Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

Αγαπητέ abacus,

1. σε περιπτώσεις συγκυριότητας, η αίτηση υποβάλλεται και προσυπογράφεται από ΟΛΟΥΣ τους συνιδιοκτήτες και εξουσιοδοτείται ένας εξ΄ αυτών ή και τρίτο πρόσωπο, όπως ο μηχανικός, να διεκπεραιώσει την ρύθμιση.

2. κόβεις ένα ΔΠΥ και υποβάλεις-πληρώνεις ένα ΦΕΜ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι, αν στην κάτοψη δεν υπάρχει ο υπολογισμός του Η/Χ αλλά δεν υπάρχουν και διαστάσεις του, τι κάνουμε?..........

Αν δεν υπάρχει στην κάτοψη θα υπάρχει στο Διάγραμμα Κάλυψης τουλάχιστον, ειδάλλως δεν είναι υπολογισμένος ως Η/Χ.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εκεί υπάρχει. Υπάρχει κάποιος υπολογισμός Η/Χ συνολικά που δεν ταιριάζει με τίποτα με τον συγκεκριμένο Η/Χ.

 

 

[ΟΤ on]

myri, εμένα με ενδιαφέρει το γεγονός πως δεν μπορεί κάποιος που έχει περάσει τα απέραστα, να απαιτεί από εμένα υπερβολικά πράγματα, όπως εμβαδομέτρηση καμπύλου εξώστη επακριβώς και όχι σαν ορθογώνιο ή σαν έναν άλλο που ενώ είχε περάσει ακριβώς ίδια άδεια, σε εμένα έλεγε ότι δεν βγαίνει (αυτόν τον έφαγε η μαρμάγκα εδώ και καιρό...)

[ΟΤ off]

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση συνιδιοκτησίας, το ΔΠΥ σε τι όνομα το κόβουμε;

Αν στο ίδιο κτίριο, που έχει μόνο ένα ιδιοκτήτη, έχει υπόγειο που έγινε κατάστημα, και ημιυπαίθριους στους 2 ορόφους των κατοικιών πάνω, πρέπει να βγουν ξεχωριστά τα πρόστιμα;

Link to comment
Share on other sites

Παράβολο που κόπηκε κατά λάθος στο όνομα του επικαρπωτή

 

Καλημέρα,

για ένα υπόγειο το απαιτούμενο παράβολο των 350 ευρώ κόπηκε κατά λάθος στο όνομα του επικαρπωτή του ακινήτου (πατέρας) αντί στο όνομα ενός εκ των δύο ψιλών κυρίων (παιδιά του)

Στην πολεοδομία Ανατολικής Θεσσαλονίκης το δέχονται (με μια ιδιαίτερη αναφορά στις υπεύθυνες δηλώσεις των ψιλών κυρίων), στην Κεντρική Θεσσαλονίκη όχι! Πρέπει λένε να βγει εγκύγκλιος που να το λέει γραπτώς...

 

Είναι κρίμα για τον άνθρωπο να τα χάσει τα 350 ευρώ.

 

Σας έχει τύχει κάτι ανάλογο και πώς το αντιμετωπίσατε?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, αν στην κάτοψη δεν υπάρχει ο υπολογισμός του Η/Χ αλλά δεν υπάρχουν και διαστάσεις του, τι κάνουμε?

 

τι να πω και γω που βλέπω μπροστά μου ΗΜ με διαστάσεις 2.00Χ1.20μ!

του τα τριβεις στην μουρη ή οχι?

στην περιπτωση σου εγω θα εκανα τον υπολογισμό απο τα σχέδια με το κλιμακόμετρο εφόσον δεν πας να κανεις αποτύπωση.

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου ερώτηση αφορά την περίπτωση που μου έτυχε χθές και δεν είμαι σίγουρος για το τι πρέπει να γίνει:

Ο ιδιοκτήτης θέλει να ρυθμίσει με το Ν3843 το διαμέρισμα που προέκυψε από

1)την μετατροπή της κλειστής θέσης στάθμευσης και

2) το κλείσιμο ενός τμήματος του υποχρεωτικά ανοιχτού χώρου της pilotis.

Θεωρώ ότι μπορεί να το κάνει αφού περιλαμβάνεται μέσα στον νόμιμο όγκο της οικοδομής. Κάνω λάθος;

Εκεί όμως που σήκωσα τα χέρια ψηλά ήταν όταν διαπίστωσα ότι η κλειστή θέση στάθμευσης κατασκευάστηκε με άδεια του 2005 που δεν έχει θεωρηθεί (δεν έχει κλείσει).

1) Πρέπει πρώτα να κλείσει ή άδεια;

2) Μπορώ εγώ να κάνω την ρύθμιση του Ν3843 και ο επιβλέπων μηχανικός (δεν είμαι εγώ) να πάει μετά για την θεώρηση της άδειας;

3) Ακόμα και αν τυπικά μπορώ να το κάνω είναι σωστό ή πρέπει να προτείνω στον ιδιοκτήτη να πάει στον επιβλέποντα για το όλο θέμα;

Link to comment
Share on other sites

τι να πω και γω που βλέπω μπροστά μου ΗΜ με διαστάσεις 2.00Χ1.20μ!

του τα τριβεις στην μουρη ή οχι?

στην περιπτωση σου εγω θα εκανα τον υπολογισμό απο τα σχέδια με το κλιμακόμετρο εφόσον δεν πας να κανεις αποτύπωση.

 

Αν βάλω της αποτύπωσης, ζήτω που κάηκαν.....

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε πελάτης που έχει 9 διαμερίσματα στην ίδια πολυκατοικία και θέλει να κάνει τακτοποίηση στους η/χ. Ωστόσο, όταν αντιλήφθηκε ότι το συνολικό ποσό που πρέπει να πληρώσει είναι 9*321€ = 2.889€ + (9*250€) = 5.139€ και τρελάθηκε.

 

Σε αυτήν την περίπτωση τι κάνω; Του συνιστώ να ξαναδιαβάσει την νομοθεσία για τα πρόστιμα των η/χ που δεν έχουν τακτοποιηθεί;

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω της αποτύπωσης, ζήτω που κάηκαν.....

Λοιπόν, σε σημερινή όμοια περίπτωση: δεν αναφέρει τίποτα στην κάτοψη, ενώ στο Δ.Κ. αναφέρει μόνο εξώστες. Μου λέει λοιπόν η υπάλληλος ότι δεν γίνεται τίποτα και ετοιμάζομαι να φύγω.

Έλα όμως που είπα από περιέργεια (η περιέργεια τρώει τον αφέντη!) να ρίξω μία ματιά στα φορολογικά.

Εκεί λοιπόν βλέπω ότι στον προϋπολογισμό υπάρχουν ημιυπαίθριοι χώροι.

Τώρα λοιπόν πρέπει να μιλήσω με τον προϊστάμενο για να δούμε την κατάληξη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.