ένα μικρό ποσοστό του ημιυπαίθριου και τώρα χρησιμοποιείται σαν κοινόχρηστος!Ουσιαστικά έχει μεταφερθεί η εξώπορτα προς τα έξω.Η τακτοποίηση που θα γίνει θα αναφέρει μόνο τον ένα πια ιδιοκτήτη (ισόγειο - Α') ή θέλει και συναίνεση του ιδιοκτήτη του Β' ορόφου?Επίσης η νέα χρήση θα είναι κοινόχρηστος χώρος το οποίο σημαίνει ότι δεν θα πληρώσει κανείς φόρο ακίνητης περιουσίας?Δηλαδή δεν αλλάζουν τα τετραγωνικά της ιδιοκτησίας σε μελλοντική μεταβίβασή της?

β)Στο υπόγειο έχει κατασκευαστεί μπανάκι 2 τετραγωνικών.Η αλλαγή χρήσης θα είναι σαν κύρια χρήση?και σε ποιον ιδιοκτήτη από τους δύο θα ενσωματωθεί?Να αναφέρω ότι και το μπανάκι αυτό είναι κοινόχρηστο.

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων τους συναδέλφους που θα με βοηθήσουν με τις απαντήσεις τους!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.